Ethereum zvyšuje kvalitu
Ethereum. Zdroj: Shutterstock, pedrosek

Rastúca popularita sektoru DeFi prináša so sebou aj konkurenciu medzi samotnými predstaviteľmi tohto krypto odvetvia. Ethereum je zatiaľ stále jednotkou. Na krk mu však začínajú dýchať platformy, ako sú ADA, UniSwap, SushiSwap a Polygon.

Ethereum musí bojovať s konkurenciou

Zrejme jeden z najväčších nedostatkov siete ETH sú transakčné poplatky, ktoré boli ešte v apríli tohto roka na úrovni 70 USD. To je naozaj obrovské číslo, ktoré si jednoducho nemôžu dovoliť všetci. Sieť ale následne dokázala na tomto probléme zapracovať a aktuálne sa hodnota poplatkov pohybuje na úrovni 3 USD. S londýnskym hard forkom sa vyriešilo mnoho problémov, ale bude to stačiť na zastavenie konkurencie?

ETH/BUSD
ETH/BUSD 30m TF. Zdroj: TradingView

SushiSwap

Ako ste mohli postrehnúť v našom minulom článku, decentralizovaná burza SushiSwap začala spolupracovať so sieťou Polygon. Zdá sa, že tento krok bol správnym rozhodnutím.

Viac o tejto spolupráci si môžete prečítať tu: Polygon a SushiSwap spojili sily – čo prinesie táto významná spolupráca?

SushiSwap prišla s veľmi zaujímavým porovnaním. Na burze boli vytvorené transakcie prostredníctvom ETH, ktoré vygenerovali poplatky v hodnote neuveriteľných 2,9 milióna USD. Ako sa s tým dokázal vysporiadať Polygon? Poplatky na tomto blockchaine predstavovali iba 1 773 USD. Zároveň boli transakcie až 2,25-krát rýchlejšie. Samotná úspora nákladov tak predstavovala extrémnu hodnotu 123 500 %!

Ak chceš nakúpiť Bitcoin, Ethereum či iné kryptomeny, jednoznačne odporúčame využiť služby burzy Binance. Vytvor si účet cez >>>tento odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky.

Aký je problém siete Polygon?

Polygon sa stretáva s veľmi špeciálnym problémom, ktorý však nie je úplnou katastrofou. Na všetko existuje riešenie. Síce sa môžeme v prípade tejto siete baviť o plnej decentralizácií, je tu jeden zásadný problém. Sieť je pod kontrolou malého počtu stakerov.

MATIC/BUSD
MATIC/BUSD 30m TF. Zdroj: TradingView

Podľa posledných zverejnených údajov je až 50 % stakovaného tokenu MATIC vo vlastníctve Binance a Foundational Team MATIC. Paradoxne je menší počet koncentrovaných stakerov problémom. Menší počet jedincov znamená rýchlejšie jednanie a následné spustenie arbitrážnych zmien.

Víťazná platforma?

V tomto článku sme sa bližšie pozreli na výhody a nevýhody spomínaných sietí. Z uvedených informácií sa však nedá jasne definovať, kto je víťazom. Výhody aj nevýhody figurujú v každej platforme. Je teda potrebné sledovať ďalšie dôležité aktualizácie projektov, ktoré by dokázali preklopiť váhy na jednu stranu. Ethereum aktuálne stále vedie, no konkurencia nespí.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.