EOS (EOS)

Spracované kryptomeny EOS (EOS).
EOS (EOS). Zdroj: shutterstock.com/WindAwake
Okazio PCBitmarkets

EOS je systém založený na technológii blockchain, ktorý je navrhnutý na podporu decentralizovaných aplikácií v komerčnom meradle. Poskytuje všetky potrebné základné funkcie a umožňuje spoločnostiam vytvárať aplikácie bežiace na blockchain platforme podobným spôsobom ako webové aplikácie.

História EOS tokenov

EOS založil Dan Larimer, zakladateľ a tvorca napríklad Bitshares, či Steem. Spoločnosť EOS bola prvýkrát predstavená Danom na treťom summite ohľadom blockchain technológií, ktorý sa konal minulý rok. V súčasnosti chod a vývoj zabezpečuje spoločnosť block.one.

Token EOS je relatívne nová digitálna mena. Ako som spomínal, na trh bola uvedená v júni minulého roku a až do novembra 2017 si udržiavala konštantnú cenu okolo 1 USD. Tokeny EOS spadajú pod ERC-20 tokeny, ktoré sú kompatibilné s blockchainom spoločnosti Ethereum. Vďaka tomu majú možnosť využívať smart contracts (inteligentné zmluvy) na vytvorenie decentralizovaného ekosystému pre vývoj aplikácií.

Distribúcia tokenov

Distribúcia sa uskutoční v priebehu 341 dní od 26. júna 2017. Celkové množstvo tokenov, ktoré činí jednu miliardu, bude rozdelené nasledovne:

  • 200 miliónov (20% z celkového množstva) bolo distribuovaných počas 5-dňového obdobia od 26. júna 2017 do 1. júla 2017
  • Od 1. júla 2017 sa 700 miliónov tokenov rovnomerne rozdelí do 350tich po sebe idúcich 23 hodinových cyklov s počtom 2 milióny EOS tokenov na cyklus
  • 100 miliónov bude vyhradených pre spoločnosť block.one – s nimi nebude možné obchodovať alebo prenášať ich v sieti Ethereum.

Tento typ distribúcie tokenov si tvorcovia EOS-u vybrali preto, aby poskytli dostatočný čas potenciálnym investorom na oboznámenie sa s touto menou. Investori tak majú možnosť vidieť vývoj softvéru EOS.IO predtým, ako sa rozhodnú zakúpiť EOS tokeny.

Účel EOS

Vzhľadom k problémom Bitcoinu s pomalosťou transakcií, a tým pádom nižšej miery využiteľnosti ako platidla, sa EOS rozhodol zamerať predovšetkým na tento aspekt. Hlavným cieľom tvorcov bolo dosiahnuť vysoký počet transakcií, ktoré by boli spracovávané takmer okamžite. V súčasnosti ich táto mena dokáže spracovať až 50 000 za sekundu. Len na porovnanie, medzinárodný gigant zastrešujúci kreditné a debetné karty Visa, ich vie momentálne spracovať len 24 000 za sekundu, čo je o polovicu menej ako EOS.

Delegated proof of stake

Veľké množstvo kryptomien funguje na procese schvaľovania transakcií a generovania blokov na základe princípov Proof of Work, Proof of Stake alebo Proof of Importance. Tvorcovia EOS-u však prišli s vlastným. Daniel Larimer si uvedomil, že ťažba Bitcoinu je príliš energeticky náročná. Zároveň vstúpil do popredia aj fakt, že by sa jeho ťažba mohla v budúcnosti centralizovať. Na mysli mal predovšetkým veľké ťažobné spoločnosti. Vzhľadom k týmto poznatkom, systém Proof of Work nenapĺňal jeho predstavy ideálneho potvrdzovania transakcií. Rozhodol sa vybudovať systém, ktorý spotrebuje veľmi málo energie a bude dostatočne rýchly a bezpečný, čím vznikol DPOS (Delegated proof of stake).

Základy DPOS

DPOS bol vytvorený ešte v roku 2013 a v rôznych variáciách bol použitý v BitShares, Steem, Tezos, Crypti, Peerplays a Ark.io. Na rozdiel od iných algoritmov ide o model, ktorý má zadefinovaný počet minerov. V prípade EOS ide o takzvaných delegátov, ktorí majú za úlohu zabezpečiť chod blockchainu. Ich počet je stanovený na 21 a v istom zmysle slúžia ako “Masternode”. Ich úlohou je teda overovanie transakcií a generovanie nových blokov, čo sa deje približne každé tri sekundy.

Voľba týchto delegátov prebieha na základe hlasovania. Každý držiteľ EOS tokenov má možnosť hlasovať vo “voľbách”, pričom platí, že čím väčší počet tokenov vlastníte, tým väčšiu váhu má váš hlas pri voľbe. Medzi delegátmi neexistuje žiadne súperenie v podobe, kto potvrdí viac blokov. Algoritmus tejto meny totižto určuje minerov proporcionálne k ich podielu hlasov, ktoré obdržali.

Okrem potvrdzovania transakcií majú delegáti za úlohu aj poskytovať ukladací priestor v sieti. Jeho veľkosť je pre užívateľa ovplyvnená množstvom tokenov, ktoré vlastní. Kľúč je pritom jednoduchý – čím viac tokenov, tým väčší priestor máte k dispozícií. Zároveň však treba dodať, že je plne v kompetencii delegáta, aby rozhodol, koľko úložiska je ochotný poskytnúť pre sieť. Veľkosť ponúkaného úložiska však môže ovplyvniť množstvo hlasov pre delegáta. Tým sa zamedzí tomu, aby vybraní delegáti manipulovali s veľkosťou ponúkaného priestoru.

Kvôli udržateľnosti chodu celej siete títo delegáti nemajú svoju funkciu istú “doživotne”. V prípade, že by komunita nebola spokojná s ich prácou, má možnosť ich kedykoľvek hlasovaním odvolať.

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Výhody EOS

  • Vývojári majú možnosť tvoriť aplikácie využívajúc všetky dostupné prostriedky ekosystému EOS – stačí im na to vlastnenie EOS tokenov.
  • Vlastnením EOS tokenov si užívatelia môžu nárokovať na služby a zdroje, ktoré ponúkajú servre spoločnosti bez potreby platenia za ne.
  • Na rozdiel od svojho hlavného konkurenta Etherea, EOS nepožaduje, aby jeho používatelia platili za každú transakciu, čo pomôže zvýšiť adopciu.
  • Paralelné spracovanie, ktoré umožňuje vyššie transakčné rýchlosti a oveľa väčšiu škálovateľnosť. Dvojnásobne vyššie množstvo transakcií za sekundu (50 000) ako Visa.
  • Nízka miera inflácie –  developeri EOS navrhli 5% mieru inflácie s podmienkou, že sa s jej výškou nebude nikdy manipulovať. Cieľom tejto inflácie je pomôcť udržať hospodársky rast v dôsledku rastu a rozvoja ekosystému EOS.

Sumár:
Názov: EOS
Kód meny: EOS
Vznik: 2017
Suplly: 1 miliarda
Počet transakcií: 50 000 za sekundu
Generovanie blokov: každé 3 sekundy
Oficiálna peňaženka: MyEtherWallet
Možnosť uloženia v hardware peňaženke: áno, Trezor, Ledger Nano S

Kde nakúpiť:

Zoznam búrz a zmenární, na ktorých je EOS zalistovaný je skutočne široký:

Abucoins, Bancor Network, Bibox, BigONE, Binance, Bitfinex, BitFlip, Bithumb, Bit-Z, BtcTrade.im, Cobinhood, CoinEx, Coinrail, CoolCoin, COSS, EtherDelta, Exrates, EXX, Gate.io, HitBTC, Huobi, ChaoEX, IDEX, Kraken, Kucoin, Liqui, Livecoin, Mercatox, OKEx, OpenLedger DEX, Tidex, YoBit, ZB.COM

Kontakty:
Oficiálny web: https://eos.io/
Facebook: https://www.facebook.com/eosblockchain
Twitter: https://twitter.com/eos_io
Reddit: https://www.reddit.com/r/eos/
Fórum: https://eosforum.org
Telegram: https://t.me/EOSproject

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

 

Solaxy PC bannerKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.