Európe hrozí potravinový nedostatok a znečistenie, ako sa uvádza v správe od CNBC. Európski zákonodarcovia vydali na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu s názvom „Vodná kríza v Európe” varovanie pred ďalším horúcim letom, ktoré môže mnohým regiónom spôsobiť problémy s nedostatkom vody.
Európa vysychá
Klimatická zmena v európskom regióne sa zintentívňuje a hladiny podzemných vôd klesajú už niekoľko rokov. Vo Francúzsku a Španielsku dokonca vypukli protesty pre nedostatok vody. Zatiaľ čo niektoré regióny trpia extrémnym suchom, iné čelia záplavám a znečisteniu.
Európska agentúra pre životné prostredie uviedla, že kontinent čoraz častejšie bojuje s extrémnym suchom, požiarmi, záplavami a zvýši sa aj nárast chorôb citlivých na klímu. Na tieto varovania mnohé mestá reagujú zvýšenou výsadbou stromov a vodných plôch.
„Vidíme dôsledky klimatickej krízy a vidíme to jasnejšie ako kedykoľvek predtým. Európu postihuje sucho, rieky vysychajú a poľnohospodárstvo je pod tlakom, príroda trpí. Začína sa vojna o vodu,” uviedla dánska poslankyňa Christel Schaldemoseová.
Toto leto padnú teplotné rekordy
Sophie Trémoletová, európska riaditeľka organizácie The Nature Conservancy, ktorá sa zaoberá ochranou životného prostredia, dokonca očakáva, že teplotné rekordy v tomto roku prekonajú tie minulé. Európa zažila minulý rok najhorúcejšie leto vôbec a sucho prekonalo 500-ročné rekordy.
Okrem samotného nedostatku vody je rizikom aj znečistenie a náklady, ktoré sa v jeho dôsledku zvyšujú. Nedostatok dažďa ohrozuje potravinovú bezpečnosť a ekonomické prežitie miliónov farmárov. Európa tak stojí na pokraji novej éry, ktorá navždy môže zmeniť klímu v regióne. Očakáva sa, že situácia sa bude len zhoršovať.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Problém s energiami
Okrem klimatických zmien môže mať Európa problém aj s nedostatkom energií. Európanov paradoxne zachránili pomerne vysoké teploty a spomalenie ekonomiky počas poslednej zimy.
Aj keď ceny energií klesli už začiatkom tohto roku, nedostatočná ponuka na trhu môže spôsobiť ďalší cenový šok. Okrem toho, holandská vláda od 1. októbra plánuje natrvalo uzavrieť najväčšie európske plynové pole Groningen, ako sa uvádza v správe agentúry Bloomberg.
Mohlo by ťa zaujímať: Európa rastie najpomalšie zo všetkých kontinentov na svete