Prezident Európskej centrálnej banky (ďalej ECB) verejne prehlásil, že by sa európske banky mohli začať zaujímať o kryptomeny a to v reakcií na nedávny vývoj udalostí, ako je napríklad uvedenie Bitcoin futures na burzách v USA.
Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Michal V .
Bitcoin témou schôdze Európskeho parlamentu
Mario Draghi, prezident ECB, sa počas svojej úvodnej reči na schôdzi Európskeho parlamentu, ktorá sa konala tento týždeň, zameral na tému kryptomien. Zhodnotil diskusiu, ktorú v priebehu jednania viedli ostatní členovia. Draghi najskôr uviedol, že úrady zatiaľ nezaznamenali, že by niektorá z európskych bánk mala záujem investovať do kryptomien.
Naopak zdôraznil, že
“Európska únia vykazuje minimálny apetít po digitálnych menách, ako je napríklad Bitcoin”.
Dodal, že sa tak deje aj napriek zvýšenému záujmu verejnosti v oblasti kryptomien. To by sa však, podľa neho, mohlo rýchlo zmeniť a to vďaka hlbšej integrácií kryptomien do sektoru verejných financií.
“Z hľadiska nedávnych udalostí, ako je napríklad uvedenie Bitcoin futures na burzách v Spojených štátoch, je možné, že sa Európske banky začnú o kryptomeny viac zaujímať a mohli by do nich začať investovať. Určite túto možnosť preskúmame.”
Zo strany Maria Draghi sa jedná o pozoruhodné stanovisko. Bol to práve on, kto nedávno označil “neregulované” kryptomeny a Bitcoin za veľmi riskantné a práve on na banky naliehal, aby si rozmysleli, či do nich skutočne budú investovať.
Aj napriek pohŕdaniu mnohých bánk z Wall Street, uviedla najväčšia svetová burza, skupina CME, v polovici decembra minulého roku na svoj trh Bitcoin futures. Urobila tak týždeň neskôr ako konkurenčná CBOE.
Riaditeľ ECB taktiež naznačil, že by mohol vzniknúť systém centrálnej kontroly. Dohliadal by nad rizikami, spojenými s digitálnymi aktívami voči inštitúciám alebo bankám.
Dohľad nad kryptomenami
Draghi už skôr prehlásil, že ECB nemá právomoc Bitcoin regulovať, avšak z jeho stanoviska možno usúdiť, že by Európske banky mohli mať nad kryptomenami a Bitcoinom väčší dohľad.
Pomerne protichodne sa však vyjadril v októbri roku 2016. Vtedy povedal, že kryptomeny ešte nedospeli do takého štádia, aby ECB zvažovala ich reguláciu.
V novembri Draghi dodal, že dopad decentralizovaných kryptomien, a konkrétne Bitcoinu, je minimálny a nepredstavuje pre centrálne banky žiadne riziko.
Pokiaľ chcete dostávať upozornenia na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Taktiež nás môžete sledovať na facebooku.