Fed bude pokračovať v politike, ktorá Bitcoinu pomohla dosiahnuť ATH – čo to znamená pre trhy?

Ekonomika Príbeh o tom, ako FED okráda celý svet – Preto je potrebné kupovať Bitcoin!
FED - predávame peniaze vláde, súkromná firma od roku 1694
BitmarketsBitmarkets

Nedávno mali vysokí predstavitelia Federálnej rezervnej banky (FED) schôdzu, na ktorej sa nakoniec zhodli, že súčasnú zavedenú politiku ponechajú nezmenenú. Pritom vraj ešte nedávno uvažovali, že by svoj nákupný program ukončili a nechali ekonomiku a kapitálové trhy bez väčších zásahov. Niečo podobné sa už nejakú dobu očakávalo, ale z akéhosi dôvodu nechcú s doterajšou politikou prestať.

Pravidelné nákupy dlhopisov

Súvaha FEDu

Federálna rezervná banka vykonáva už pomerne dlhú dobu operácie na voľnom trhu formou nákupov dlhopisov. A to nielen tých korporátnych, ale aj štátnych. Bohužiaľ, v dnešnej dobe je možné, aby centrálna banka nepriamo financovala chod štátu. Inými slovami ide o kvantitatívne uvoľňovanie, ktoré je v dnešnej dobe hojne rozšírené naprieč centrálnymi bankami po celom svete.

FED v každom prípade každý mesiac nakupuje aktíva v hodnote 120 miliárd dolárov, čo nie je málo, ale v kontraste s prvým a druhým kvartálom je to kvapka v mori. Zo súvahy FEDu môžeme vyrozumieť, že nákupy boli v uvedenom období skutočne markantné a ľahko z toho exponenciálneho rastu spoznáme, že niečo nie je v poriadku. Respektíve nie je normálne, aby centrálna banka držala aktíva za 8 biliónov dolárov.

Bohužiaľ, novo zavedený trend sa asi len tak nezvráti a musíme teda počítať s tým, že sústavné zásahy centrálnych bánk sú akousi normou. Peniaze sa teda budú „tlačiť” ako na bežiacom páse a úspory všetkých budú extrémne znehodnocované. Navyše úrokové sadzby sú takmer nulové, takže je nemalá motivácia brať si lacné pôžičky na investície.

To samozrejme vedie k ďalšiemu inflačnému tlaku a ako vieme, peniaze z týchto pôžičiek idú najčastejšie do aktív, ako sú akcie, nehnuteľnosti a trebárs aj do Bitcoinu. Ak sa na ľubovoľnom trhu cenová hladina rýchlo nafukuje, môžete si byť istí, že na tento trh plynie hromada vytlačených dolárov, ktoré FED vytvoril jedným tlačidlom myši.

Čo to pre nás znamená?

Dolárový index (DXY)

Ako som už naznačil vyššie, menová inflácia môže spôsobovať aj infláciu aktív a do istej miery aj spotrebného tovaru. Pri tých aktívach každý vidí, že sa nafukujú, takže to nie je práve veľké zistenie. Avšak menová inflácia sa úplne vidieť nedá, kým sa človek nepozrie na graf nejakého agregátu ako je M2. Menová inflácia sa dá spoznať aj podľa toho, že výmenný kurz meny rapídne oslabuje voči iným menám.

Dolárový index je zložený z koša výmenného kurzu amerického dolára voči ďalším šiestim svetovým menám. Nemusíte teda sledovať jednotlivé menové trhy, lebo na to stačí DXY. Od chvíle, keď FED začal extrémne agresívnu monetárnu politiku (marec 2020), výmenný kurz dolára nesmierne trpí. Čo je teda dané tým, že peňažná zásoba sa navyšuje.

Preto každý držiteľ amerického dolára saturuje zo svojho vrecka ich hospodársky rast. To je celkom dobrá motivácia tejto meny sa zbaviť. Nič však nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá.

Na záver

Do budúcna sa veľmi nedá počítať s tým, že by Federálna rezervná banka príliš ľahko upustila od súčasného smerovania. Prečo aj, keď im to vlastne funguje? Hospodársky rast a akciové trhy týmto spôsobom nakopávajú, ale že je všetko drahé, už ich nemusí trápiť.

V každom prípade bude rok 2021 veľmi inflačný a môžeme len dúfať, že sa to nepreleje aj do spotrebného koša. Predstavte si, že by rástli ceny potravín rovnako ako je to na akciovom a realitnom trhu. Z toho by bol armagedon.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Demokrati o krok bližšie k ovládnutiu senátu – zlá správa pre dolár a akciový trh?

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.

Kvakomat PC bannerWallstreetpepe ICO mobil baner