EÚ čakajú ťažké časy – plynová kríza, inflácia a návrat pandémie

Ekonomika EÚ čaká jedno z najhorších zimných období v novodobej histórii
EÚ čaká jedno z najhorších zimných období v novodobej histórii. Zdroj: shutterstock.com/CoronaBorealisStudio
BitmarketsBitmarkets

Európa sa pripravuje na ťažké časy. Po tom, čo sa v EÚ dohodli na zákaze dovozu ruskej ropy, lídri skupiny krajín G7 vyhlásili, že preskúmajú spôsoby, ako obmedziť aj dovoz kriticky dôležitého ruského plynu.

Inflácia v EÚ každý mesiac dosahuje rekordné úrovne, ceny energií a potravín neustále rastú. Ukazuje sa, že počet hospitalizácií sa v dôsledku COVID-19 za posledných sedem dní zvýšil o 33 % a krajiny sa chystajú zaviesť nové očkovacie kampane.

Tieto všetky faktory nás môžu priviesť k jednému z najhorších zimných období v novodobej histórii.

Problémy s plynom

Politici si mysleli, že kríze sa dá predísť, keďže USA zvýšili svoj vývoz skvapalneného zemného plynu (LNG) a podiel vyrástol o 15 %. Na druhej strane, podiel Ruska klesol zo 40 % na cca 24 %. Ruský plyn, ktorý Európa potrebuje, však naďalej prúdi.

Začiatkom júna požiar odstavil zariadenie na skvapalňovanie plynu Freeport v Texase a výpadok, ktorý by mal potrvať do konca júla, pripravil Európu o niekoľko percent dodávok plynu. O týždeň Gazprom oznámil, že dodávky prostredníctvom plynovodu Nord Stream 1 klesnú o 40 % z dôvodu oneskoreného návratu turbíny, ktorá bola v Kanade v servise. To znížilo dodávky do Európy o ďalších 7 – 8 %.

Problém je v tom, že existuje málo alternatívnych zdrojov. Napríklad cez plynovody z Alžírska, Azerbajdžanu či Nórska prúdi oveľa menej plynu, čo nebude stačiť pre celú EÚ. Existujú obavy, že plynovod Nord Stream 1, ktorý má byť čoskoro podrobený pravidelnej údržbe, sa po jej skončení neobnoví. Ak sa tak stane, Európa bude mať v zásobách na zimu približne 60 % plynu, čo sa zobrazí na cenách a nálade obyvateľstva.

Mohlo by ťa zaujímať: Medzinárodný menový fond (MMF): Globálna ekonomická situácia sa náramne zhoršila, riziko recesie rastie!

Inflácia v EÚ

Ceny rastú každým dňom, keďže inflácia v eurozóne dosiahla nové maximum. Podľa štatistického úradu EÚ sa očakáva medziročný rast inflácie v eurozóne na úrovni 8,6 %.

Európania sa nachádzajú uprostred pretrvávajúcej energetickej krízy, čo už priznala aj nemecká vláda. Ceny energií sa za posledné obdobie zvýšili o viac ako 40 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom, keďže EÚ sa naďalej snaží zbaviť závislosti od ruskej ropy a zemného plynu. Ceny potravín a tovarov tiež vzrástli o viac ako 7 %.

Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová povedala, že eurozóna zváži zvýšenie sadzieb a do konca tretieho štvrťroka opustí záporné úrokové sadzby v snahe spomaliť infláciu.

Vďaka vysokým cenám ľudia menej míňajú, a preto mnohé odvetvia budú nejaký čas zaznamenávať pokles ziskov, čo povedie k slabším výsledkom v ekonomike.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.  

Návrat pandémie?

Krajiny po celom svete bojujú s rastúcimi cenami po tom, čo pandémia COVID-19 spôsobila chaos v globálnych dodávateľských reťazcoch.

Mnohí sa tešili, že pandémia je už za nami spolu s lockdownami. Nedávne správy z krajín v západnej EÚ však priniesli nové obavy, keďže nakazenia začali pribúdať v krajinách ako napríklad Taliansko či Francúzsko. Len vo Francúzsku bolo za jeden deň zaznamenaných viac ako 140 000 pozitívne nakazených.

V Taliansku sa minister zdravotníctva vyjadril, že „v septembri sa uskutoční nová očkovacia kampaň. Pracujeme na novom pláne a kampani, ktorá pomôže a posilní nás všetkých.

Západní experti varujú, že hrozí nová vlna koronavírusu, ktorý za posledné dva roky už aj tak spôsobil mnoho problémov po celom svete.

EÚ vďaka týmto a ďalším faktorom môže naozaj čakať jedno z najhorších období za veľmi dlhú dobu. Riziko, že môžu nastať občianske nepokoje a štrajky, ako to momentálne môžeme vidieť napríklad v Holandsku či Taliansku, rastie.

Čítaj ďalej: Bank of England: „Toto nie je koniec, trhy sa ešte výrazne prepadnú!”

txbtxb

Najčítanejšie články

1

Vyberte si hotovosť. Najväčšia banka vypne bankomaty aj platobné karty

2

Trinásty dôchodok sa dramaticky zmení. Skupina seniorov príde o stovky eur

3

Pád východoslovenského giganta? Firma čelí konkurzu, zamestnanci hrozia štrajkom

4

Na slovenskom trhu sú dva nebezpečné výrobky. Ich používanie môže mať fatálne následky

5

Ďalšia automobilka avizuje veľké prepúšťanie. Jej autá zrazu takmer nikto nechce

PR články

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.

Dokáže Ethereum napodobniť raketový rast Bitcoinu? Odborníci majú odpoveď

Henrieta Balázsová  | 12. novembra 2024

V období, keď Bitcoin dosahuje svoje nové historické maximá a približuje sa k hranici 90 000 USD, vzniká mimoriadne zaujímavá situácia aj pre Ethereum.

Napodobní Ethereum rast Bitcoinu?