Včera Federal Open market Comittee (ekvivalent rady SNB) malo zasadnutie, takže tam mali všetci upnutý zrak. Hlavne sa čakalo na to, či zostanú úrokové sadzby nezmenené, či dôjde k ich zníženiu do záporných hodnôt. Nakoniec došlo k tomu, čo sa najviac očakávalo – sadzby zostanú minimálne tento rok ponechané v aktuálnej výške (0 % – 0,25 %).
Výhľad FEDu
Podľa výhľadu zo strany FEDu by už budúci rok malo dôjsť k navýšeniu na 1,6 % a v roku 2022 by to malo byť okolo 2 %. Z toho môžeme implikovať, že J. Powell a ďalší nie sú práve optimistickí, čo sa týka ekonomického vývoja krajiny. Veľmi dlho chcú nechať úrokové sadzby uzemnené a mne osobne sa to veľmi nepáči. Pre dolár to znamená, že bude skôr oslabovať.
Aktuálna situácia na 4H TF indexe S & P 500 (Futures)
Vzhľadom k tomu, že tento príspevok nie je o technickej analýze, tak len v stručnosti. Kurz v závislosti od nových informácií zareagoval okamžite prepadom, čo malo za následok prerazenie zakreslenej krátkodobej trendovky. To samo o sebe z technického hľadiska logicky vyvolalo ďalšiu vlnu predajov, a potom to už ide samo.
Je dosť pravdepodobné, že veľká časť investorov a špekulantov kalkulovala s tým, že Powell ustúpi a nakoniec budú zavedené aj mierne záporné úrokové sadzby. Dostál svojmu slovu a to sa množstvu ľudí v administratíve Donalda Trumpa nebude páčiť.
Ale tu pozor, demokrati z Demokratickej strany už celkom dlho presadzujú záporné úrokové sadzby v rámci „New Monetary Economy”. Nikdy som žiadne podrobnosti o tejto „teórii” ešte nevidel, ale znie to ako jedna veľká blamáž.
Optimizmus sa vytráca
Hneď ako boli k dispozícii nové dáta o vývoji nezamestnanosti, tak v kontraste s prognózou vyšli vcelku dobre, čo veľa investorov považovalo za signál k nákupu. V konotácii na to rástol optimizmus, ktorý sa ale vďaka FEDu definitívne rozplýva.
Očakáva sa, že dôjde za celý fiškálny rok k poklesu hrubého domáceho produktu až o 6,5 %. Takýto záporný rast vôbec nepamätám, ale asi som ešte pomerne mladý a možno uvidím v budúcnosti aj horšie výstupy ekonomík.
Na druhej strane je FED optimistický ohľadom výstupu v rokoch 2021 a 2022. V prvom spomínanom roku by mala ekonomika Spojených štátov vzrásť až o 5 % a ten ďalší rok o 3,5 %. Aby som pravdu povedal, tak to je extrémne pozitívny odhad a veľmi neverím tomu, že sa stane skutočnosťou.
Nezamestnanosť je na tento rok predikovaná na 9,3 %, ale už v roku 2022 sa počíta s poklesom na 5,5 %. Zase, celkom optimistické, ale možno jednoducho iba vedia, že to hádam, keď bude treba cez QE (kvantitatívne uvoľňovanie) ešte potlačia. Samozrejme sa hovorilo aj o inflácii, ale tá by mal byť podľa všetkého v norme – čo nechápem vzhľadom k tomu navyšovaniu peňažnej bázy v ekonomike.
Záver
Treba upozorniť, že s korekciou sa na akciových trhoch jednoducho počítalo aj z technického hľadiska a toto bol len taký spúšťač. To vskutku automaticky neznamená, že by sa to malo všetko zasa zosypať ako vo februári. Akurát prišiel pokles, ktorý bol avizovaný, takže by som z toho zatiaľ nerobil až takú drámu.
Avšak, problém môže nastať vo chvíli, keď všetci tí gambleri z radov retailových investorov dostanú strach. Tá volatilita je stále extrémna a ich pozície nie sú v „bezpečí” ani keď nakupovali pred niekoľkými týždňami. Stačí jeden zjazd po šmykľavke a hodnota ich pozície sa zrazu prehupne zo zelených čísel do tých záporných a začnú panikáriť.
Tým nehovorím, že k tomu skutočne dôjde. Ale ak je niekto na trhu, tak teraz sa určite oplatí byť veľmi ostražitý a treba si nastaviť aj stop loss takým spôsobom, aby sa zabezpečil minimálne taký zisk, ktorým by sa zaplatili aspoň poplatky.
Čo čítať ďalej?
Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na finančných trhoch sú veľmi rizikové!!
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav Jarolím.