Graf na dnes: Bitcoin klesol a opäť rastie. S akými scenármi možno rátať v najbližšej dobe?

Analýzy
Bitcoin klesol. Zdroj: shutterstock.com/TeeStocker
Okazio PCFlockers mobil

Správa o miernom poklese inflácie v USA spôsobila na trhoch krátkodobý pokles. Analytici očakávali pokles ročnej miery inflácie na hodnotu 8,1 %, no údaje potvrdili nárast na 8,2 %. Rozdiel 0,1 % spôsobil rýchly pokles na všetkých trhoch. Klesali najväčšie indexy aj Bitcoin, ktorý stratil vyše 4 % a klesol na 18 192 dolárov. Následne sa cena najväčšej kryptomeny stiahla a dostala sa do rastúceho trendu. Spolu s Bitcoinom opätovne začali rásť parabolicky aj indexy (NDQ, SPX), ktoré v čase písania článku majú hodnotu spred prepadu.

Investori sú teraz postavení pred otázku, aký vývoj na trhoch čakať a aký reálny dosah mala dnešná informácia o stave spotrebiteľských cien v Amerike.

Dva scenáre, oba negatívne

Aj keď dnešná správa spôsobila lavínu, v skutočnosti sa nič závažné nestalo. FED už avizoval, že na ďalšom zasadnutí môžeme rátať so sadzbami vo výške 75 bázických bodov a rovnako nás to čaká aj v novembri. Ak by aj inflácia klesla na 8,1 %, s politikou FED-u by to nič neurobilo. Centrálna banka je nekompromisná a razí historicky najtvrdšie zvyšovanie sadzieb od 80. rokov 20. storočia.

Graf: BTC/4H

Graf: BTC/4H. Zdroj: Tradingview

Pre Bitcoin sa otvárajú dva scenáre, pričom oba sú negatívne. Prvý, ktorý považujem v súčasnosti za pravdepodobnejší, je mierny rast ceny BTC do oblastí 20- až 21-tisíc. Tam nastane zamietnutie, ktoré spustí ďalší prepad kryptomeny na nové minimum. Na grafe vyššie môžeme vidieť, že sa Bitcoin drží na supporte, ktorý je tvorený cenovým pásmom približne 18 500 až 17 600. Táto zóna bola niekoľkokrát otestovaná a drží, čo ukázal aj dnešný prepad, ktorý vytvoril nové vyššie minimum.

Vzhľadom na negatívne makroekonomické faktory však nemožno dúfať, že sa klesajúci trend zmení na stúpajúci. EÚ je na prahu recesie a aj keď začne inflácia výraznejšie klesať, následky sprísňovania monetárnej politiky centrálnymi bankami poškodia globálne ekonomiky. Konflikt na Ukrajine dosiaľ neskončil a nič nenaznačuje, že by to malo skončiť v blízke dobe. V takejto negatívnej klíme možno očakávať ďalšie poklesy, ktoré strhnú cenu najväčšej kryptomeny na nové minimá. K zotaveniu môže prísť niekedy v druhej polovici roku 2023, ako upozorňujú niektorí analytici.

Čítaj ďalej: 4 faktory, ktoré môžu naštartovať opätovný rast kryptomien a Bitcoinu

Kvakomat PC bannertxb