Blockchain vraj prišiel s Bitcoinom? OMYL! Písali o ňom už v roku 1995!

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Tajomnému tvorcovi Bitcoinu, známemu pod menom Satoshi Nakamoto, sa tiež pripisuje vytvorenie distribuovanej knihy známej ako blockchain. Avšak prvé použitie blockchainu bolo objavené na stránkach prestížnych novín New York Times, a to celých 13 rokov pred Nakamotom.

Blockchain existoval už pred Bitcoinom

Blockchain je mnohými priemyselnými odvetviami považovaný za spôsob, ako zlepšiť bezpečnosť dát a transparentnosť, a to pri súčasnom znížení prevádzkových nákladov.

Viac informácií o tom, čo je blockchain a ako funguje, nájdete v našom článku

Kvôli veľkému potenciálu blockchainu je teraz táto technológia testovaná tiež pre využitie napríklad na sledovanie transakcií nad rámec platieb alebo na riadenie dodávateľského reťazca či komunikáciu medzi zariadeniami na internete vecí.

Vynález z roku 1991

Ako uvádza Motherboard, ide o metódu časového označenia dát, ktorú v roku 1991 prvýkrát vynašli Stuart Haber a Scott Stornetta. Haber a Stornetta však v tej dobe vnímali technológiu ako spôsob ako pomocou tzv. “časového razítka” preukázať autenticitu digitálnych dokumentov.

Vo fyzickom svete je overovanie omnoho jednoduchšie. Existujú napríklad notári na overovanie dokumentov, alebo stačí jednoduché zalepenie obálky. To môže dokázať, že dokument dorazil bez akejkoľvek zmeny. Pri digitálnych dokumentov sa však ich autenticita a to, že nedošlo k žiadnej zmene, dokazuje omnoho náročnejšie.

Dvaja vývojári sa rozhodli vyriešiť potrebu overovania digitálnych dokumentov. Vedeli, že dáta budú musieť byť označené časovým razítkom, aby sa zaistilo, že akékoľvek zmeny dokumentu budú zrejmé. Pochopili, že bude potrebné zaistiť, aby toto časové razítko nebolo možné zmeniť.

[HOROR] Pozrite si tento krátky hororový film o Bitcoine

ID pre každý dokument

Haber a Stornetta spoločne prišli na použitie algoritmu šifrovania pre vytvorenie jedinečného ID pre každý dokument. ID sa zmení pri každej zmene dokumentu. Duo nakoniec spustilo svoju vlastnú časovú značku s názvom Surety.

Hlavný produkt firmy Surety, nazývaný AbsoluteProof, slúži ako najlepší príklad použitia blockchainu ešte dávno pred Bitcoinom. AbsoluteProof je softvér, ktorý slúži na generovanie šifrovacieho hashovania digitálneho dokumentu, ktorý je neskôr odoslaný spoločnosti Surety, aby vytvorila tzv. pečať s časovým razítkom. Pečať funguje ako jedinečné ID, ktoré overuje pravosť dokumentu.

Kópia pečate je potom poslaná na miesto, ktoré firma Surety nazvala “univerzálnou databázou registrov”, zloženou z hashových zákazníckych pečatí. Tie vytvárajú nezmeniteľnú knihu záznamov všetkých zákazníkov Surety, ktoré kedy boli vytvorené.

Ako obchodovať Bitcoin halving? – Hlavne si prestaňte domýšľať

Čím sa teda líši Bitcoin od AbsoluteProof?

Blockchain Bitcoinu a AbsoluteProof od Surety sa líšia v tom, že blockchain Bitcoinu je decentralizovaný a tak pridáva k technológii, ktorú vynašli Haber a Stornetta, ďalšiu vrstvu zabezpečenia.

Ako ďalší “absolútny” dôkaz overovacieho procesu Surety zverejňovala spoločnosť novopridané hashe v New York Times raz týždenne v malom inzeráte. To je ten záznam zverejnený v časopise New York Times, datovaný spätne do roku 1995, ktorý slúži ako prvý príklad blockchainovej technológie, a ktorý inšpiroval tvorcu Bitcoinu Satoshi Nakamota k tomu, aby v roku 2008 vytvoril Bitcoin.

new york times ad suerty

Predloha pre Bitcoin

Vo whitepaperi Bitcoinu Nakamoto naozaj odkazoval na tri samostatné články, napísané Haberom a Stornettom, z celkových ôsmich článkov, citovaných v texte. Je jasné, že Nakamoto použil systém AbosluteProof spoločnosti Surety ako inšpiráciu pre blockchain Bitcoinu, kde následne zdokonalil to, čo pôvodne plánovali Haber a Stornetta.

V pondelok sa pozrieme na aktuálny stav ekonomiky! Nenechajte si ujsť náš chystaný stream. Prihláste sa na odber BitLinku a nenechajte si ujsť naše VIDEO-spravodajstvo.

Zdroj:
newsbtc.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.