Globálny inflačný tlak v roku 2022 zvyšuje dopyt po BTC

Novinky Dopyt po Bitcoine sa zvyšuje
Dopyt po Bitcoine sa zvyšuje. Zdroj: Shutterstock, Sittipong Phokawattana
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Rekordnú úroveň inflácie evidujú všetky veľké ekonomiky vrátane USA, EÚ či Spojeného kráľovstva. Tento faktor konečne začína pozitívne vplývať na Bitcoin a jeho dopyt. Prijatie kryptomien sa tak výrazne zvyšuje.

Bitcoin a jeho dopyt

Ak sledujete globálne finančné trhy, určite ste postrehli, ako investori zareagovali na vývoj cien ropy v dôsledku rusko-ukrajinskej krízy. Ropa vzrástla o 23 %. Ruská invázia dokonca viedla k 30-percentnému poklesu rubľa voči americkému doláru. Januárová inflácia v Rusku bola na úrovni 9,5 %. Ruská centrálna banka musela zvýšiť úrokovú sadzbu až na 20 %, aby dokázala infláciu lepšie kontrolovať. A toto je hlavným dôvodom, prečo sa obchodovanie s BTC v krajine dostalo až na 9-mesačné maximum.

V prípade zabezpečenia proti inflácii je však zatiaľ jasným lídrom zlato, ktoré Bitcoin poráža. Uvidíme však dokedy.

Prečítaj si tiež: LUNA sa blíži k historickému maximu – hodnota stakingu dosiahla 30 miliárd

Burza Binance je najväčšia a pravdepodobne aj najlepšia kryptomenová burza. Pokiaľ chceš obchodovať aktuálne alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti vytvoriť si účet cez náš link. Získaš tak doživotnú zľavu na akýkoľvek obchod, ktorý otvoríš na tejto burze.

Ak sa však pozrieme na sankčné opatrenia, ktoré boli zavedené s cieľom obmedziť ruské transakcie, pre maloobchodné reťazce je omnoho jednoduchšie využívať Bitcoin v porovnaní so zlatom či štandardnými menami. Nesmieme zabúdať ani na to, ako ukrajinská vláda využíva BTC pre financovanie armády.

Je teda veľmi pravdepodobné, že čím dlhšie potrvá vojnový stav na Ukrajine, tým sa bude dopyt po BTC a ďalších kryptomenách zvyšovať. Inflácia a vojnový konflikt sú pre väčšinu bežných domácností veľmi nebezpečné. Je preto potrebné, aby sa ľudia dokázali určitým spôsobom chrániť. A práve v tomto sa už viackrát Bitcoin osvedčil aj napriek svojej volatilite.

Pred vojnou na Ukrajine bol Bitcoin obchodovaný v podstate ako alternatívne aktívum, ktoré vykazovalo určitú koreláciu s akciami. Tento stav sa však pomaly začína meniť. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť a ako bude Bitcoin reagovať na možné globálne vyústenie.