Fixácie sa čoskoro skončia. Dlžníkov čaká masívny rast úrokov

Novinky Ako sa budú vyvíjať úrokové sadzby?
Ako sa budú vyvíjať úrokové sadzby? Zdroj: shutterstock.com/Andrii Yalanskyi/Cast Of Thousands
Okazio PCMind of Pepe mobil

Vysoké úrokové sadzby sú realitou už niekoľko mesiacov a ich rast navyše ešte nemusel skončiť. Mnoho dlžníkov poberalo pôžičky pred pandémiou koronavírusu a zafixovali si úroky na niekoľko rokov. Viacerým však fixácia končí a firmy v eurozóne čelia otázke, ako čo najlepšie prefinancovať úvery, uvádza Trend.

Úrokové sadzby tak skoro neklesnú

Len počas 16 mesiacov sa úroky zvýšili o viac ako 5 %. Ide o najrýchlejšie tempo zvyšovania úrokovej sadzby v histórii eurozóny a zároveň najvyššiu hodnotu od roku 2001. Európska centrálna banka (ECB) uplatnila reštriktívnu menovú politiku už 10-krát a zdvihla referenčnú úrokovú sadzbu na úroveň 4,50 %. Podľa harmonogramu sa ďalšie monetárne stretnutie bude konať už 26. októbra.

Úroková sadzba ECB prekonala 22-ročný rekord

Úroková sadzba ECB prekonala 22-ročný rekord. Zdroj: Tradingeconomics

Väčšina dlžníkov si myslela, že inflácia počas krátkej doby klesne a centrálne banky ju potlačia. V skutočnosti ale vysoké úrokové sadzby môžu na trhu zotrvať omnoho dlhšie než sa mnohí domnievali. Ak aj centrálna banka prestane zvyšovať úrokovú sadzbu neznamená to, že začnú okamžite klesať.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Firmy čaká šok

Firmy preferujú iné úvery ako fyzické osoby. Skôr sa zaujímajú o pôžičky, pri ktorých sa pravidelne spláca len úrok a dlžná suma sa uhrádza na konci naraz. Spoločnosti chcú mať totiž čo najviac peňazí k dispozícii v likvidnej forme. Teraz však čelia situácii, keď ich buď banka prestane financovať alebo finančná inštitúcia poskytne úver omnoho drahšie. Firmy, ktoré platia 2 až 4 % ročne, zrazu budú platiť viac ako 10 %.

Tí, ktorí čakali na to, že sa im fixácia skončí už v období potlačenej inflácie a úrokových sadzieb sa prepočítali. Úrokové sadzby budú vysoké aj počas nasledujúceho roka a z mesiaca na mesiac budú dlžníci čeliť šoku v podobe skokového nárastu nákladov na financovanie. Banky však ponúkajú rôzne možnosti refinancovania, čo ale záleží od individuálneho prístupu.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Firemné úvery sú na Slovensku drahé

Už skôr sme informovali o tom, že úvery pre firmy máme na Slovensku takmer najdrahšie v eurozóne. Slovenské firmy si za mesiac august požičiavali od bánk za priemerný úrok 6,21 %. Drahšie je už len Grécko (6,34 %) a Litva (6,41 %), zatiaľ čo priemer eurozóny je na úrovni 4,99 %.

Mohlo by ťa zaujímať: O koľko narastú splátky hypoték? Stoviek tisícom Slovákov končí fixácia

txbKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.