NASA mieri na Mesiac – Takto postaví prvé lunárne mestečko

0

Vesmír je dlhé desaťročia vnímaný ako akási konečná zastávka ľudstva. Jedného dňa sa postavíme na vlastné nohy, opustíme našu planétu a začneme dobýjať nekonečný priestor okolo. Prvé kroky sme urobili už pred 50 rokmi, keď sme dostali ľudí na obežnú dráhu a neskôr aj na Mesiac. Odvtedy sa však dobýjanie vesmíru citeľne spomalilo.

Celý program Artemis – návrat ľudí na Mesiac – je perfektne spracovaný vo videu (hore)

Teraz, v roku 2020, sa však technológie zlepšili natoľko, že NASA chystá návrat na nášho najbližšieho suseda. Tentokrát však natrvalo. Cieľom je založiť prvú stálu lunárnu základňu, z ktorej neskôr vznikne celé mestečko.

Američania sa na Mesiac dostanú v mene programu Artemis, ktorý je v plnom prúde. NASA má viac menej pripravenú vesmírnu loď, ktorá dopraví ľudí k blízkosti Mesiaca umožní ich bezpečný návrat, na obežnej dráhe Mesiaca plánuje postaviť vesmírnu stanicu podobnú ISS a na povrch sa pozrie vďaka trom pristávacím lodiam, ktoré sú vo vývoji.

Nedávno sa udialo: SpaceX astronauti letia do vesmíru! – rozhovor s Elonom Muskom a šéfom NASA

SpaceX chce zamiešať karty so svojou Starship

Divokou kartou v tejto snahe o návrat ľudí na Mesiac (a ďalej) je Starship od spoločnosti SpaceX. Táto znovupoužiteľná vesmírna loď môže poriadne zamiešať karty. Má to však jeden problém. Je obrovská. Jej vývoj však taktiež pokračuje plnou rýchlosťou a SpaceX vyrobila niekoľko prototypov. Ak všetko pôjde tak ako má, Starship sa do vesmíru pozrie už tento rok.

[gallery ids="53354,53356,53357,53355,53353,53352"]
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre