[EuroCoin] ECB chce vlastnú kryptomenu – V roku 2020 sa dozvieme viac

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Možno nemáte radi Facebook, no jedno musíte tejto firme nechať. V krátkom čase sa jej podarilo to, o čo sa Bitcoin snažil desať rokov. Rozhýbal svetové bankovníctvo. Štáty začali brať kryptomeny vážne a dokonca seriózne premýšľajú nad spustením vlastných krypto-projektov. A ak si myslíte, že Európa je v tomto pozadu, tak sa veľmi mýlite. Naša Európska centrálna banka (ECB) nedávno dostala novú šéfku (Christine Lagarde) a tá má eminentný záujem o vytvorenie EuroCoinu – teda akéhosi stablecoinu, ktorý by bol vymeniteľný za klasické euro, no zároveň by mal všetky výhody kryptomeny. Pravda, okrem decentralizácie, no nemôžeme chcieť všetko.

Prečo bude EuroCoin dôležitý?

Christine Lagrade na prvom stretnutí vyjadrila svoj záujem o EuroCoin a zároveň oznámila prvý krok, ktorý k nemu bude viesť. Európska pracovná skupina zaoberajúca sa digitálnymi menami (digital currency taskforce) bude mať už v prvej polovici 2020 vyjasnené dôvody na vytvorenie EuroCoinu a ciele, ktoré ním chce dosiahnuť.

Tých môže byť veľa

  • instantné vnútroštátne a cezhraničné platby zdarma
  • možnosť priamo riadiť infláciu a podporovať ekonomiku
  • zníženie nákladov na prevádzkovanie online transakčných systémov
  • udržanie tempa s ďalšími svetovými veľmocami a ich kryptomenami
  • držanie kroku s technologickými firmami ako Facebook (Libra) alebo Telegram (Gram)
  • a mnoho ďalších…

Presné ciele pre EuroCoin budú známe už v prvej polovici 2020. ECB by však mala byť podľa Christine Legrade ešte rýchlejšia.

V septembri to však bolo úplne inak – ECB: Digitálna mena nie je potrebná – zatiaľ

„Podľa môjho osobného presvedčenia a tiež vzhľadom na vývoj udalostí vo svete, nie až tak v prípade Bitcoinu ako v prípade stablecoinov… by sme sa mali rozhýbať, pretože dopyt tu očividne je a my musíme mať odpoveď.”

Libra vs. EuroCoin

Európska centrálna banka už pred mesiacom vyjadrila svoje obavy týkajúce sa globálnej digitálnej meny od Facebooku. Libru vníma ako hrozbu, Európa rozhodne potrebuje odpoveď. Ak by sa Faceboku skutočne podarilo ovládnuť časť Európy a nanútiť firmám a ľuďom Libru, bolo by to zlé nielen pre európsku ekonomiku, ale aj pre nás, obyčajných občanov EÚ.

Facebook je totiž firma, ktorej velí jediný človek. Mark Zuckerberg má väčšinový podiel, a teda aj neobmedzenú moc nad svojím impériom. Nerobíme si žiadne ilúzie. Každá transakcia EuroCoinu bude krásne viditeľná pre Európsku vládu a vlády členských štátov, no to je vždy lepšie, ako keby mal mať históriu vašich transakcií Facebook.

Chýba nám ešte šesť like-ov a pripravíme podrobný článok o technológii ZK Rollups, ktorá z Etherea spraví najhorúcejší coin budúceho roka:

(článok pokračuje pod videom)

Politici sú síce „prasatá”, ale nemôžu si dovoliť to, čo je pre Facebook bežná vec. Vláda nebude predávať históriu vašich transakcií „advertiserom” a s najväčšou pravdepodobnosťou si dá viac záležať na bezpečnosti celého systému.

Motto Facebooku – fail fast – v tomto prípade jednoducho nefunguje a nie je to dobrý prístup pri budovaní globálneho platobného systému.

Čo čítať ďalej?

Obchodujete s kryptomenami? Týchto päť formácií by ste rozhodne mali poznať. Na grafe sa vyskytujú veľmi často a majú veľkú úspešnosť:

5 Formácií, ktoré musíte poznať pri obchodovaní Bitcoinu

Zdroj:
bitcoinist.com