EÚ kompletne zreguluje kryptomeny – Je to koniec ATM a malých zmenární?

BitmarketsBitmarkets

Návrh komisie prináša regulácie kryptoaktív, spoločností poskytujúcich servis kryptoaktív a subjektov, ktoré poskytujú výmenu kryptomien za fiat a subjektov, ktoré vydávajú stablecoiny. Tie návrh ďalej rozdeľuje na platobné krypto tokeny a tokeny, ktoré odkazujú na iné aktíva.

Posudzovanie kryptoaktív podľa kategórií

Jednotlivé tokeny budú rozdelené do 4 kategórií:

  1. všeobecná kategória – tradičné kryptomeny
  2. utility tokeny – poskytujú prístup k určitému tovaru alebo službe
  3. stablecoiny – tokeny, ktoré odkazujú na kôš iných aktív (komodity, meny…) a ich zmyslom je byť médiom medzi výmenou a minimalizovať volatilitu tradičných kryptoaktív
  4. stablecoiny – tie, ktorých funkciou byť médiom výmeny so stabilnou hodnotou, ale využívajú k tomu ukotvenie k jednej z fiat mien. Tie budú spadať do kategórie ako akékoľvek iné elektronické peniaze podľa smernice o prístupe k činnosti inštitúcií elektronických peňazí.

Pripravovaný je aj balík základných práv pre držiteľov a investorov. Tie zahrňujú napríklad nárok voči vydavateľovi. V prípade tokenov s povahou elektronických peňazí je to právo výberu hodnoty tokenu v naviazanej mene v pomere 1:1.

Tokeny, ktoré sú naviazané na kôš iných aktív, tak ich držitelia budú mať právo výberu protihodnoty priamo od vydavateľa tokenu v prípade, že ich hodnota na voľnom trhu začne významne kolísať. Týka sa to aj ujednania o likvidite medzi emitentom a poskytovateľom služieb aktív a plán likvidácie, ktorý by obsahoval zmluvný záväzok, ktorý bude garantovať držiteľom tokenov vyplatenie potenciálnych výnosov.

Čo sa týka DeFi tokenov, o dopade regulácií sa môžete viac dočítať tu – EÚ nemusí reguláciami zabiť DeFi – Existujú aj lepšie riešenia

Koniec krypto búrz?

Kryptomenové burzy a zmenárne čiastočne podliehajú reguláciam, ale tie sa budú sprísňovať. Navyše sa bude vyžadovať fyzická prítomnosť Európskej únie. Predpisy, ktoré budú musieť splniť, sa nijak významne nelíšia od predpisov pre iné finančné inštitúcie. Zahŕňajú kapitálové požiadavky, štandardy správ, povinnosť oddeľovať aktíva klientov od ich vlastných aktív, požiadavky na kybernetickú bezpečnosť. Mnoho týchto bodov často krypto burzy nespĺňajú.

Regulovať sa ďalej bude manipulácia sekundárneho trhu podľa európskeho nariadenia 596/2014. 

Rovnaké pravidlá ako pre burzy a zmenárne budú platiť aj pre tvorcov a vydavateľov tokenov, peňaženiek atď.

Vydavatelia budú povinní publikovať white paper so špecifikáciou kryptoaktíva. Ten má obsahovať popis emitenta a projektu. Navyše má obsahovať podmienky a práva, povinnosti a riziká.

V prípade tokenov, ktoré odkazujú na iné aktíva, budú musieť prejsť autorizáciou a spĺňať požiadavky na správu a dodržovať investičné pravidlá.

O konkrétnom obsahu jednotlivých návrhov sa viac dočitate tu – Európa kompletne reguluje krypto – už vieme čo môžeme čakať

Čo nás čaká ďalej?

Navrhované regulácie čakajú na posúdenie zo strany Rady Európskej únie a Európskeho parlamentu. Po prijatí správ od odbornej verejnosti do 02.12. budú mať štáty 18 mesiacov na aplikovanie pravidiel do národnej legislatívy. Ustanovenie o peňažných tokenoch začne však platiť okamžite po prijatí.

Čo môžeme všeobecne očakávať od regulácií EÚ? Prečítajte si náš rozbor a zistite, aký to bude mať dopad na kryptomeny:

Európa kompletne reguluje kryptomeny – už vieme, čo môžeme čakať

Crypto All Stars PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.