Únik ropy pri Brazílii môže spôsobiť obrovskú ekologickú katastrofu

0

Veľkonočná akcia! VIP, Signály a Kurzy, všetko so zľavou 50%

  • Trading11 VIP – základné analýzy, týždenné streamy a postrehy zo sveta kryptomien
  • Trading11 Signály – Prístup do VIP, k tomu viac streamov, LIVE chat na discorde a hlavne signály na nákup a predaj (nie len) kryptomien

Únik ropy, respektíve znečistenie spôsobené ropou často končí ako ekologická katastrofa. Toto čierne zlato je totiž smrtiace ako pre živočíchy, tak aj pre rastliny. Aktuálne vo svete registrujeme takúto hrozbu pri pobreží Brazílie, kde obrovská ropná škvrna ohrozuje vzácne živočíchy a rastliny tamojšieho prostredia.

V ohrození sú mnohé vzácne biotopy

Morskí vedci v Brazílii pozorne sledujú prienik záhadného úniku ropy do najväčšej horúcej oblasti biodiverzity v južnom Atlantickom oceáne. Región známy ako Abrolhos Bank skrýva takmer 9 000 štvorcových kilometrov útesov v plytkých teplých vodách pozdĺž centrálnej časti brazílskeho pobrežia.

Od konca augusta pristávali na severovýchodnom pobreží krajiny tisícky ton ropy z neznámeho zdroja, čo kontaminovalo stovky pláží, ústí riek, útesov a mangrovníkov po celom 2 500 kilometrov dlhom pobreží.

Obavy sa začali stupňovať začiatkom minulého týždňa, keď severnú hranicu oblasti Abrolhos Bank na južnom pobreží Bahia začala zasahovať vlna lepkavých ropných škvŕn. V sobotu ráno dorazili prvé malé škvrnky ropy na skalnaté pobrežie súostrovia Abrolhos Marine National Park. Je dôležité poznamenať, že v tejto oblasti žijú mnohé vzácne živočíchy a endemity, ako napríklad Mussismilia braziliensis a ohrozená Scarus trispinosus.

Mussismilia braziliensis (Zdroj: ambientelegal.com)
Scarus trispinosus (Zdroj: flickr.com)

Zatajená katastrofa

Chemická analýza na začiatku naznačila, že ropa pochádza z Venezuely, ale zdroj úniku bol počas prvých 2 mesiacov úplne neznámy, respektíve zatajený. Vláda prezidenta Jaira Bolsonara bola vážne kritizovaná za to, že na túto vlnu kontaminácie nereagovala dostatočne rýchlo alebo dostatočne efektívne. Aj keď nakoniec nasadila lode a jednotky na pomoc s vyčistením.

V piatok brazílska federálna polícia konečne zverejnila meno skutočného podozrivého: Bouboulina, grécky tanker, ktorý koncom júla prešiel cez brazílske severovýchodné pobrežie a ktorý mal viezť na palube z Venezuely do Malajzie 1 milión barelov ropy. Podľa vyšetrovania satelitné snímky ukazujú veľkú ropnú škvrnu, ktorá sa objavuje pri pobreží 29. júla, asi 730 km od pobrežia štátu Paraíba. Spoločnosť zodpovedná za loď popiera zodpovednosť. Tvrdí, že Bouboulina dodala všetok svoj náklad do Malajzie.

Federálni vyšetrovatelia odhadujú, že Bouboulina rozliala – buď náhodne alebo úmyselne – asi 2,5 tisíc ton ropy. Nie je však známe, aký presný je tento odhad. Tiež nie je známe, aké množstvo tejto ropy ropy dosiahne pevninu. Akékoľvek množstvo ropy, ktoré sa dostane do oblasti Abrolhos Bank, je však dôvodom na obavy – povedal Ronaldo Francini Filho, morský biológ Federálnej univerzity v Paraíba v João Pessoa, ktorého tím plánuje tento týždeň skontrolovať útesy pomocou diaľkovo ovládaného vozidla.

„Je to mimoriadne citlivé prostredie, ktoré už trpí dôsledkami zmeny klímy a inými antropogénnymi vplyvmi,“ hovorí Francini Filho.

Prístup do našej VIP skupiny, k signálom a kurzom obchodovania teraz ponúkame so zľavou 50%, tak neváhajte a využite to. Akcia platí do konca veľkej noci!

>>>Získajte Trading11 signály, analýzy a kurzy<<<


Okrem mnohých biotopov koralových útesov je Abrolhos dôležitým útočiskom pre veľryby, morských vtákov a je dôležitým cieľom morského ekoturizmu. Morský národný park v tejto oblasti s rozlohou 880 štvorcových kilometrov založený v roku 1983 je najstarším v Brazílii.

Čo čítať ďalej?

3D tlač orgánov je vďaka tejto technológii ešte viac reálna!

Zdroj:
sciencemag.org

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre