Európe podľa posledných správ hrozí v zime naftová kríza. Pre sankcie uvalené na Ruskú federáciu sú sklady s naftou v Európe nízko zásobené, čo môže mať negatívne následky na európsky priemysel a vodičov. Na správu upozornila agentúra Reuters a TASR.
Naftová kríza
Západné sankcie voči Ruskej federácii opätovne ohrozujú európsky priemysel a obchod. Do vypuknutia vojny na Ukrajine pokrýval import nafty z Ruska približne 60 % z celkového dovozu. Následkom invázie utrpeli ceny pohonných hmôt šok, čo ich vystrelilo na nové maximá za posledné roky. Dôvodom boli obavy z toho, ako sa EÚ vyrovná s odstrihnutím sa od dovozu pohonných hmôt z Ruska.
Podľa posledných informácií, na ktoré upozornila agentúra Reuters, európske štáty nie sú pripravené na prerušenie dovozu nafty z Ruska. Sklady s naftou nie sú dostatočné naplnené, aby pokryli spotrebu v zimných mesiacoch. Skladovanie nafty sa totiž pre obchodníkov z ekonomických dôvodov ukazuje ako neefektívne.
Situáciu zhoršujú aj extrémne suchá a horúčavy v Európe, ktoré spôsobili nízku hladinu rieky Rýn, ktorá predstavuje hlavnú vodnú transportnú cestu, ktorou sa prepravujú palivá do skladov v Nemecku, Francúzsku a Švajčiarsku. Po novom roku sa Európa chystá pre platnosť nových sankcií úplne odrezať od ruskej nafty, pričom ešte v júli plnila sklady predovšetkým ruskou naftou. Potvrdzujú to údaje analytickej spoločnosti Vortexa, podľa ktorej až 60 % nafty putujúcej do EÚ pochádzalo v júli z Ruska.
EÚ bude pravdepodobne opätovne čeliť kritike pre nedostatočnú pripravenosť voči následkom sankcií, ktoré sa dotknú jej obyvateľov, a môžu spôsobiť vážnu energetickú krízu, keďže nafta ako pohonná hmota je nevyhnutná pre chod priemyslu a prepraveného obchodu. Ostáva čakať, aké riešenie predloží vedenie EÚ, aby zabránilo šoku z nedostatku nafty v zimných mesiacoch.
Čítaj ďalej: Americký prezident šíri konšpirácie o inflácii