Už čoskoro prebehne aktualizácia BCH siete – Čo nové môžeme očakávať?

0

15. novembra, krátko po 12:00 bude na sieti Bitcoin Cash (BCH) uskutočnená aktualizácia v sieti. Po 12:00 sa v bloku vynútia minimálne pushdata a operačné kódy OP_Checkmultisig a OP_Checkmultisigverify sa aktualizujú tak, aby akceptovali podpisy Schnorra.

Nasledujúci piatok bude na sieti BCH prebiehať veľká aktualizácia. Pôjde o update, ktorý zmení súčasný súbor pravidiel konsenzu s cieľom pridať dve nové funkcie. O zmene a novej aktualizácii sa špekuluje už niekoľko mesiacov. K finálnej zmene dôjde ale až 15. 11. 2019. BCH po hard forku z roku 2017 zvýšil veľkosť bloku z pôvodného 1 MB až na 32 MB. Fork sa uskutočnil na bitcoinovej sieti. Aj napriek vylepšenej verzii Bitcoinu má novovzniknutý coin, Bitcoin Cash problémy. V septembri 2018 sieť BCH prekonala historicky najvyšší denný počet transakcií. Za deň prešlo cez sieť niekoľko miliónov transakcií. Programátori BCH sa po dlhom uvažovaní nakoniec dohodli na znovu vrátení niektorých kódov z pôvodnej BTC verzie, ktoré umožňujú rôzne transakcie, kompilátory a ďalšie funkcie založené na rozhodovaní. Vývojári BCH tiež zvýšili predvolenú veľkosť dátového nosiča v sieti na 220 bajtov.

Čakajú nás zmeny v sieti

Prvá zmena obmedzí vektory kujnosti v sieti uplatnením pravidla Minimaldata. „Týmto sa odstráni konečný vektor kujnosti BIP 62 a znamená to, že väčšina transakcií v BCH (vrátane všetkých transakcií P2PKH) bude teraz upravených“. Druhou pridanou funkciou prichádzajúcou do reťazca BCH je podpora OP_Checkmultisig (Verify) s cieľom doplniť prvú iteráciu podpisov Schnorra. „Táto aktualizácia rozširuje podporu OP_Checkmultisig a po tejto aktualizácii budú všetky kontrolné operácie podpísané funkciou Schnorra“.

Nová funkcia umožní používateľom BCH využívať zložitejšiu mechaniku transakcií s viacerými podpismi. Schnorrove agregované podpisy (s OP_Checksig) sú jedným zo spôsobov, ako vykonávať viac podpisov. Majú ale odlišné vlastnosti ako BTC.

„Okrem toho je tiež žiaduce, aby sa akákoľvek existujúca minca mohla minúť pomocou podpisov Schnorra. Existuje množstvo peňaženiek a mincí založených na OP_Checkmultisig, ktoré rovnako chceme využiť na podpisy Schnorra.“

Sledujme spoločne odpočet

Fanúšikovia BCH sú nadšení ďalšou aktualizáciou a účastníci siete sa neustále pripravujú na zmeny. Bežní používatelia nemusia nič urobiť, zmena prebehne bez ich vplyvu. Ťažiari respektíve minery by si však mali aktualizovať svojho klienta na najnovšiu verziu. Viac informácií o aktualizácii Bitcoin Cash, ktorý sa uskutoční 15. novembra nájdete v technických údajoch na serveri Github. Rovnako tak odpočet môžete sledovať na tomto odkaze.

Záver

Na pôvodnej BTC sieti už došlo k niekoľkým hard forkom, aktualizáciám a zmenám. Niektoré mali pozitívny vplyv na jeho rozvoj, iné zas negatívny. Čo si myslíte vy o novej aktualizácii BCH siete. Bude mať pozitívny vplyv na komunitu alebo pôjde len o ďalší nezmyselný a zbytočný update?

Prečítajte si aj

[Správy] Kľúčový BTC gap uzavretý – Nové BTC deriváty v USA – Kryptoburzy sa musia pripraviť na nové regulácie

Zdroj:
bitcoin.com

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre