Európa kompletne reguluje kryptomeny – už vieme, čo môžeme čakať

BitmarketsCrypto All Stars mobil

Poďme sa spolu pozrieť na to, aké nové regulácie kryptoaktív prináša Európska komisia. Čo to bude znamenať pre trh ako taký a o aké regulácie ide? Doteraz sme sa venovali reguláciám iba na základe materiálov, ktoré boli predstavené v rámci verejnej konzultácie z marca a nešlo o konkrétne body návrhu.

V septembri Európska komisia prijala legislatívny návrh nariadení o trhoch s kryptoaktívami (Markets in Crypto-assets, skrátene MiCA) a zároveň návrh o pilotnom režime trhových infraštruktúr založených na “distributed ledger technology” (DLT).

Tieto návrhy sú súčasťou veľkého legislatívneho balíku. Ten sa zameriava na finančný sektor ako taký.

Nové regulácie kryptomien úplne zakážu tie najlepšie projekty – EÚ by na nich mala popracovať

Obsah návrhov

Prvý návrh MiCA je zameraný na zaobchádzanie s kryptoaktívami, ktoré nespadajú pod súčasnú európsku právnu úpravu na finančnom trhu. Upravuje nasledovné:

  • ponúkanie kryptoaktív
  • pravidlá pre vydávanie tokenov, ktorých hodnota sa odráža od koša tradičných mien a stablecoinov
  • vydávanie e-money tokenov
  • licencovanie a požiadavky pre vydavateľa tokenov
  • licencovanie mnoho ďalších služieb súvisiacich s kryptoaktívami
  • dohľad orgánov European Supervisory Market Authority (ESMA) a European Banking Authority (EBA).

Druhý návrh sa venuje predovšetkým problematike obchodovania s kryptoaktívami, ktoré spadajú pod úpravu smernice o trhových finančných nástrojov. Rieši hlavne napojenie kryptoaktív na oficiálny finančný systém a regulovanú trhovú infraštruktúru. Momentálne nemôžu vznikať v Európe centrálni depozitári cenných papierov, ktorí by umožňovali obchodovanie a vysporiadanie kryptoaktív na tradičných trhoch.

Podľa nového návrhu by sa to však malo zmeniť. Centrálny depozitár a mnohostranné obchodné systémy budú môcť nanovo žiadať o povolenie s obchodovaním kryptoaktív. Budú môcť požiadať o dopredu stanovené výnimky zo súčasných európskych predpisov.

Obidva návrhy majú korene vo fintechovom akčnom pláne a majú štyri hlavné ciele:

  1. Zaistiť právnu istotu tzn. právny rámec s jasnou definíciou zaobchádzania s kryptoaktívami
  2. Podporiť inovácie kryptoaktív
  3. Zaistiť trhovú integritu a dostatočnú úroveň ochrany investorov a užívateľov kryptoaktív
  4. Zaistiť finančnú stabilitu v oblasti destabilizácie stablecoinov

Čo navrhuje Európska komisia?

Návrhy nemenia pravidlá, ktoré už platia pre kryptoaktíva, ktoré spadajú pod predpisy EU o finančných službách. Týka sa to predovšetkým kryptoaktív, ktoré sa kvalifikujú ako finančné nástroje a vzťahujú sa na nich právne predpisy EU o trhových cenných papieroch. Pre ostatné kryptoaktíva, ktoré legislatíva nepokrýva, navrhuje komisia framework, ktorý by chránil užívateľov kryptoaktív.

Návrh prináša reguláciu a licencovanie vydavateľov kryptoaktív, spoločností poskytujúcich servis kryptoaktív a subjektov, ktoré poskytujú výmenu kryptomien za fiat a subjektov, ktoré vydávajú stablecoiny. Tie návrh ďalej rozdeľuje na platobné tokeny a tokeny, ktoré odkazujú na iné aktíva.

Prečítajte si druhú časť nášho seriálu o kryptomenových reguláciách:

Európa kompletne reguluje kryptomeny – už vieme, čo môžeme čakať

Wallstreetpepe PC banertxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.