Analýza – Bitcoin na rekordnom leveli, vyššie sa však tak skoro nedostane

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Po týždni som si pre vás pripravil ďalšiu analýzu na Bitcoin (BTC), kde si trh rozoberieme predovšetkým na mesačnom grafe. Máme totiž čerstvo po mesačnom close a musím uznať, že po mojich predchádzajúcich výhradách trh neustále silnie. Aj napriek tomu, že tu boli na vysokých časových rámcoch divergencie, tak boli buď úplne zneplatnené alebo sa stále čaká na potvrdenie.

Bitcoinu sa v každom prípade len tesne nepodaril jeden z historických míľnikov, čo je škoda. Ale úprimne, nie som si celkom istý, aký veľký vplyv by to na trh malo. Zo súčasného stavu som však ešte viac zmätený ako pred týždňom. Naozaj sa trh chystá na bull run? Alebo dôjde ešte k jednému odkladu?

Aktuálna situácia na 1M TF BTC/USD

burza obchodovanie

Aj napriek tomu, že októbrová sviečka je nesmierne bullish, mám hneď niekoľko dôležitých výhrad. Do grafu som zaznačil podobne veľké impulzné sviečky (v relatívnych číslach) ako je tá októbrová a každý musí uznať, že to bull volume vôbec nie je úmerné k tomu rastu. Musím však priznať, že cenové úrovne nad 12 000 USD nie sú práve likvidné, takže logicky stačil oveľa menší nákupný tlak na pretlačenie ceny.

Lenže pohyb potvrdený objemami je po teoretickej stránke úplný základ a preto nemením svoj skorší názor a beriem ten čerstvý rast so zdravou rezervou. Navyše sme v blízkosti Fibonacciho hladiny 61,8 % a tzv. golden ratio 65 %. Tieto levely fungujú ako S/R levely a práve tých 14 000 USD je silná cenová rezistencia.

Aby ale trh presvedčivo prerazil, je nutné prekonať aspoň 14 500 USD. Vrátim sa však k tomu, čo som načal v úvode – trhu sa nepodarilo mesačné close nad historicky najvyšším close z decembra 2017 (13 880 USD). Close za október je 13 816 USD, takže iba tesne sa to nepodarilo. Ako som už ale spomenul, nie som si až taký istý vážnosťou toho, že sa to akurát o pár dolárov nepodarilo.

Rastúci triangel

Na druhej strane sa aj na ostatných burzách presadilo vyššie high oproti letu 2019. Aj tak je tu však šanca na zamietnutie a neskôr by sa dalo hovoriť o potenciálnej bullish štruktúre rastúceho triangla. Bol by to mohutný pattern a osobne by som z neho mal nemalú radosť, pretože je to známka pokračovania v akumulácii.

A čím dlhšia akumulácia na trhu, tak tým agresívnejší breakout. V súčasnosti zastávam názor, že keby k breakoutu došlo už teraz, tak vrchol bull runu nebude práve vysoko. Z technického hľadiska je preto v našom záujme ešte jeden väčší „leg” dole. Neskôr konsolidácia a striedma obnova rastu, ktorá nakoniec vyústi do presvedčivého prerazenia. A nie som sám, kto tento názor zastáva.

Indikátory

V tomto ohľade určite nepanuje konsenzus, ale na mesačnom RSI je pozorovateľná medvedia divergencie a bola tam aj predtým, než kurz Bitcoinu len tesne prekonal swing high z roku 2019. Keď to totiž beriete z close-close sviečok a nie high-high, tak je tá divergencia z cenového grafu dosť mohutná.

A po včerajšku je tam divergencia, aj keď to berieme od high-high. Preto by som to vôbec neignoroval. Čo sa týka MACD, tak na tomto indikátore asi nie je nič veľa zaujímavého. V júni sa vygeneroval bullish cross a momentum akurát očividne silnie.

Záver

Nemusíme dlho diskutovať nad tým, že price action za mesiac október bol fakt super a mnohých z nás to prekvapilo. Na druhej strane je Bitcoin aj v týchto chvíľach na rezistenciách, ktoré musí preraziť. Preto je momentálne vysoké riziko tvrdého dumpu o viac ako 40 %. Možno vám to príde ako sci-fi, ale z minulosti veľmi dobre vieme, že na tomto trhu je to reálne.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.