greed, fear, strach, chamtivosť

V dnešnom článku si predstavíme jeden nie taký známy a ešte menej používaný „indikátor/index/graf“, ktorý však má svoju moc. Je ním Fear and Greed Index (index strachu a chamtivosti), ktorý skrýva veľký potenciál.

Čo je Fear and Greed Index?

Ako som už v úvode spomenul, ide o index, ktorý vyjadruje mieru chamtivosti a strachu na trhu. Zvyčajne sa spája s Bitcoinom, aj keď sa samotný index volá Crypto Fear & Greed. Na samotnom grafe vyjadruje hodnota 0 extrémny strach a hodnota 100 extrémnu chamtivosť. To v jednoduchosti znamená, že čím je graf vyšší, tým je aj hodnota chamtivosti vyššia (alebo hodnota strachu nižšia).

Samozrejme, že tieto extrémne levely graf nedosiahne, avšak o extrémnom strachu (ktorý znamená buy signál) sa hovorí pod hodnotou 20. Naopak, extrémna chamtivosť je zvyčajne nad 60, čo znamená, že trh sa môže otočiť smerom nadol už čoskoro (sell alebo short signál).

Z čoho sa skladá Fear and Greed Index?

Fear and Greed Index je vypočítaný prepojením šiestich rôznych faktorov, ktorým je pridelená určitá váha (vyjadrená percentami v zátvorke). Ide o celkovú volatilitu (25%), momentum na trhu a objemy (25%), sociálne médiá (15%), prieskumy (15%), Bitcoin dominancia (10%) a v neposlednom rade tiež trend (10%).

Ak chcete vedieť viac nielen o tomto indikátore, ale aj o spôsobe, akým boli zvolené dané faktory a vysvetlenie toho, prečo boli zvolené práve tieto, kliknite na tento link.

Záver

Samozrejme, na záver treba pripomenúť, že tento index a indikátor nemožno používať samotný. Ak si však myslíte, že aktuálny sentiment na trhu je „prepálený“ (či už strachom alebo chamtivosťou), môže tento index podporiť vaše rozhodnutie predať/nakúpiť. Historické dáta ukazujú, že v mnohých prípadoch sa nízke hodnoty ukázali ako dobrý čas na nákup a naopak, keď boli čísla vysoké a zo všetkých strán zaznieval optimizmus a slová o Moon, bol to ideálny čas na predaj.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance