Tak som narazil na verejné vyjadrenie jedného amerického ekonóma Garyho Shillinga a s jeho tvrdením sa na stopercentne stotožňujem. Predpokladá, že americký akciový trh čaká veľmi tvrdý pád a to minimálne o 40 %. Osobne si teda myslím, že je reálne pokojne aj počítať v strednodobom horizonte s oveľa väčším pádom.
Čierny piatok
Gary Schiling vyhlásil, že sa akcie správajú ako to bolo v roku 1930. Aby som to upresnil, tak počas jesene v roku 1929 sa na tzv. čierny piatok akciový trh strmo prepadol. Avšak situácia sa potom upokojila a trhy následne pokračovali v šialenej expanzii. Tá expanzia pokračovala aj napriek tomu, že už vtedy bolo zrejmé, že je niečo v neporiadku.
Ak vás táto téma viac zaujíma, tak som sa Veľkej depresii venoval podrobnejšie pred dvoma rokmi v dvoch dieloch – 1. diel a 2. diel.
No a tentoraz tu máme podobnosť z prelomu február/marca, kedy došlo k masívnemu prepadu, z ktorého sa akciový trh rýchlo spamätal vďaka investorskému nadšeniu z „lacných” akcií.
Tá eufória však bola vtedy taká silná, že ktokoľvek sa zmienil o hroziacom sa nebezpečenstve, tak zožal akurát posmech. Psychológia davu má obrovskú moc a keď sú si masy úplných laikov istí svojimi „narastajúcimi sa” investíciami, tak nemožno očakávať akúkoľvek racionálnu reakciu na prípadné varovanie.
Ceny nereflektujú reálny stav vecí
V takých podmienkach drvivá väčšina ľudí jednoducho varovné signály ignoruje, pretože ich chamtivosť úplne zaslepí a zahmlí ich úsudok. V konotácii na aktuálnu dobu celkový akciový trh (indexy) vôbec nereflektuje makroekonomickú a mikroekonomickú situáciu.
Je pravda, že makro nakoniec také hrozné nie je, ako sa pôvodne predpokladalo, ale aj tak to vôbec nie je žiadna sláva a nemožno to považovať za racionálny dôvod na to, aby technologický index Nasdaq urobil nové ATH. Navyše tu máme akúsi anomáliu, ktorú som popísal v svojej poslednej analýze na akciové indexy.
Väčšinou je vývoj Nadaq composite a S& P 500 veľmi podobný, ale tentoraz technologický index výrazne vedie. Technologické akciové tituly ako je Tesla, Amazon a Apple investori divoko kupujú, aj keď sú tieto trhy nesmierne prepálené. A to nielen podľa technickej analýzy, ale nasvedčuje tomu aj mikro – teda fundament.
Aktuálna situácia na 4H TF indexe Nasdaq (Futures)
Prečo teda masy ľudí za týchto podmienok nakupujú akcie? V tomto je vynikajúca behaviorálna ekonómia a podľa môjho názoru je to dané fenoménom, ktoré sa najčastejšie skloňuje ako „sebanaplňujúce proroctvo”. Verejnosť jednoducho uverila sľubom politikov a centrálnych bankárov, že ich masívne menové a fiškálne stimuly americkú ekonomiku okamžite vyvedú z útlmu.
V tomto sa terajšia doba strašne odlišuje od myslenia autorít z roku 1929. Vtedy totiž boli preferované ekonomické doktríny, ktoré akékoľvek zásahy zo strany štátu odmietali. Dnes je to zase úplne opačný extrém, kedy centrálne banky cez kvantitatívne uvoľňovanie pumpujú na trhy ohromné množstvo likvidity, čím v podstate suplujú reálny dopyt po aktívach.
Zotavenie bude trvať oveľa dlhšie
Vráťme sa ešte ku Garymu Schilling, ktorý usudzuje, že zotavenie americkej ekonomiky bude trvať oveľa dlhšie. A práve vo chvíli, keď si to investori začnú pripúšťať, tak sa z trhu budú chcieť stiahnuť. A to bude ten zlomový bod, ktorý môže spôsobiť strmý pokles na kapitálových trhoch.
Čaká nás teda druhé kolo dropu? Vzhľadom k tomu, že investori nedávajú veľa na fundamenty a zaujíma ich len cena sprofanovaných titulov, tak si môžete byť istí, že je prepad neodvratný. Ovšem, nikto vám samozrejme nepovie, kedy k tomu dôjde, pretože takto svet skrátka nefunguje.
Niektoré čiastkové akciové trhy sú už v týchto chvíľach extrémne prepumpované a zrelé na prasknutie, čo sa dá spoznať na prvý pohľad na grafe a potvrdzujú to aj indikátory technickej analýzy. Ja osobne tomu ale dávam maximálne niekoľko mesiacov, kedy však záleží od vývoja makroekonomickej situácie.
Záver
Gary Shilling je v tomto ohľade trochu optimistickejší, pretože odhaduje druhé kolo poklesu až na budúci rok. Keby sme sa jeho slov mali držať, tak z toho možno implikovať, že expanzia môže počas druhej polovice tohto roka bez problémov pokračovať.
Avšak, každý rozumný investor by mal brať do úvahy všetky skutočnosti a dať iba na svoj individuálny úsudok. Nesmiete zabúdať, že jednotlivec zbavený davového myslenie je schopný rozhodovať sa najlepšie.
Ignorujte teda ostatných a maximálne vnímajte argumenty odborníkov. Tým ale nehovorím, že máte niekoho slepo na slovo počúvať. Nad všetkým premýšľajte a informácie vyhodnocujte.
Čo čítať ďalej?
Analýza indexov Nasdaq a S & P 500 – Akciový trh šialene expanduje!
Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!!
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.