Populárny ekonóm Peter Schiff nedávno varoval verejnosť pred dvomi prekvapeniami, ktorým bude americká ekonomika čeliť, uvádza sa v správe News Bitcoin. Pre Americkú centrálnu banku (FED) je údajne už neskoro na to, aby vyhrala boj s infláciou prostredníctvom zvyšovania úrokových sadzieb. Hrozí niečo podobné aj eurozóne?
Inflácia a neúspešný FED
FED podľa Schiffa prehral boj s infláciou a kým americká ekonomika oficiálne vstúpi do recesie, inflácia bude príliš vysoká na to, aby ju centrálna banka dokázala stimulovať expanzívnou menovou politikou. Prvým prekvapením, ktoré postihne ekonomiku, je omnoho vyššie tempo rastu cien v porovnaní s očakávaniami. Druhým prekvapením má byť neschopnosť FED-u vyhrať v tomto boji.
Podľa údajov Tradingeconomics sa inflácia v USA medzimesačne zdvihla prvýkrát za posledný rok na úroveň 3,2 %. Schiff na to reagoval, že ľudia by nemali veriť špekuláciám finančných médií o tom, že FED vyhráva boj s infláciou. Taktiež vzrástol index cien výrobcov (PPI), ktorý meria náklady na tovary a služby v porovnaní so spotrebiteľskými nákladmi, medzimesačne o 0,3 %.
Investors are in for two huge surprises. The first is that future #inflation rates will be much higher than they think. The second is that the #Fed won't be willing or able to do what it takes to fight it. Bonds and the #dollar are way overpriced, while #gold is way underpriced.
— Peter Schiff (@PeterSchiff) August 9, 2023
Peter Schiff už skôr varoval pred bankovou krízou, ktorá sa údajne rozšíri aj do ďalších segmentov. Dokonca vyzval ľudí aby neverili bankám, ktoré nedokážu poskytnúť dostatočnú ochranu. Podobný scenár zverejnil aj známy autor bestselleru „Bohatý otec, chudobný otec”, Robert Kiyosaki. Podľa Kyiosakiho sú Spojené štáty údajne na mizine a ekonomika sa zrúti.
Ekonomika eurozóny čelí rovnakým rizikám
Podobným rizikám čelí aj eurozóna, ktorá stojí na prahu najväčšej krízy v histórii. Hlavným problémom je opäť neudržateľný rast úrokových sadzieb, ktorý má priamy vplyv na hospodársky rast. V kombinácii so znižovaním vládnych výdavkov môže dôjsť v roku 2024 k ekonomickému poklesu až 5 %.
Napriek inflácii, ktorá postupne klesá, je tempo rastu cien stále pomerne vysoké.Inflácia v eurozóne dosahuje v čase písania článku až 5,3 %. Šéfka Európskej centrálnej banky, Christine Lagardeová, povedala, že inflačný cieľ 2 % nemusíme dosiahnuť ani o 2 roky, čo by znamenalo, že významnejší pokles úrokových sadzieb tak skoro nenastane.
Eurozóna zaznamenala ekonomický rast iba na úrovni 0,3 % od apríla do júna 2023. Celkový výsledok však skreslilo predovšetkým Írsko, ktoré zaznamenalo vzostup o 3,3 %. Bez Írska by bol rast eurozóny iba na úrovni 0,1 %. Dva kvartály predtým ekonomika v tomto regióne dokonca vôbec nerástla.
Mohlo by ťa zaujímať: Už sa to začalo aj v Európe. Realitná kríza sa objavila v prvej krajine
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.