Analýza indexov Nasdaq a S & P 500 – Akciový trh šialene expanduje!

0

Celkom nám ten čas letí, takže máme už skoro dva týždne od poslednej analýzy na akciové indexy S&P 500 a Nasdaq Composite. Predovšetkým technologický index Nasdaq predviedol za ten čas veľmi úctyhodný price action a ešte aj v týchto chvíľach v tom pokračuje.

Aktuálne historické maximum na Nasdaq je 10 614 bodov a smelo sa v tom tento trh snaží pokračovať. Je však nepochybné, že by si to už nejakú tú korekciu zaslúžilo. Inak z toho budeme mať čoskoro parabolický rast.

Čo sa týka indexu S & P 500, tu nejako nedochádza k výraznému posunu a z technického hľadiska tá situácia tu trochu „zamrzla“. Ale nie v zmysle, že by tu žiadna price action nebola. Len ten trh nie je schopný pokoriť lokálne high a pokračovať v expanzii.

Aktuálna situácia na 4H TF indexe Nasdaq (Futures)

nasdaq, Analýza indexov Nasdaq a S &  P 500 – Akciový trh šialene expanduje!

Ešte pred otvorením tohto týždňa bol kurz v rámci zakresleného rising wedge, keď close minulého týždňa bol po zamietnutí postupu cez hornú hranu patternu. Open tohto týždňa je teda pre mňa veľkým prekvapením, pretože som čakal aspoň malú korekciu k spodnej strane wedge.

Nehovoriac o tom, že táto štruktúra má čisto „medvedí““ charakter, takže štatisticky je pravdepodobnejší breakdown. No, ako vidíme, cena prerazila hornú stranu útvaru a pokračuje aj naďalej v expanzii do vyšších cenových relácií. Až takú agresivitu býkov som vôbec nečakal a mám z toho zároveň dosť veľký strach.

Osobne to považujem za poslednú pumpu pred masívnym prepadom. Prečo? Pretože na dennom, týždennom a mesačnom časovom rámci sú na indikátore technickej analýzy veľké medvedie divergencie.

Nasdaq je šialené prepálený a môže to pokojne každú chvíľu buchnúť. Vzhľadom k tomu, že sú tie divergencie na vysokých TF, to ale pokojne takto môže pumpovať aj celé leto, než sa uplatní.

Indikátory

Čo sa týka 4H časového rámca, hodnoty RSI indikátora sú 76 bodov, takže sme už v prekúpených hodnotách. Nie sme však zatiaľ veľmi hlboko a teda je tu ešte priestor na cenový rast.

Hlavne si musíme povedať, že definitívne prerazenie hraničných 70 bodov sme tu nemali od polovice apríla. Trh je teda vážne ako odtrhnutý z reťaze. Čo sa týka MACD, tu sa schyľovalo k bearish crossu, ale na poslednú chvíľu bolo toto riziko zažehnané.

Aktuálna situácia na 1W TF indexe Nasdaq (Futures)

nasdaq, Analýza indexov Nasdaq a S &  P 500 – Akciový trh šialene expanduje!

Ako som už spomínal, na weekly timeframoch je na RSI veľmi veľká medvedia divergencia, ktorá len čaká na uplatnenie. Keď k tomu dôjde, tak sa pripravte minimálne na rovnaký zostup, ako to bolo na prelome februára/marca. Mesačné TF je na tom ešte horšie, pretože tam je tých divergencií hneď niekoľko.

Aktuálna situácia na 4H TF indexe S & P 500 (Futures)

analýza S&P 500

Poďme sa ešte v rýchlosti zamerať na druhý akciový index S & P 500. Pôvodne sa tu črtala možnosť vo veľmi známom útvare, tzv. 123 pattern, ktorý je vlastne reverznou štruktúrou trhu. Táto možnosť bola ale najskôr vyškrtnutá vo chvíli, keď kurz pumpol zo zakresleného kanála.

Neďaleko S/R hladiny 3 181 bodov nastalo menšie oslabenie, ale hneď po dnešnom open cena vzrástla zase po už vyššie uvedenú rezistenciu. V týchto chvíľach sa o túto hranicu bojuje a jej prerazením sa trh dostane o niečo bližšie k lokálnemu high zo začiatku júna. Počíta sa samozrejme s tým, že samotný prieraz vyvolá zintenzívnenie nákupného tlaku.

Ako som už spomínal v úvode, po technickej stránke index S & P 500 celkom trpí. Dá sa poznať, že záujem investorov je upnutý hlavne na akciové tituly technologických firiem. Väčšinou je vývoj indexu Nasdaq a S & P 500 (prípadne Dow Jones) skoro identický, ale teraz jednoducho S & P 500 úplne za technologickým indexom zaostáva.

Indikátory

Z RSI môžeme konštatovať, že je tu problém s prekonaním hraničných 70 bodov. Dôkaz toho, že nakupujúci nie sú na tomto trhu práve vo výraznej prevahe nad medveďmi. Na MACD na konci minulého týždňa došlo k bearish crossu, ale nakoniec je z toho falošný signál.

Záver

Technologický index Nasdaq je podľa indikátorov technickej analýzy nesmierne prepumpovaný. Ľudovo povedané, je to veľmi nafúknutá bublina zrelá na prasknutie. Bohužiaľ, nemám krištáľovú guľu, takže vám môžem len povedať, že sa to môže zosypať jednoducho niekedy počas letných prázdnin.

Osobne by som to videl na prelome júla/augusta. Bude však dosť záležať od intenzity kvantitatívneho uvoľňovania (QE) zo strany Federálnej rezervnej banky. Čo sa týka indexu S & P 500, mne sa javí tento trh z hľadiska „zdravia“ ako v pohode. Síce ten vývoj pokrivkáva, ale je to aj známka udržateľnosti.

Čo čítať ďalej?

Zlato a striebro majú problém – Prežijú tvrdý boj?


Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre