Fibonacci Retracement – Nepostrádateľný pomocník každého obchodníka

Okazio PCOkazio mobil

V minulom článku sme si predstavili osobnosť Leonarda Fibonacciho, ktorý stál za úžasným objavom Fibonacciho postupnosti a pomerov, ktoré sa vyskytujú v prírode všade okolo nás. Išlo skôr o edukačný článok na tému Fibonacciho samotného. Dnes sa pozrieme na Fibonacciho retracement, ktorý dennodenne používajú obchodníci na celom svete pri svojej práci.

Čo je Fibonacci Retracement?

Prvý a pravdepodobne najpoužívanejší indikátor spojený s Fibonacciho levelmi je Fibonacci Retracement (Fibonacciho úrovne spätných pohybov či Fibonacciho návraty). Ide o indikátor, ktorý vám zobrazí rôzne úrovne (založené na percentách). Tie následne majú slúžiť ako tie najpodstatnejšie levely (supporty a rezistencie), kedy sa cena môže otočiť.

Tieto supporty a rezistencie sú veľmi dôležité aj z pohľadu trhovej psychológie. Ide teda o jeden z najpresnejších indikátorov, čo sa týka psychológie samotnej. A najdôležitejšie na tom všetkom je fakt, že na hladiny dané Fibonacciho retracementom trh veľmi často reaguje.

Fibonacci Retracement na Tradingview

Pokiaľ pracujete s Tradingview, tak sa k Fibonacciho levelu dostanete na ľavej lište v kolónke s názvom „Pitchfork” (zobrazená ako akási vidlica). Tam už okrem Fibonacciho retracementu nájdete aj iné indikátory spojené s touto fenomenálnou matematickou postupnosťou (Trend-base FIB Extension, FIB Speed ​​Resistance Fan alebo napríklad aj FIB Time Zone). Samozrejme, že takýchto indikátorov je oveľa viac.

Pri nastavení tohto indikátora však ešte chvíľu zostaneme. Po zvolení Fibonacciho retracementu sa totiž objaví niekoľko rôznych čiar (supportov, rezistencií, ktoré sú spojené s percentami). Prednastavené býva 100%, 88,6%, 78,6%, 61,8%, 50%, 38,2%, 23,6% a 0%. Počet týchto čiar si môžete samozrejme zredukovať, alebo naopak navýšiť, či farebne odlíšiť. To sa odporúča najmä pri 38,2%, 50% a 61,8% (golden ratio – zlatý pomer), na ktoré trh reaguje najviac a najčastejšie.Ako používať Fibonacciho Retracement?

Najdôležitejšia časť dnešného článku – ako správne použiť Fibonacciho Retracement? Pri tomto indikátore v uptrende začnete tak, že určíte začiatok daného uptrendu (najnižšiu cenovú hladinu). Po kliknutí sa vám objavia už vami zvolené hladiny. No a úroveň 0 % (najvyššie položenú čiaru) dáte na najvyššiu cenu, aká bola dosiahnutá v danom trende. Po druhom kliknutí sa vám tak Fibonacciho Retracement ustáli na grafe a vy sa podľa neho následne zachováte.

Veľmi podobný postup je aj v downtrende. Najprv určíte najvyšší point daného downtrendu a tu kliknete. Následne potiahnete Fibonacciho Retracement až k najnižšej cenovej hladine a opäť kliknete. Jedno veľké upozornenie! Fibonacciho Retracement vždy ťaháte zľava doprava. Nikdy nie naopak. Je jedno, či je uptrend alebo downtrend, vy sa pri tomto indikátore pohybujete vždy rovnakým smerom.

Záver

Fibonacciho retracement je univerzálny nástroj, ktorý sa s úspechom používa vari na všetkých trhoch a je založený na myšlienke, že po každom väčšom pohybe majú trhy tendenciu vracať sa späť k pôvodným úrovniam. Najdôležitejšie hodnoty sú 0,382, 0,5 a 0,618.

Catslap PC banerKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.