Na Slovensku sme posledný rok mohli spozorovať, ako rýchlo rastú ceny potravín. Inflácia potravín a nealkoholických nápojov na Slovensku dosahuje podľa údajov Tradingeconomics až 18,9 % za mesiac jún. Podľa správy SME ale potravinárom táto skutočnosť hrá do kariet, keďže dosiahli za minulý rok rekordný zisk 294 miliónov eur.
Potravinári počítajú rekordné zisky
Medziročne potravinári vytvorili nárast ziskovosti až o 57 %. V roku 2022 dokonca predstavoval zisk dvojnásobok priemeru od roku 2017 až 2021. Podniky so 100 a viac zamestnancami vytvorili až 74 % z celkového zisku sektoru v objeme až 232,3 milióna eur. Najziskovejšie odbory boli nasledovné:
- výroba ostatných potravinárskych výrobkov (100 miliónov eur)
- výroba nápojov (52 miliónov eur)
- spracovanie a konzervovanie rýb, kôrovcov a mäkkýšov (45 miliónov eur)
- spracovanie a konzervovanie mäsa a mäsových produktov (32 miliónov eur)
- výroba mlynárskych výrobkov a škrobových výrobkov (27 miliónov eur)
- výroba pečiva a múčnych výrobkov (16 miliónov eur)
- výroba mliečnych výrobkov (13 miliónov eur)
- výroba a príprava krmív pre zvieratá (8 miliónov eur)
- spracovanie a konzervovanie ovocia a zeleniny (3 milióny eur)
Zvýšené výrobné náklady zaplatia koneční spotrebitelia
Je zaujímavé, že pri každom výrobnom procese, nie len v potravinárskom segmente, v roku 2022 extrémne narástli vstupné náklady. Napriek tomu zaznamenali firmy rekordné zisky. Na grafe nižšie môžete vidieť vývoj inflácie na Slovensku, pričom až 21 % z celkového indexu spotrebiteľských cien tvorí sektor potravín a nealkoholických nápojov. Väčší vplyv na index má už len sektor bývania a služieb (27 %), kde je ale inflácia podstatne nižšia na úrovni 9,7 %.
Z tejto analýzy jasne vyplýva, že potravinárska výroba profitovala najviac v časoch vysokej inflácie. Inak povedané, potravinárske spoločnosti úspešne premietli zvýšené náklady do cien finálnych produktov, ktoré museli zaplatiť koneční spotrebitelia. Výsledkom je, že domácnosti sa cítia ochudobnené a firmy počítajú vyššie zisky.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Predpoveď na druhý polrok 2023
Na Slovensku je v čase písania článku najvyššia inflácia v eurozóne. Ceny u nás klesajú pomalšie, pretože aj rástli oneskorene. Ceny energií v západných krajinách rástli skôr ako u nás. Preto aj pokles nastal neskôr. Inflácia na Slovensku dosahuje 10,88 %, zatiaľ čo v eurozóne je to iba 5,3 %.
V druhom polroku 2023 už ceny potravín nemusia rásť takým závratným tempom. Tempo rastu cien ustupuje už niekoľko mesiacov, keďže Európska centrálna banka (ECB) úspešne prostredníctvom rastu úrokových sadzieb znižuje infláciu. Od inflačného cieľa 2 % je však ešte ďaleko a preto reštriktívnu menovú politiku centrálna banka meniť zatiaľ nebude, uviedla šéfka ECB Christine Lagardeová.
Mohlo by ťa zaujímať: Lacnejšie potraviny pre Slovákov. Poslanci odklepli nový zákon