Čím dlhšie Európska centrálna banka (ECB) bojuje s infláciou prostredníctvom zvyšovania úrokových sadzieb, tým viac stúpa riziko kolapsu eura. Podľa správy Express na toto riziko poukázal daňový poradca Bob Lyddon. Zdá sa však, že eurozóna nemá v súčasnosti inú možnosť a musí tlačiť na zníženie inflácie.
Je euro ohrozené?
Rovnaké varovanie pred pádom eura vydali aj ekonómovia z Commerzbank. Zatiaľ čo úrokové sadzby vzrástli, peňažná zásoba klesla, keďže ECB obmedzila a dokonca zrušila niektoré z programov nákupu a pôžičiek dlhopisov. Komplikovaná situácia eurozóny je o to horšia, že je závislá od vývozu do Číny. Čínska ekonomika ale prudko klesá, čo obmedzuje aj európsky vývoz.
Ďalším problémom je kritická situácia spojená s dodávkami energie v dôsledku vojny na Ukrajine. Európa tak stojí na prahu najväčšej hospodárskej krízy v celej svojej histórii. Dokonca hrozí, že extrémne vysoké úrokové sadzby spolu so znížením vládnych výdavkov spôsobia pokles ekonomiky v roku 2024 až o 5 %.
Eurozóna stagnuje
Na rozdiel od USA, ekonomika eurozóny oslabuje, čo vytvára tlak na euro. Eurozóna zaznamenala ekonomický rast iba 0,3 % v druhom kvartáli 2023. Aj to len vďaka Írsku, bez ktorého by rast bol iba na úrovni 0,1 %. Navyše dva predchádzajúce kvartály ekonomika eurozóny vôbec nerástla.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Eurozóna má stále vysokú infláciu
Po poslednom monetárnom zasadnutí ECB, šéfka centrálnej banky, Christine Lagardeová, jednoznačne nepotvrdila, či sa na ďalšom mítingu v septembri bude opäť úroková sadzba zvyšovať. Predtým ale jasne naznačila, že eurozóna nedosiahne inflačný cieľ 2 % ani za dva roky.
Inflácia v eurozóne sa v čase písania článku nachádza na úrovni 5,3 %, zatiaľ čo v USA naposledy došlo k nárastu z 3 % na 3,2 %. Čím bude inflácia nižšia, tým viac bude tempo poklesu ustupovať. Očakáva sa, že úrokové sadzby dosiahnu vrchol už tento rok, no dôsledky bude ekonomika znášať ešte niekoľko rokov.
Nielenže ECB začala so zvyšovaním úrokovej sadzby oproti Americkej centrálnej banke (FED) oneskorene, ale USA je navyše odolnejšie voči vysokým sadzbám v porovnaní s eurozónou. Tlak na euro je v súčasnosti pravdepodobne najvyšší od vzniku menovej únie, no zatiaľ nehrozí priamy kolaps meny. Úrokové sadzby boli naposledy rovnako vysoké počas finančnej krízy v roku 2008 a následne okamžite klesli.
Mohlo by ťa zaujímať: Európa čelí vážnemu problému. Ako je na tom Slovensko?