[FÁMY] Kryptomeny využívajú predovšetkým podvodníci, priekupníci drog a teroristi

BitmarketsKvakomat mobil

Využívajú kryptomeny podvodníci, díleri a teroristi? Dňa 7. 10. 2010 Satoshi Nakamoto prehlásil: „Ak tomu neveríte, alebo nerozumiete, nemám čas pokúšať sa vás presvedčiť.” My v Kryptomagazíne čas máme, a preto sa vám v tomto článku pokúsime dokázať, že jedno z najčastejších tvrdení o Bitcoine nie je pravdivé, a vysvetlíme, odkiaľ sa vlastne vzalo.

Prečítajte si aj: [FÁMY] Vlastníte Bitcoiny? Je tu veľká šanca, že vám ich ukradnú!

Strach z neznámeho

Limbický systém ľudského mozgu s centrom v malom, kôstkovitom útvare zvanom amygdala, obohacuje naše životy o emocionálne zážitky. Bez dvoch základných emócií – strachu a hnevu, ktoré nás v ohrození vedú k rozhodnutiu bojovať, či dať sa na útek, by človek na svojej dlhšej ceste evolučným vývojom ďaleko nezašiel. A je pochopiteľné, že každý otras našimi krehkými istotami považujeme za ohrozujúci. Prijať do svojich životov niečo nové a neznáme je pre nás ťažké. Rovnako, snaha porozumieť vyžaduje minimálne istú časovú investíciu. Konať oproti tomu unáhlene a odmietať rozšíriť si vlastné obzory o nové podnety sa zdá jednoduché. Ako to dopadne, keď si vyberáme medzi jednoduchým a ťažkým? To dobre poznáme zo svojich životov sami. Ako by ale vyzeral ľudský svet, keby aspoň niektorí z nás nemali odvahu čeliť neznámemu?

Zákon o červených vlajkách

Pri zavádzaní automobilov do bežnej dopravy v prvej polovici 19. storočia existoval vo Veľkej Británii zákon, ktorý prikazoval, aby bolo každé auto obsluhované nielen vodičom, ale aj operátorom, inžinierom a osobou, ktorá 60 metrov pred vozidlom mávala veľkou červenou zástavou a s dostatočným predstihom varovala vydesených občanov pred rachotiacim monštrom, valiacim sa rýchlosťou neuveriteľných 20 kilometrov za hodinu.

Aj keď boli isté bezpečnostné opatrenia na mieste, z dnešnej perspektívy sa podobný zákon zdá absurdný. Obmedzenie len spomalilo rozšírenie bežného používania automobilov o celé dekády. Nakoniec bolo koncom storočia nevyhnutie zrušené, čím sa konečne otvorila cesta ku zmene podoby prepravy osôb a tovaru.

Internetová paralela

O sto rokov neskôr stojí človek pred ďalším mohutným technologickým pokrokom a znovu máva červenou vlajkou.

Keď sa koncom deväťdesiatych rokov v Čechách začali stále častejšie usadzovať prvé e-shopy, dôvera v ich prežitie nebola príliš vysoká, obavy z nárastu podvodných predajov rástli a v spoločnosti vo všeobecnosti prevládala skepsa. Dnes už vieme, ako veľmi sme sa mýlili, a niektorí z nás ľutujú, že v možnostiach novej technológie nevideli potenciál už skôr.

Ozývali sa aj názory nápadne podobné tým, ktoré dnes počúvame na adresu Bitcoinu. Internet by mal byť nebezpečnou zbraňou v rukách zločincov a bežnému človeku podľa takýchto názorov nemal prinášať žiaden úžitok. Dnes je celosvetová dostupnosť k internetu jednou z hlavných priorít svetových mocností. Spojené národy dokonca uvažujú vniesť právo na internetové pripojenie do základnej Listiny ľudských práv a slobôd.

Mohlo by vás zaujímať: [FÁMY] Bitcoin nemá žiadnu hodnotu

Záver

Dnes je to práve blockchain a Bitcoin, čo vyvoláva obavy, kritiku a dokonca aj hnev. Množstvo ľudí, ktorí výhražne mávajú červenou vlajkou, sa nezmenšuje. Pribúda však tých, ktorí majú odvahu vstúpiť na neznámu pôdu a pomôcť ostatným dobrodruhom otvoriť dvere do neistej, ale určite zaujímavej budúcnosti. Ja osobne v tom mám jasno. Ktorým smerom sa vydáte vy?

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Marek C.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri. 

 

txbWallstreetpepe ICO mobil baner
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.