Európska únia nemôže zakázať ťažbu kryptomien

Mining Európska únia nemôže zakázať ťažbu kryptomien.
Európska únia nemôže zakázať ťažbu kryptomien. Zdroj: shutterstock.com/BillionPhotos
BitmarketsOkazio mobil

Článkov o tom, ako štáty a vlády zakážu ťažbu kryptomien sme napísali už veľa. Rovnako aj o tom, ako „veľa energie” ťažba spotrebuje a ako veľmi škodlivé je to pre našu planétu. Iný pohľad na vec má však komisárka EÚ pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť, Mariya Gabriel. Tá si totiž myslí, že spotreba elektrickej energie na ťažbu je úplne v súlade so zákonmi.  

Ťažba je legálna

Mariya Gabriel vydala vyhlásenie, v ktorom potvrdila, že ťažba kryptomien je v poriadku. V jej oficiálnej správe sa nachádzalo aj vyhlásenie:

„Ak je elektrická energia spotrebovaná na túto aktivitu v súlade so zákonom, neexistuje spôsob, ako by sa dala zakázať alebo limitovať. Vzhľadom na to, že ťažba kryptomien nepatrí medzi ilegálne aktivity, Komisia zatiaľ nevydala žiadne príkazy na to, aby boli voči takejto aktivite vynaložené právne kroky.”

Na druhej strane ťažba patrí medzi aktivity, ktoré spotrebujú elektrickú energiu. Tým pádom automaticky spadá pod pravidlá EU zaoberajúce sa „spotrebou elektrickej energie a skleníkovými efektmi”. Gabriel dodala, že Európska komisia zatiaľ iba sleduje, či kryptomeny vôbec zvyšujú dopyt a spotrebu elektrickej energie a v akej miere.

Čína stále vládne ťažbe

Gabriel sa tiež ďalej vyjadrila, že najviac ťažby sa aj tak stále odohráva v Číne. Je to pochopiteľné najmä kvôli cene elektrickej energie, ktorá robí Čínu jednou z najziskovejších krajín. Takisto vyhlásila, že nie je zrejmé, aké veľké percento ťažby sa odohráva v Európe.

„Aj napriek tomu, že najviac ťažby sa vykonáva práve v Číne, nemôžeme vylúčiť, že sa žiadna časť nedeje priamo v Európe.”

Istí experti sa aj napriek tomu vyjadrujú, že spotreba elektrickej energie na ťažbu kryptomien je menšia ako 0,14 % celkovej spotreby elektrickej energie. Rovnako tvrdia, že práve kryptomeny otvárajú možnosti na skúšanie alternatívnych zdrojov energie.

Záver

Ak teda budú chcieť štáty alebo vlády zakázať ťažbu kryptomien, budú musieť nájsť iné dôvody ako ten, že ťažba kryptomien spotrebuje priveľké množstvo elektrickej energie. Či sa im to vôbec podarí, je veľmi otázne, keďže sa väčšina ťažby aj tak stále deje najmä v Číne.

Pokiaľ chcete dostávať upozornenia na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Taktiež nás môžete sledovať na facebooku.

Zdroj:
coindesk.com

Memex PC bannerKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.