Z ARCHÍVU: Čo sa stane, až Bitcoin dosiahne ATH? Takto sa zmení svet v roku 2021

Kvakomat PC bannerBitmarkets

Bitcoin sa v posledných dňoch pohybuje tesne pod hranicou 19 000 USD. Sme tak iba 1 000 dolárov od prekonania predchádzajúceho ATH. Logicky sa teda ponúka otázka, čo sa bude diať po prerazení predchádzajúceho maxima. Dnes sa na túto tému pozrieme podrobnejšie.

Poučenie z minulosti

Ak chceme zistiť, čo sa môže diať po prekonaní predchádzajúceho ATH, tak sa musíme pozrieť na to, čo sa dialo v minulosti. To je totiž jedna z mála nápoved, na ktorú sa dá do istej miery spoľahnúť.

Minulosť sa však nikdy nemôže brať ako jednoznačný indikátor, ale iba ako možnosť toho, čo sa odohrá. Fundamentálne zmeny na trhu totiž môžu premeniť dynamiku vývoja cien v kryptomenách.

Dnes sa pozrieme na tri rôzne druhy kryptomien a pokúsime sa predikovať, ako by mohol vyzerať trh po prekonaní ATH.

Bitcoin po dosiahnutí historického maxima

Pri Bitcoine je situácia v podstate najjednoduchšia. Bitcoin bude naďalej ťažiť z toho, že je jedinou kryptomenou, ktorá sa dostala do verejného povedomia. Bitcoin pozná každý. Od malých detí po babičky a deduškov.

Bitcoin je tak jasným reprezentantom kryptomenového sveta a jedinou kryptomenou, ku ktorej sa upiera väčšina investorov. Ako vidieť zo správ z inštitucionálneho sveta, tak sa radikálne mení zloženie investorov do BTC.

Už sú preč časy, keď bol BTC výsadou geekov a nerdov. Bitcoin je známy medzi širokou spoločnosťou a zároveň do neho novo investujú aj veľké spoločnosti a finančné inštitúcie. Tie držia väčšinu svetových financií a teda majú obrovskú silu a môžu (a pravdepodobne tiež vyženú) vyhnať cenu na nové výšiny.

Podľa odhadov je v krypte približne 100 miliónov ľudí. V nasledujúcom cykle sa dá odhadovať, že sa toto číslo bude násobiť. Odhady novo prichádzajúcich sa pohybujú okolo 300 miliónov nových používateľov.

15m BTC/USD - Coinbase Pro

Ako vidno na grafe z roku 2016 – 2017, tak po prekročení ATH nabral cenový pohyb nebývalú rýchlosť. Za jeden rok vzrástla cena približne o 1800 %. Podobný scenár sa dá očakávať aj teraz. V priebehu roka samozrejme tiež prišli strmé korekcie. Tie sa zvyčajne pohybovali okolo 30 – 40 %.

Je podĺa vás cena 166 000 dolárov za jeden Bitcoin v roku 2021 reálna?

Defi horúčka

Ak sa pozrieme všeobecne na altcoiny, tak ich cena po prekonaní ATH pri BTC rástla raketovo. Za rovnaké obdobie vyrástla celková kapitalizácia altcoinov približne o 60 000 %. To je radikálny rast, ktorý sa už opakovať nebude.

Opakovať sa nebude preto, že v priestore už jednoducho nie je toľko príležitostí, ako to bolo minulý cyklus. Altcoiny a ich hodnoty prakticky nikto nepoznal a to sa zmenilo. Dnes tak môžeme očakávať radikálnejší vzostup, ale nie o desiatky tisíc percent.

Pri altcoinoch je potrebné vyčleniť dve kategórie, ktoré si s veľkou pravdepodobnosťou povedú dobre. Prvým odvetvím je Defi. Decentralizované financie sú horúcou témou a odvetvím, ktoré prináša naozaj využívané služby.

Mince Defi majú spolu kapitalizáciu približne 17 miliárd dolárov. A tu sa dá očakávať najväčší nárast. Ten bude plynúť práve z úžitkovosti samotnej technológie. Hoci Defi projekty v posledných týždňoch zažili pomerne radikálnu korekciu, dá sa očakávať, že v rámci cyklu si povedú veľmi dobre.

Môže vás zaujímať: Rothshild Investment Corp nakupuje 250 000 Grayscale ETH podielov

Súboj smart chainov

Ďalšou dôležitou oblasťou altcoinov budú tzv. smart chainy. To sú v podstate inteligentnejšie verzie blockchainov, ako je napríklad Ethereum. Inteligentné blockchainy podporujú smart kontrakty, na ktorých vznikajú decentralizované aplikácie, kam patrí aj Defi.

Ethereum je teraz jediným naozaj úspešným projektom medzi smart chainmi. To sa napr. prejavuje vo vysokých poplatkoch za transakcie. Pri interakcii so smart kontraktmi (napr. Uniswap) poplatky dosahujú bežne na 4 – 5 dolárov.

To ukazuje, že už teraz je Ethereum preťažené a tu vznikne veľký súboj o to, ktoré inteligentné blockchainy budú slúžiť ako podkladová technológia pre decentralizované aplikácie. V tejto kategórii medzi sebou bude súťažiť naozaj vysoké množstvo projektov.

Momentálnym lídrom tejto oblasti je jednoznačne Ethereum, ktorému však rastie silná konkurencia. V tomto ohľade bude dôležité sledovať projekty Ethereum, Cardano, Polkadot, Cosmos (a celý tendermint ekosystém), Algorand alebo Dfinity, ktoré má ešte len prísť na trh.

ANALÝZA – Bitcoin padol, berie zo sebou aj altcoiny! – Kde sa môže zastaviť?

Záver

Po potvrdenom prekonaní predchádzajúceho ATH pri BTC sa dá očakávať rýchlejší postup bull runu. Príde manická fáza, keď sa na trh budú postupne hrnúť tí, ktorí ešte nemajú v priestore investíciu.

Tento cyklus bude špecifický vstupmi zo strany inštitúcií. Tie budú investovať primárne do BTC či ETH, ktoré už fungujú a ukazuje sa, že ide o spoľahlivé a decentralizované siete.

Medzi altcoinmi budú najsilnejšou oblasťou decentralizované financie a zároveň prebehne súboj o to, ktorý blockchain sa stane dominantnou platformou pre aplikácie z blockchainového sveta.

Používajte Bitcoin anonymne!

Prečítajte si detailný návod, ako sa nenechať vysledovať.

https://kryptomagazin.sk/ako-anonymne-pouzivat-bitcoin-v-roku-2021-nevzdavajte-sa-najvacsej-vyhody-kryptomien/

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam Kracík.

Okazio PCtxb