Ceny benzínu rastú. Zdroj: shutterstock.com/aodaodaodaod

Letný pokles cien pohonných hmôt sa pravdepodobne skončil v septembri. Od vtedy ceny mierne podrástli. V prípade nafty sa tento týždeň priblížili výrazne k novému maximu. Aktuálne priemerná cena na Slovensku sa pohybuje na úrovni okolo 1,9 eura za liter. Benzín natural 95 je o približne 16 centov lacnejší. Čo je za navýšením ceny a prečo môže tento trend pokračovať?

Aké ceny môžeme očakávať počas zimných mesiacov?

Tradične počas zimných mesiacov ceny pohonných hmôt na istú dobu mierne poklesnú, alebo sa udržiavajú na rovnakej hodnote. Posledné 2 roky to tak nie je a dokonca je dosť pravdepodobné, že motorová nafta do konca roka prekoná hodnotu 2 eura za liter. Hlavným dôvodom rastu cien je rozhodnutie kartelu OPEC, ktorý znížil dennú produkciu ropy o 2 milióny barelov. Toto rozhodnutie prišlo ako reakcia na cenový prepad ropy na burze pod 90 dolárov.

Cena ropy je znovu nad 90 dolárov
Cena ropy je znovu nad 90 dolárov. Zdroj: tradingview.com

Ceny od vtedy vzrástli na trhoch o približne 6 % späť nad 90 dolárov (aktuálne 92,55). To sa prejavilo aj na náraste cien na benzínových pumpách. Aj napriek tomu, že ceny ropy na burze sú porovnateľné s cenami zo začiatku vojny na Ukrajine, za benzín a naftu si výrazne priplácame, a to až o niekoľko desiatok centov.

Prečo rastúci trend môže pokračovať?

OPEC pravdepodobne bude vytvárať maximálne úsilie, aby cena nespadla pod 90 dolárov za barel. To pre spotrebiteľov s veľkou pravdepodobnosťou znamená, že ceny výrazne neklesnú, ale môžu sa stabilizovať na rovnakej cene ako doteraz. Ďalšími hlavnými faktormi, ktoré skôr naznačujú pokračujúci rast, je stále vysoká miera inflácie. Slovensko je zároveň závislé hlavne od ruskej ropy, a teda postupný prechod na iné spôsoby dodávky na Slovensko môžu ako v prípade plynu priniesť ďalšie navýšenie cien.

Prečítaj si aj: Graf na dnes: túto cenovú hladinu je potrebné sledovať v prípade poklesu Bitcoinu!

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance