Čo sa musí stať, aby Ethereum dosiahlo 2000$

Novinky Potencialny rast Ethereum
Potenciálny rast Ethereum, zdroj: shutterstock.com/Autor: Sergey Nivens
BitmarketsBitmarkets

Je reálne, aby ether v najbližších rokoch dosiahol cenu 2000 $? Ak áno, čo sa musí stať? Nuž, možné je všetko. Ethereum má obrovský potenciál a podporu stoviek veľkých firiem. Na tejto platforme zároveň vznikajú desiatky startupov, ktoré vo veľkom využívajú Ethereum Blockchain.

Ako môžu startupy zvýšiť cenu Etherea sme vysvetlili v našom článku

Raiden network

Jedným z najdôležitejších faktorov je technická vyspelosť Etherea. Aby sa z neho stalo vhodné platidlo pre masy, bude nutné prekonať výpočtovú náročnosť súčasného ETH blockchainu.  Ten zvláda 20 transakcií za sekundu, čo je dvakrát viac ako pri Bitcoine. V najbližších rokoch sa však celý proces bude musieť podstatne zrýchliť.

Odpoveďou môže byť projekt známy ako Raiden network. Ide o sieť, ktorá by ponúkla lineárne škálovanie rýchlosti vybavovania transakcií. To znamená, že počet transakcií vybavených za sekundu by sa zvyšoval priamo úmerne s narastaúcim výpočtovým výkonom. Sieť by potom mohla zvládnuť aj milión transakcií za sekundu.

Po implementácii Raiden network by sa znížili aj poplatky, teoreticky až o sedem rádov. To by umožnilo skutočné mikrotransakcie ktoré sú veľmi dôležité napríklad pre Internet Vecí (Internet of Things).

Väčšia užívateľská základňa

Ak Ethereum dosiahne cenu 2000 $, bude mať kapitalizáciu viac než 180 miliárd dolárov. Momentálne je vo všetkých kryptomenách dokopy 110 miliárd. Aby sme teda dosiahli tak vysokú cenu, bude nutné zväčšiť užívateľskú základňu Etherea a celkovo všetkých kryptomien.

Dnes je stále relatívne náročné vytvoriť si peňaženku, kúpiť Bitcoin či Ethereum a začať tieto kryptomeny používať. Aby mohla ich hodnota ďalej rásť, musí ich používať viac a viac ľudí. Od januára sa množstvo peňazí v kryptomenách zvýšilo sedem krát. Veľký boom prilákal množstvo ľudí a nezdá sa, že by tento trend mal v dohľadnej dobe skončiť. Príliv nových ľudí so sebou prináša viac a viac peňazí.

Zk-SNARKs

Časť Ethereum vývojárov pracuje spolu s ľuďmi stojacimi za kryptomenou ZCash na kompletnej anonymizácii ETH blockchainu. Integrácia technológie, ktorá spravila zo ZCash tak úspešný projekt, je kľúčovým míľnikom. Zabráni sledovaniu transakcií a častí smart kontraktov, čo môže byť využiteľné napríklad pri elektronických voľbách, aukciách…

Až sa zk-SKARKs úspešne integruje, bude možné jednoducho overiť výsledky prípadných volieb, no identita voličov, ostane tajomstvom.

ICO sa stane preferovanou metódou zbierania peňazí a tento biznis bude regulovaný

Dosiaľ sa usporiadaním ICO (Innitial Coin Offering-ov) vyzbierala viac než miliarda dolárov. To je, vzhľadom na fakt, že v roku 2015 ešte podobná metóda financovania ani neexistovala, krásne číslo.

 

Väčšina startupov vydá aj vlastnú kryptomenu založenú na Ethereu. Tá potom slúži ako firemné akcie. Rok 2017 bol pre ICO biznis skvelý, čo sa odrazilo na prudkom raste etheru. Jeho cena v jednom momente dokonca prekonala hranicu 400 $. Momentálne sa drží na 270 $. Presnú cenu nájdete v tomto odkaze.

Problémom sa však v poslednej dobe stávajú rôzne podvody. Úspešné ICO dnes vo väčšej miere zaručí dobrá marketingová kampaň. Na technológie, ktoré jednotlivé firmy ponúkajú, sa pozerá stále menej a menej ľudí. Regulácie sú teda rozhodne na mieste. V tomto smere Ethereum bude musieť spolupracovať s vládami jednotlivých štátov a vytvoriť pravidlá, z ktorých budú benefitovať firmy, celá platforma a hlavne investori.

Členovia EEA prejdú na verejný chain

Ethereum Enterprise Alliance (EEA) má už viac než 150 členov. Patrí medzi nich napríklad Cisco či MasterCard. Tieto úspešné firmy vyvíjajú rôzne technlógie založené na Ethereu, bohužiaľ, zatiaľ si ich nechávajú pre seba (na takzvanom súkromnom chaine).


EEA nedávno získala mocných členov. Informovali sme o tom v našom článku


Deň, keď začnú prechádzať na verejný chain, iste mnohých držiteľov etheru poteší. Bezpochyby tým začne obdobie rastu, ktoré sa len tak nezastaví.

Proof of Stake (PoS)

Momentálne je na svete približne 93 miliónov ether tokenov. Tvorca Etherea, Vitalik Buterin, veľakrát vyhlásil, že ich počet by nemal prekročiť 100 miliónov. Stačí, ak sa správne prejde na Proof of Stake.

Prechodom na tento koncept fungovania kryptomeny začne nová, zelená éra pre Ethereum.Prinesie významný pokles energetickej náročnosti Ethereum blockchainu. Väčšina kryptomien dnes fungovanie transakcií a ďalšie služby zabezpečuje vďaka procesu známemu ako ťažba (mining). Užívatelia môžu časť výkonu svojho počítača poskytnúť sieti a za odmenu dostávajú kryptomenu,.

Tento proces je však veľmi neefektívny a vyžaduje obrovské množstvo energie. Proof of Stake bude fungovať úplne inak. Sieť zložená z validátorov bezpečne vykoná všetky transakcie a smart kontrakty. Každý majiteľ ether tokenov sa bude môcť stať validátorom, po odoslaní špeciálnej transakcie. Jeho ether potom slúži ako záruka, že validuje správne transakcie a v prípade nesprávneho označenia transakcie o všetok ether príde. Každý, kto nehrá podľa pravidiel tak stratí svoje peniaze a bude po probléme. Samozrejme, za založenie vášho etheru dostanete odmenu.

Proof of Stake vs. Proof of Work

Ako sa to líši od ťažby (proof of Work)? Nuž, počas ťažby získavate kryptomenu za poskytnutý výkon. Týmto výkonom samozrejme nechcete mrhať na ilegálne transakcie. Miniete totiž veľa energie a zvyšok siete vás aj tak odhalí. Aby ste do blockchainu dostali neplatné transakcie, museli by ste vlastniť viac než 50% výkonu.

Pri Proof of Stake miesto výkonu bezpečnosť zaručuje ether samotný. Nikto predsa nechce prísť o peniaze a ovládnutie siete je ešte menej pravdepodobné. Prípadný útočník by totiž musel vlastniť 51% všetkého etheru, ktorý je v obehu.


Ak sa zaujímate o ťažbu Etherea, určite vás zaujme firma MainHash


Mimochodom, Proof of Stake zastaví infláciu etherea. Aby totiž mineri mali dôvod ťažiť, musia byť ziskoví. Zárobok z ťažby by mal pokryť aspoň energiu a drahý hardware. Pri prechode na Proof of Stake však výrazne klesne spotreba energie a nebude nutné vytvárať toľko nového etherea. Odmeny pre validátorov poputujú z poplatkov za transakcie.

Ethereum nie je mŕtva kryptomena, ktorej hodnota je čiste špekulatívna. Táto platforma je krytá svojimi uživateľmi, minermi, startupmi, a EEA. Napriek neprajníkom ma pred sebou zaujímavú budúcnosť. Ešte stále sme len na začiatku. Veci spomenuté v dnešnom článku by sa mali stať skutočnosťou do dvoch rokov. Ak vývojári budú schopní prekonať všetky prekážky, z platformy sa za päť rokov môže stať biliónový (1 000 000 000 000) kolos.

Zdroj: CoinTelegraph.com

txbAnycoin mobil banner