Vysoké úrokové sadzby sú realitou už niekoľko mesiacov a ich rast navyše ešte nemusel skončiť. Mnoho dlžníkov poberalo pôžičky pred pandémiou koronavírusu a zafixovali si úroky na niekoľko rokov. Viacerým však fixácia končí a firmy v eurozóne čelia otázke, ako čo najlepšie prefinancovať úvery, uvádza Trend.
Úrokové sadzby tak skoro neklesnú
Len počas 16 mesiacov sa úroky zvýšili o viac ako 5 %. Ide o najrýchlejšie tempo zvyšovania úrokovej sadzby v histórii eurozóny a zároveň najvyššiu hodnotu od roku 2001. Európska centrálna banka (ECB) uplatnila reštriktívnu menovú politiku už 10-krát a zdvihla referenčnú úrokovú sadzbu na úroveň 4,50 %. Podľa harmonogramu sa ďalšie monetárne stretnutie bude konať už 26. októbra.
Väčšina dlžníkov si myslela, že inflácia počas krátkej doby klesne a centrálne banky ju potlačia. V skutočnosti ale vysoké úrokové sadzby môžu na trhu zotrvať omnoho dlhšie než sa mnohí domnievali. Ak aj centrálna banka prestane zvyšovať úrokovú sadzbu neznamená to, že začnú okamžite klesať.
Firmy čaká šok
Firmy preferujú iné úvery ako fyzické osoby. Skôr sa zaujímajú o pôžičky, pri ktorých sa pravidelne spláca len úrok a dlžná suma sa uhrádza na konci naraz. Spoločnosti chcú mať totiž čo najviac peňazí k dispozícii v likvidnej forme. Teraz však čelia situácii, keď ich buď banka prestane financovať alebo finančná inštitúcia poskytne úver omnoho drahšie. Firmy, ktoré platia 2 až 4 % ročne, zrazu budú platiť viac ako 10 %.
Tí, ktorí čakali na to, že sa im fixácia skončí už v období potlačenej inflácie a úrokových sadzieb sa prepočítali. Úrokové sadzby budú vysoké aj počas nasledujúceho roka a z mesiaca na mesiac budú dlžníci čeliť šoku v podobe skokového nárastu nákladov na financovanie. Banky však ponúkajú rôzne možnosti refinancovania, čo ale záleží od individuálneho prístupu.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Firemné úvery sú na Slovensku drahé
Už skôr sme informovali o tom, že úvery pre firmy máme na Slovensku takmer najdrahšie v eurozóne. Slovenské firmy si za mesiac august požičiavali od bánk za priemerný úrok 6,21 %. Drahšie je už len Grécko (6,34 %) a Litva (6,41 %), zatiaľ čo priemer eurozóny je na úrovni 4,99 %.
Mohlo by ťa zaujímať: O koľko narastú splátky hypoték? Stoviek tisícom Slovákov končí fixácia