cenzura transakcii bitcoinu

Jednoznačne najväčšou výhodou Bitcoinu oproti klasickým fiat menám je sloboda. Bitcoin sa nedá cenzurovať! Tvrdia priaznivci kryptomien. Transakcie potvrdzuje decentralizovaná sieť minerov, ktorým za to platíme poplatky. Tých nezaujíma nič, iba profit. Ak chcete, aby vám potvrdili transakciu, stačí zaplatiť. Ak jeden miner po vyťažení bloku nepotvrdí tie najdrahšie transakcie, urobí to druhý a preto neexistuje dôvod na cenzúru.

Európa kompletne reguluje kryptomeny – Už vieme čo môžeme čakať

Štyri poolu ovládajú väčšinu hashratu

To však prestáva platiť v momente, keď drvivú väčšinu hashratu ovláda zopár veľkých poolov. Pool je organizácia, ktorá združuje veľké množstvo menších ťažiarov. Podľa štatistík z webu btc.com aktuálne štyri pooly ovládajú viac než 50% hashratu a teoreticky by mohli ovládnuť celý blockchain. Mohli by tak teoreticky zaviesť cenzúru transakcií.

Bitcoin mining pooly
Bitcoin mining pooly

TOP 5 málo známych kryptomien s veľkým potenciálom

Cenzúra transakcií a KYC nie je dobrý spôsob, ako prilákať minerov do nového poolu

Aktuálne síce pooly takúto kartelovú dohodu nechystajú, no lastovička z Kanady prináša novinky, ktoré sa vám nebudú páčiť. Spoločnosť DMG Blockchain Solutions Inc. má asi priveľa zákazníkov, pretože sa od ťažiarov rozhodla žiadať verifikáciu. Ak nespravíte KYC a nenahráte citlivé dokumenty, ťažiť v ich novom poole nebudete.

Naratív spoločnosti je jasný. Vytvára mining pool zameraný na dobré riadenie, auditovateľnosť a dodržiavanie pravidiel OFAC. Netuším, koho tým chce prilákať.

A ak vás príde absurdné žiadať od minerov KYC, tak sa radšej niečoho podržte, pretože nový pool plánuje taktiež cenzúrovať transakcie. Na základe vnútorných pravidiel sa bude rozhodovať, ktorú transakciu potvrdí a ktorú nie.

Nateraz sa nemáme čoho obávať, konkurenčných mining poolov je dostatok a aj keby sa tieto praktiky z nejakého dôvodu rozmohli, vždy budú existovať mineri, ktorým sú podobné blboviny ukradnuté a potvrdia všetko. DMG však rozhodne nastolil nebezpečný precedent.

Hardvér na ťažbu kryptomien – Najlepšie GPU, CPU a ASIC minery na trhu

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance