Graf na dnes: cena elektriny láme nové rekordy, plyn ďalej stúpa

Ekonomika Cena elektriny dosahuje nové maximá
Cena elektriny dosahuje nové maximá. Zdroj: shutterstock.com/Natalja Petuhova
Kvakomat PC bannerWallstreetpepe ICO mobil baner

Európska únia stojí na prahu recesie, ktorej hlavným sprievodným znakom je eruptívny nárast energií. Tento týždeň zažili trhy ďalšie zdražovanie cien elektriny a zemného plynu. Predovšetkým cena elektriny dosiahla nové rekordné maximum. Pre obavy z úplného odstavenia plynovodu Nord Stream 1 z dôvodu opráv narástla aj cena plynu, keďže investori sa obávajú, či oprava nastane do predpokladaného času.

Elektrina trhá rekordy

Agentúra TASR informovala, že cena elektriny v pondelok vzrástla až o 13 % na novú rekordnú sumu 630 eur za MWh. Tento rast je ďalším v sérií zdražovaní, ktoré sprevádzajú rok 2022. Ako sme vás nedávno informovali, elektrina v roku 2022 narástla o astronomických 400 %, pričom podľa analytikov cenový strop je stále v nedohľadne. Pokiaľ vlády nezasiahnu, milióny domácnosti sa ocitnú v platobnej neschopnosti a v existenčnej kríze. Príkladom je situácia v Spojenom kráľovstve, kde takmer polovici domácnosti hrozí energetická chudoba. Šéf koncernu EDF pre služby britským zákazníkom Philippe Commaret hovorí o katastrofickej zime a prosí vládu, aby zrušila daň na účty za energie.

Graf: cena elektriny na novom rekorde

Graf: cena elektriny na novom rekorde. Zdroj: kurzy.cz

Plynová kríza pokračuje

Cena zemného plynu v pondelok narástla o 16 %. Stalo sa tak po tom, čo ruský koncern Gazprom oznámil, že od 31. augusta až do 2. septembra bude prebiehať oprava turbíny plynovodu Nord Stream 1. To zvýšilo na trhu s energiami napätie a obavy z toho, že avizovaný termín nemusí byť dodržaný, čo by následne negatívne ovplyvnilo európske a predovšetkým nemecké zásoby zemného plynu, ktoré sú aj tak v súčasnosti nedostatočné.

Graf: cena plynu

Graf: cena plynu. Zdroj: Tradingeconomics

Pripomíname, že v súčasnosti sa ruský plynovod Nord Stream 1 využíva iba na 20 % zo svojej celkovej kapacity. Plánovaná odstávka robí ďalší škrt cez rozpočet európskym krajinám, ktoré už dnes čelia problémom s deficitnými zásobami plynu. Plynová kríza sa predovšetkým prejaví v zime a podľa analytikov čaká Európu jedna z najťažších zím za posledné desaťročia. Či už opravy plynovodu používa Ruská federácia ako odvetu voči západným sankciám, alebo skutočne ide o potrebné opravy, energetická kríza strhne Európu do najväčšej energetickej krízy od 2. svetovej vojny.

Čítaj ďalej: Robert Kiyosaki mení názor, dôjde ku ekonomickému kolapsu 21. septembra?

Okazio PCtxb