Gazprom: Ceny za plyn v Európe prekročia 4000 dolárov na 1 000 metrov kubických!

Ekonomika Gazprom: Ceny za plyn v Európe prekročia 4000 dolárov na 1 000 metrov kubických!
Gazprom: Ceny za plyn v Európe prekročia 4000 dolárov na 1 000 metrov kubických! Zdroj: shutterstock.com/LeonidSorokin
BitmarketsKvakomat mobil

Burzová cena plynu v Európe 7. marca 2022 po prvýkrát v histórii dosiahla takmer 3 900 dolárov za 1 000 metrov kubických. Psychologickú hranicu 4 000 dolárov však ešte neprekročila. Zatiaľ.

Plynový gigant varuje

Gazprom vo včerajšej správe vyhlásil, že ceny plynu v Európe v zime pokojne môžu vzrásť nad rekordnú hranicu 4 000 dolárov za 1 000 metrov kubických.

V správe sa uvádza:

Chceli by sme poznamenať, že na spotových burzách v Európe ceny plynu prekročili hodnotu 2 500 dolárov. Podľa odhadov, ak bude tento trend pokračovať, ceny v zime môžu prekročiť 4 000 dolárov za 1 000 metrov kubických.”

Spotová cena plynu v Európe na londýnskej burze ICE prvýkrát od 8. marca prekročila hranicu 2 450 USD za 1 000 metrov kubických. Podľa expertov sa to deje najmä pre rastúce spotové ceny plynu v Ázii, odstavenia viacerých zariadení na ťažbu a prepravu plynu v Nórsku kvôli plánovanej oprave do konca augusta. Rastúce teploty a klesajúca výroba veternej energie v Európe tomu taktiež nepomáha. Zemný plyn sa teda čoraz viac stáva vzácnejšou komoditou.

Mohlo by ťa zaujímať: Čaká nás finančný reset, CBDC sú totalitné praktiky, varuje kanadský politik Maxime Bernier

Plyn pomaly prestáva prúdiť

Pripomíname, že burzová cena plynu v Európe 7. marca 2022 vôbec po prvýkrát v histórii dosiahla takmer 3 900 USD za 1 000 metrov kubických.

5-ročný vývoj cien plynu

5-ročný vývoj cien plynu. Zdroj: Capital

Gazprom neskôr oznámil, že od začiatku roku 2022 znížil vývoz plynu do krajín mimo Spoločenstva nezávislých štátov (bývalé krajiny Sovietskeho zväzu) o 36,2 % na 78,5 mld. metrov kubických.

Od 27. júla sa plynovod Nord Stream 1 využíva na 20 % svojej maximálnej kapacity z dôvodu odstavenia niekoľkých plynových turbín. Jedna z nich, vyrobená v Kanade spoločnosťou Siemens Energy, bola poslaná do Montrealu na opravu. Vzhľadom na sankcie však výrobca pôvodne odmietol vrátiť opravené zariadenie do Nemecka. Avšak po početných žiadostiach z Nemecka sa rozhodlo o vrátení turbíny.

Dňa 25. júla Gazprom oznámil nútené odstavenie ďalšieho motora plynovej turbíny v kompresorovej stanici Portovaja. V prevádzkyschopnom stave tak zostala len jedna turbína.

Čítaj ďalej: EÚ: Nový regulačný orgán pre boj proti praniu špinavých peňazí bude regulovať kryptomeny!

txbtxb