Ekonomický spravodaj – Ďalšie ekonomické reporty veľkých firiem, zlato a striebro masívne posilňujú

1

Akciové trhy v Európe zažili malé oživenie a to napriek posledným zverejneným ekonomickým reportom veľkých spoločností, ako sú Wirecard, Commerzbank či UniCredit. Z neblahej situácie naopak ťažia trhy s drahými kovmi. Predovšetkým zlato a striebro za posledných pár dní pekne vzrástli na cene. Musím teda povedať, že aj striebro dosť prekvapuje a pumpuje ešte viac než kráľ drahých kovov zlato. Spolu s rastúcou pravdepodobnosťou recesie sa kupujúci skôr uchyľujú k jagavým istotám, ktoré dobre poznajú. Ďalšie správy hovoria, že priemyselná produkcia v Nemecku poklesla o 1,5 %.

Ekonomické výsledky UniCredit

Finančná spoločnosť Unicredit uviedla, že jej príjmy v druhom štvrťroku 2019 dosiahli 4,5 miliardy EUR, medziročne teda poklesli o 4,6 %. Medzitým čistý zisk vyskočil o 81 % v rovnakom období na 1,8 miliardy EUR. Spoločnosť ďalej uviedla, že znížila portfólio talianskych štátnych dlhopisov o 2 miliardy EUR oproti predchádzajúcemu štvrťroku na 49 miliárd EUR.

Generálny riaditeľ Jean Pierre Mustier uviedol: „V prvej polovici roku 2019 sme dosiahli ďalší solídny súhrn výsledkov a to v ťažkom makroekonomickom prostredí. Stále veríme vo fundamentálne základy Talianska a Európy. UniCredit pokračuje v úspešnom financovaní reálnej ekonomiky všade, kde funguje.“

Ekonomické výsledky Wirecard

Spoločnosť Wirecard AG v stredu oznámila, že jej konsolidované príjmy v prvej polovici roku 2019 dosiahli 1,21 miliardy EUR, čo je o 36,7 % viac než v rovnakom období v minulom roku. Podobný medziročný rast bol zaznamenaný v druhom štvrťroku, kedy konsolidované tržby vzrástli o 37,4 % na 643 miliónov EUR.

Medzitým sa zisk po zdanení v prvých šiestich mesiacoch roku 2019 zvýšil zo 157,6 milióna EUR na 237,5 milióna EUR alebo 1,92 EUR na akciu, čo je zmena o 50,1 %. Táto spoločnosť poskytujúca finančné služby tiež zvýšila svoj prevádzkový zisk pred úrokmi, daňami, odpismi a amortizáciou (EBITDA) o 35,8 % na 342,1 milióna EUR v šesťmesačnom období do júna. Podobne sa údaje za druhý štvrťrok zvýšili o 35,6 %. Prognóza EBITDA na celý rok 2019 bola zvýšená na rozmedzie medzi 765 miliónmi a 815 miliónmi EUR.

„V prvom polroku sa náš rast zrýchlil, a preto sa na druhú polovicu roku 2019 pozeráme veľmi optimisticky. V súlade s tým sme zvýšili našu prognózu EBITDA na rok 2019,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Wirecard Markus Braun.

Ekonomické výsledky Commerzbank

Nemecká spoločnosť pre bankové a finančné služby Commerzbank AG v stredu oznámila, že jej výnosy v druhom štvrťroku 2019 dosiahli 2,13 miliardy EUR, čo predstavuje medziročný pokles o 3,1 %. V rovnakom časovom období sa zisk Commerzbank na akciu nezmenil a činí 0,22 EUR.

Zisk pred zdanením za celú finančnú skupinu bol v júni o 18,2 % nižší než v rovnakom štvrťroku v roku 2019 a je teda 318 miliónov EUR. Zatiaľ čo čistý úrokový výnos vzrástol o 7,1 % na 1,27 miliardy EUR. V druhom štvrťroku sa prevádzkové náklady znížili o 4 %, zatiaľ čo pomer nesplatených úverov bol nízky (0,8 %). V Nemecku spoločnosť získala 232 000 nových súkromných zákazníkov a aktív v správe je o 7,7 % viac, čo znamená rast na 413 miliárd EUR.

Zlato a striebro rastú na cene

Z dnešného sledovania spotových cien drahých kovov vzišlo, že boli v súlade s posunom investorov k snahe zachovania hodnoty svojho kapitálu, hoci akcie v Európe rástli. Tempo poklesu priemyselnej produkcie v Nemecku v júni zrýchlilo na 5,2 %, najviac od novembra 2009, v dôsledku desaťročného vysokého prepadu výroby o 6 %. Dnešné oficiálne štatistické zverejnenie vyvolalo obavy z recesie, pretože Bundesbank už varovala, že najväčšia ekonomika eurozóny čelí ekonomickému oslabeniu.

V dôsledku „presunu“ obchodnej vojny medzi USA a Čínou na „devízový front“ dnes centrálne banky Nového Zélandu, Indie a Thajska znížili úrokové sadzby.

Zlato vzrástlo o viac než 1,5 % na 1 479,5 $ za uncu v popoludňajších hodinách, čo sa podarilo po prvýkrát od mája roku 2013. Futures kontrakty prekonali už aj 1 500 USD a žltý kov dosiahol rekordné maximá v librách, rupiách, kanadských a austrálskych dolároch aj japonských jenoch. Striebro vzrástlo skoro o 3 %, a to na 16,93 USD. Platina a paládium, ktoré sa najčastejšie používajú v automobilovom priemysle, naopak oslabujú.

Záver

Ak sa viac zaujímate o aktuálnu technickú stránku trhov, odporúčam prečítať si moje analýzy, kde sa práve akciám a drahým kovom venujem najviac. Vzhľadom na posledné udalosti je jasné, že zlato a striebro ako spoľahlivý uchovávateľ hodnoty budú mať navrch. Ťažko povedať, ako dlho bude na akciových trhoch panika, ale zatiaľ to teda vyzerá skôr v prospech drahých kovov. Tí, čo nakupovali zlato už dlhodobo, sú teraz asi dosť radi, že svoj kapitál nenechali práve v akciách.

Čo čítať ďalej?

Analýza indexu Dow Jones Industrial Average – Krvavý týden na akciových trzích

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav Jarolím.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

1
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Choze Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Choze
Guest
Choze

Ak autora (českého originálu) prekvapuje, že striebro rastie rýchlejšie ako zlato, tak by nemal písať žiadne analýzy, pretože je mimo.