Európska únia čelí výraznému úbytku obyvateľstva, Slovensko nie je výnimkou. Toto sú dôvody

Novinky Európska únia čelí úbytku populácie
Európska únia čelí úbytku populácie. Zdroj: shutterstock.com/Julinzy/PX Media/blvdone
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Podľa najnovšej správy od Eurostatu čelí Európska únia úbytku obyvateľstva. Medziročne došlo k poklesu obyvateľov EÚ od januára 2021 do januára 2022 až o 265 257 ľudí. Migrácia však nie je hlavný dôvod úbytku, keďže do EÚ viac ľudí vstúpilo ako z nej odišlo. Čo ale spôsobilo, že medziročne v regióne žije o vyše štvrť milióna ľudí menej?

Európska únia čelí úbytku populácie

Úbytok obyvateľstva je spôsobený prirodzenou zmenou. Došlo totiž k viacerým úmrtiam v porovnaní s narodeniami. V roku 2021 bola hrubá miera prirodzenej zmeny obyvateľstva -2,7 na 1 000 ľudí. Negatívny trend zaznamenalo až 980 regiónov z celkového počtu 1 164 (zlatá farba na mape). Žiadnu zmenu nezaznamenalo len 11 regiónov a pozitívny trend 173 regiónov (zelená farba).

V krajinách ako Bulharsko, Estónsko, Chorvátsko, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Portugalsko a Rumunsko nastal pokles vo všetkých regiónoch. Regióny, ktoré boli najviac postihnuté stratou, sa nachádzajú v Bulharsku. Naopak, v Írsku nastal nárast obyvateľstva vo všetkých regiónoch. Najvyššie hrubé miery prirodzenej zmeny obyvateľstva boli zaznamenané v dvoch regiónoch Francúzska, Mayotte a Guyane, kde zároveň išlo o jediný dvojciferný rast.

Európska únia bojuje s úbytkom obyvateľstva

Európska únia bojuje s úbytkom obyvateľstva. Zdroj: Eurostat

Na Slovensku medziročne došlo k prírastku obyvateľstva iba v Bratislavskom (0,1) a Prešovskom kraji (0,1). Vo všetkých ďalších krajoch došlo k úbytku. Najvyšší pokles bol v Nitrianskom kraji (-6,7), nasledoval Banskobystrický (-5,7), Trenčiansky (-5,5), Trnavský (-4,1), Žilinský (-2,4) a Košický kraj (-2,2).

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Prečo je na Slovensku úbytok obyvateľstva?

Celkovo môžeme zhodnotiť, že Slovensko zažíva úbytok obyvateľstva hlavne kvôli nižšej pôrodnosti ako v minulosti. Priemerný vek síce rastie, no pomer mladých ľudí na celkovej populácii klesá. Starnutie slovenskej ekonomiky je jeden z hlavných problémov, ktorého dôsledky uvidíme v najbližšej dekáde. Existujú však aj ďalšie faktory, ktoré môžu na Slovensku prispievať k úbytku obyvateľstva.

Patrí sem napríklad katastrofálny stav zdravotníctva. Podľa Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP), je slovenské zdravotníctvo druhé najhoršie z hľadiska efektívnosti v celej Európskej únii. Neefektívnosť má priamo negatívny vplyv na dĺžku života, v ktorej zaostávame za priemerom Európske únie až o 5,5 rokov. Odhaduje sa, že ak by sme zvýšili úroveň zdravotníctva na Českú republiku, zachránilo by sa o 2 700 viac životov. V prípade Rakúska je to až 4 400 životov.

V neposlednom rade úbytok obyvateľstva na Slovensku ovplyvňuje aj odliv pracovnej sily. Slováci za prácou cestujú do zahraničia za vidinou lepšej budúcnosti a podstatne vyššieho zárobku. Najčastejšie pracujeme v Nemecku, Českej republike a Holandsku. Mnohí z týchto pracovníkov sa dokonca trvalo presťahujú do zahraničia.

Mohlo by ťa zaujímať: Stagnácia európskej ekonomiky nemá konca, varuje Eurostat

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.