Facebook Libra – Aké sú možné riziká tejto kryptomeny?

Novinky Cenzúra? Facebook vymazal správy od Zuckerberga a manažérov.
Cenzúra? Facebook vymazal správy od Zuckerberga a manažérov. Zdroj: shutterstock.com/JirapongManustrong
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Oznámenie o vytvorení kryptomeny Libra zaznamenal hádam každý z vás. Projekt od spoločnosti Facebook, ktorého štart je naplánovaný na rok 2020, má slúžiť k rýchlejším a lacnejším medzinárodným platbám online. To všetko pomocou platforiem ako je WhatsApp alebo Facebook Messenger. Lenže podľa odborníkov má táto idea množstvo problémov.

Ako bude Libra fungovať?

Libra je nastavená na vlastnú peňaženku zvanú Calibra. Používatelia budú môcť posielať a prijímať Libra mince prostredníctvom tejto peňaženky a to prevodom fiat meny z ich kreditných kariet na Libra coin. Prevádzkovatelia tretích strán by tiež mohli používateľom predávať mince Libra a celý proces by bol nastavený tak, aby bol rovnako jednoduchý ako bežný nákup cez kreditnú kartu.

Facebook prehlasuje, že peňaženka Calibra „bude mať silnú ochranu, aby ochránila vaše peniaze a vaše informácie v bezpečí”. Toto tvrdenie vyvolalo veľké znepokojenie ohľadom súkromia a bezpečnosti dát. Lenže z histórie vieme, že Facebook nezohľadňuje dáta svojich používateľov a dával ich voľne k dispozícii tretím stranám. Aj napriek tomu spoločnosť tvrdí, že plánuje použiť rovnaké postupy overovania, ktoré používajú tradiční vydavatelia kreditných kariet a banky.

Americkí senátori žiadajú pozastavenie vývoja

Maxine Waters, kongresmanka Spojených štátov a predsedníčka výboru snemovne pre finančné služby napísala otvorený list spoločnosti Facebook. Podľa správy by Facebook a jeho partneri mali pozastaviť akýkoľvek ďalší vývoj na kryptomene Libra, kým výbor pre finančné služby a podvýbory neurčia možné riziko, ktoré bude mať Libra pre globálnu finančnú sústavu. List tiež poukazoval aj na nedávne škandály Facebooku, ktoré sa týkali zberu dát viac ako 50 miliónov profilov na sociálnej sieti Facebook.

„Facebook už je v rukách viac než štvrtiny svetovej populácie, je bezpodmienečne nutné, aby Facebook a jeho partneri okamžite ukončili prebiehajúce práce na projekte Libra, kým regulátori a kongres nebudú mať príležitosť všetko preskúmať a podniknúť potrebné kroky” – stojí v liste.

Mohlo by vás zaujímať: Môže Libra prísť o svoje (bankové) panenstvo?

Zneužívanie dát používateľov

Niektorí odborníci odporúčajú opatrnosť, pretože berú do úvahy históriu aféry s používateľskými dátami Facebooku. Konkrétne ide o škandál s firmou Cambridge Analytics. Keď teraz pôjde o peniaze, ľudia sa obávajú, že by Facebook mohol predávať dáta o výdavkoch používateľov a dáta o prevode peňazí bankám a ďalším tretím stranám. Koniec koncov, obchodný model spoločnosti Facebook umožňuje výskumníkom prístup k používateľským dátam, čo je veľká chyba.

Facebook tvrdí, že sa postará o to, aby bol svet otvorenejší a prepojenejší. Ale veľa odborníkov verí, že jediným dôvodom, prečo Facebook plánuje spustiť Libru je, že chce vyťažiť zo svojej obrovskej používateľskej základne. Podľa informácií bude riadenie na Libra rade, čo má byť nezávislá nezisková nadácia. Lenže odborníci si nemyslia, že by sa Facebook vzdal riadenia projektu, ktorý on sám vydáva.

„Facebook nebude kontrolovať sieť, menu ani rezervy. Facebook bude iba jedným z viac ako stovky členov združenia Libra. Nebudeme mať žiadne osobitné práva ani výsady”
– vyjadrila sa spoločnosť Facebook.

Libra nie je blockchain

Libra bola kritizovaná za to, že nie je „skutočným” blockchainom v pravom slova zmysle. White paper kryptomeny Libra ignoruje pravidlá blockchainu. Blockchain Libry nemá žiadne výhody distribuovanej správy, ktoré sú bežné u väčšiny ostatných kryptomien. V podstate väčšina funkcií, ktoré tvoria blockchain pri Libre chýba. V krajnom prípade je možné s Ripple porovnať jednotnú dátovú štruktúru, ktorou Libra disponuje, inak vôbec nič.

Záver

Libra bude mať obrovský vplyv na svet kryptomien. Môže otvoriť cestu pre používateľov, ktorí doteraz o kryptomenách nič nevedeli alebo netušili, že nejaké vôbec existujú. Zároveň tu je však otázka, či bude jej používanie bezpečné. Facebook má za sebou veľa nepríjemných afér, ktoré tieto otázky vyvolávajú právom a určite prebehnú určité regulácie zo strany svetových regulačných orgánov.

Čo čítať ďalej?

Na lodi od JP Morgan našli kokaín za 1,3 miliardy dolárov – Poďme zakázať banky!

Zdroj:
cointelegraph.com

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radovan C.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.