FANTOM (FTM): čaká nás v budúcnosti cenový rast?

Analýzy
Token Fantom. Zdroj: Shutterstock, karnoff
Kvakomat PC bannerKvakomat mobil

Kryptomena Fantom (FTM) zažila v roku 2021 raketový rast. Podľa niektorých analytikov projekt predstavuje funkčnú alternatívu voči kryptomene Ethereum. Ako je na tom v súčasnosti vývoj kryptomeny a čo nás čaká v roku 2022? Na to sa pozrieme v dnešnom článku.

Raketový vzostup kryptomeny Fantom (FTM)

Cena tokenu Fantom sa na začiatku roka 2021 obchodovala približne okolo 0.0195. Následne 28. októbra dosiahla ATH na cene 3.48, čo predstavuje nárast približne o 25 284.66 %! Ako ukazuje tempo rastu, o kryptomenu bol v roku 2021 veľký záujem. Prečo?

Predstavme si však najprv, o čom je projekt. Fantom je open-source decentralizovaná platforma a blockchain prvej vrstvy. Poskytuje inteligentné kontrakty, decentralizované financie (DeFi) a vývojársky priestor pre DApps. Jej cieľom bolo a je zabezpečenie škálovateľnosti, bezpečnosti a decentralizácie siete. Fantom funguje na konsenze Proof-of-stake, pričom v súčasnosti má sieť 60 validátorov, ktorí overujú transakcie. Blockchain je schopný vykonávať až 20-tisíc transakcií za sekundu.

Prečítaj si tiež: Spoluzakladateľ PayPal Peter Thiel opisuje svoje skúsenosti s BTC: „Mal som nakúpiť viac!

Ak chceš nakupovať kryptomeny cez internet, jednoznačne odporúčame použiť burzu Binance, kde máš široký výber coinov a jedny z najnižších poplatkov na trhu. Tie si ešte môžeš znížiť o 5 %, ak si vytvoríš účet cez >>>tento odkaz<<< a o ďalších 25 % nákupom BNB tokenov. Návod ako kúpiť a obchodovať kryptomeny nájdeš v tomto článku.

Fantom ponúka možnosť stakovať token FTM, mintovať stablecoin fUSD ako odmenu za staknutie tokenu FTM ako kolaterálu. fUSD následne vie investor reinvestovať do iných digitálnych aktív v rámci DeFi ekosystému (napr. do fETH či fBTC).

Nadácia The Fantom Foundation bola založená v roku 2018, mainnet bol spustený v decembri 2019. Ako sme vyššie uviedli, rok 2021 bol pre kryptomenu prelomový. Projekt sa tešil veľkému záujmu zo strany kryptomenovej komunity a investorov. Koncom januára 2022 sa stal FTM 3. kryptomenou s najväčším TVL (Total Value Locked) v kryptomenovom priemysle a dokonca prekonalo nakrátko Ethereum v objeme denných transakcií. V roku 2021 mal FTM v DeFi protokole 5 miliárd TVL. K dnešnému dňu existuje už 2,5 milióna unikátnych FTM adries, čo robí projekt jedným z najviac adoptovaných blockchainov súčasnosti.

 

Unikátne FTM adresy. Zdroj httpsftmscan.comchartaddress

Unikátne FTM adresy. Zdroj httpsftmscan.comchartaddress

Vývoj projektu Fantom v roku 2022

Svetom kryptomien v marci obišla správa, že dve významné mená projektu, Andre Cronje a Anton Neil, opúšťajú projekt. Táto správa, ktorá bola publikovaná na Twitteri, sa rýchlo odzrkadlila aj v cene, aj v obavách o ďalšej budúcnosti projektu. The Fantom Foundation sa k celej kauze vyjadrila a objasnila, že projekt nikdy nestal na jednom človeku, pracuje na ňom ďalších vyše 40 osôb.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Andre Cronje, známy DeFi developer, pomohol vystavať FTM a mnoho decentralizovaných aplikácii v rámci ekosystému FTM. Jeho povesť prispela k popularizácii celého projektu vo svete krypotmien. Jeho odchod na jednej strane mnohých prekvapil, na druhej strane nie, keďže Cronje už trikrát krypotmenový priemysel opustil a po čase sa opäť vrátil.

FTM/USD, 1D. Zdroj: Tradingview

FTM/USD, 1D. Zdroj: Tradingview

Cena tokenu FTM je aktuálne 3x nižšie od svojho ATH. V prípade ďalšieho prepadu na trhu by sme sa z hľadiska technickej analýzy pozreli hlbšie pod hladinu 1 USD. Z fundamentálneho hľadiska však projekt stále má čo ponúknuť. 2,5 milióna unikátnych FTM peňaženiek nie je indikátorom slabého záujmu o projekt, skôr naopak. Objem denných transakcií na blockchaine je v dlhodobom uptrende. Negatívne sa na cene a záujme o kryptomenu môže odzrkadliť prechod Etherea z konsenzu PoW na PoS, čo môže viesť k presunu kapitálu z FTM na sieť ETH. Rovnako tím okolo FTM musí vyriešiť komplikácie s vyťažením posledného tokenu FTM, ktoré nastane o rok a pol. Bullish správou je tiež zámer The Fantom Foundation zvýšiť počet validátorov FTM na 200 – 300. CEO nadácie tiež avizoval cieľ zväčšiť veľkosť FTM blokov, čiže budú umožňovať viac transakcií. S cenou môže pozitívne „zamávať” aj zalistovanie na burze Coinbase.

Všetko toto nasvedčuje tomu, že projekt FTM má čo v budúcnosti ponúknuť , čo sa môže pozitívne odraziť na cene. V čase písania článku sa cena tokenu FTM pohybuje na hladine 1.258.

Prečítaj tiež: NEAR Protocol – projekt, ktorý sa oplatí dlhodobo sledovať

Okazio PCOkazio mobil