Čínska ekonomika v poklese
Čínska ekonomika v poklese. Zdroj: shutterstock.com/Siwakorn TH

Čínska ekonomika je podľa júlových údajov v poklese. Reakciou na správu bolo zníženie dvoch kľúčových úrokových sadzieb Čínskou centrálnou bankou, ktorá sa týmto krokom usiluje podporiť slabnúcu ekonomiku a hrozbu recesie. Na správu upozornil denník Wall Street Journal.

Čínska ekonomika v poklese

Začiatkom toho týždňa sme sa dozvedeli čísla hospodárskej aktivity v Číne. Čínsky Národný štatistický úrad informoval, že priemyselná výroba v krajine medziročne stúpla o 3,8 %, čo je pokles oproti minulomesačným 3,9 %. Očakávaný nárast podľa ekonómov, ktorých oslovil Wall Street Journal, bol pôvodne na úrovni 4,5 %. Pokles sa dotýka všetkých hospodárskych odvetví vrátane investícií, miery zamestnanosti či spotrebiteľských výdavkov.

Poklesom sa aj znížila prognóza rastu čínskej ekonomiky za rok 2022 z pôvodných 4,1 % na 3,3 %. Analytici spoločnosti Standard Chartered v správe svojim klientom o stave čínskej ekonomike napísali: „Očakávame, že cesta k oživeniu čínskej ekonomiky bude náročná.“

Graf: celkové HDP sveta
Graf: celkové HDP sveta. Zdroj: visualcapitalist

Čítaj tiež: Čína zvýšila export do zahraničia, obchodovanie s Ruskom sa zintenzívnilo

Príčiny poklesu

Príčiny hospodárskeho poklesu treba vidieť v súčasnej politike čínskej vlády na čele s vodcom Si Ťin-pchingom. Vláda totiž razila politiku nulovej tolerancie voči covidu, presadila razantné lockdowny a umožnila nafuknutie bubliny s nehnuteľnosťami a hypotékami. Svoj podiel má aj strach Číňanov investovať a dokonca splácať svoje hypotéky. Podľa pondelkovej správy je každý piaty mladý Číňan bez práce, čo je najhorší stav od roku 2018 a predstavuje až 19,9 % obyvateľstva. Reálny stav môže byť, pochopiteľne, ešte horší.

Podľa západných analytikov aj súčasné vyhrotenie konfliktu s Tawainom má slúžiť ako geopolitické odpútanie pozornosti nespokojného obyvateľstva od zlej ekonomickej situácie krajiny. Keďže sa súčasný prezident Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pching chystá opätovne kandidovať na prezidenta, zhoršujúci sa stav ekonomiky môže prekrývať práve vyostrovaním konfliktu s Taiwanom.


Pokles HDP Číny. Zdroj: tradingeconomics.com

Reakciou na horšie čísla bolo zníženie sadzieb Čínskou centrálnou bankou, ktoré nastalo už druhýkrát v tomto roku. Podľa ekonómov však ani toto zníženie nebude stačiť na to, aby zabránilo ďalšiemu poklesu druhej najväčšej ekonomike na svete. Julian Evans-Pritchard, ekonóm z Capital Economics, ktorý sa špecializuje na Čínu, sa vyjadril:

Čínska ľudová banka už na tieto prekážky reaguje zvýšením podpory… Keďže však rast úverov reaguje na uvoľnenie politiky menej ako v minulosti, pravdepodobne to nebude stačiť na to, aby sa zabránilo ďalšiemu oslabeniu ekonomiky.“

Keďže podľa ekonómov Čína nie je úplne transparentná v uvádzaní reálneho stavu ekonomiky, skutočný stav môže byť ešte horší. Pokles druhej najväčšej ekonomiky môže spôsobiť masívne turbulencie nielen na čínskych trhoch, ale aj v globálnom meradle.

Čítaj tiež: Čaká nás finančný reset, CBDC sú totalitné praktiky, varuje kanadský politik Maxime Bernier

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance