Európska Centrálna Banka vyzýva ostatné banky, aby bojovali proti kryptomenám

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Kryptomeny bankám už dlhú dobu ležia v žalúdku. Je to tak z mnohých dôvodov. Ide napríklad o to, že vlastník kryptomien má nad nimi plnú moc a kontrolu. Ďalším veľkým plusom pre kryptomeny, ktorý leží v žalúdku bankám, je blockchain – a teda schopnosť posielať transakcie bez potreby tretích strán – bánk. Tým banky prichádzajú o zisky a kontrolu. Ďalšou výhodou je rýchlosť krypto transakcií, ktorá je v porovnaní s komerčnými bankami viac ako desať ba až stokrát vyššia. A práve ECB sa to nepáči, a preto vyzýva ostatné banky, aby urýchlene zaviedli svoje vlastné okamžité platby/prevody.

Boj proti efektívnym kryptomenám

Riaditeľ Európskej centrálnej banky vo štvrtok uviedol, že banky by mali urýchliť zavádzanie okamžitých platieb, vďaka čomu budú peniaze prijímané okamžite a 24 hodín denne, aby čelili „pôvabu” digitálnych mien, ako je napríklad Bitcoin, ktoré takéto okamžité platby (transakcie) ponúkajú. Tým sú oproti bankám a ich pomalým transakciám v obrovskej výhode.

Niektoré centrálne banky, ako napríklad Švédsko, dokonca zvažujú zavedenie svojej vlastnej verzie kryptomeny. Yves Mersch, člen výkonnej rady ECB, odmieta tieto digitálne tokeny, vyzýva komerčné banky, aby poskytli alternatívu. Dodal:

„Banky musia implementovať okamžité platby čo najskôr a poskytnúť alternatívu na prebiehajúcu  inováciu, ktorú prinášajú virtuálne meny – kryptomeny.”

Hoci ich prijatie maloobchodníkmi je stále nízke, súkromné digitálne meny sú pre centrálnych bankárov zdrojom obáv, pretože ohrozujú kontrolu bankového systému a peňažnú zásobu, čo by mohlo oslabiť menovú politiku, ktorú používajú na riadenie inflácie. Z tohto dôvodu sa niektoré centrálne banky, ako napríklad švédska Riksbank a Bank of England, zaoberajú výhodami zavedenia vlastnej digitálnej meny.

Snaha ECB o zmenu

Mersch uviedol, že ECB experimentuje s hotovosťou na rôznych digitálnych technológiách, ale nevidí priestor na „dobrodružné” aplikácie takejto technológie.

„Budeme experimentovať aj s hotovosťou v rôznych digitálnych technológiách,” uviedol Mersch.

Jeho pripomienky zopakoval člen predstavenstva Bundesbank Carl-Ludwig Thiele, ktorý v Berlíne uviedol, že digitálnu menu ako je švédska navrhovaná eKrona nemožno zaviesť v Nemecku, kde stále prevládajú platby v hotovosti.

„Otázka peňazí digitálnej centrálnej banky podľa nášho názoru nie je v dohľadnej budúcnosti reálnou možnosťou,” uviedol Thiele.

Čo čítať ďalej?

Únik ropy pri Brazílii môže spôsobiť obrovskú ekologickú katastrofu

Zdroj:
Independent.co.uk

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.