prehľad trhu

Akciové trhy v Európe zažili malé oživenie a to napriek posledným zverejneným ekonomickým reportom veľkých spoločností, ako sú Wirecard, Commerzbank či UniCredit. Z neblahej situácie naopak ťažia trhy s drahými kovmi. Predovšetkým zlato a striebro za posledných pár dní pekne vzrástli na cene. Musím teda povedať, že aj striebro dosť prekvapuje a pumpuje ešte viac než kráľ drahých kovov zlato. Spolu s rastúcou pravdepodobnosťou recesie sa kupujúci skôr uchyľujú k jagavým istotám, ktoré dobre poznajú. Ďalšie správy hovoria, že priemyselná produkcia v Nemecku poklesla o 1,5 %.

Ekonomické výsledky UniCredit

Finančná spoločnosť Unicredit uviedla, že jej príjmy v druhom štvrťroku 2019 dosiahli 4,5 miliardy EUR, medziročne teda poklesli o 4,6 %. Medzitým čistý zisk vyskočil o 81 % v rovnakom období na 1,8 miliardy EUR. Spoločnosť ďalej uviedla, že znížila portfólio talianskych štátnych dlhopisov o 2 miliardy EUR oproti predchádzajúcemu štvrťroku na 49 miliárd EUR.

Generálny riaditeľ Jean Pierre Mustier uviedol: „V prvej polovici roku 2019 sme dosiahli ďalší solídny súhrn výsledkov a to v ťažkom makroekonomickom prostredí. Stále veríme vo fundamentálne základy Talianska a Európy. UniCredit pokračuje v úspešnom financovaní reálnej ekonomiky všade, kde funguje.“

Ekonomické výsledky Wirecard

Spoločnosť Wirecard AG v stredu oznámila, že jej konsolidované príjmy v prvej polovici roku 2019 dosiahli 1,21 miliardy EUR, čo je o 36,7 % viac než v rovnakom období v minulom roku. Podobný medziročný rast bol zaznamenaný v druhom štvrťroku, kedy konsolidované tržby vzrástli o 37,4 % na 643 miliónov EUR.

Medzitým sa zisk po zdanení v prvých šiestich mesiacoch roku 2019 zvýšil zo 157,6 milióna EUR na 237,5 milióna EUR alebo 1,92 EUR na akciu, čo je zmena o 50,1 %. Táto spoločnosť poskytujúca finančné služby tiež zvýšila svoj prevádzkový zisk pred úrokmi, daňami, odpismi a amortizáciou (EBITDA) o 35,8 % na 342,1 milióna EUR v šesťmesačnom období do júna. Podobne sa údaje za druhý štvrťrok zvýšili o 35,6 %. Prognóza EBITDA na celý rok 2019 bola zvýšená na rozmedzie medzi 765 miliónmi a 815 miliónmi EUR.

„V prvom polroku sa náš rast zrýchlil, a preto sa na druhú polovicu roku 2019 pozeráme veľmi optimisticky. V súlade s tým sme zvýšili našu prognózu EBITDA na rok 2019,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Wirecard Markus Braun.

Ekonomické výsledky Commerzbank

Nemecká spoločnosť pre bankové a finančné služby Commerzbank AG v stredu oznámila, že jej výnosy v druhom štvrťroku 2019 dosiahli 2,13 miliardy EUR, čo predstavuje medziročný pokles o 3,1 %. V rovnakom časovom období sa zisk Commerzbank na akciu nezmenil a činí 0,22 EUR.

Zisk pred zdanením za celú finančnú skupinu bol v júni o 18,2 % nižší než v rovnakom štvrťroku v roku 2019 a je teda 318 miliónov EUR. Zatiaľ čo čistý úrokový výnos vzrástol o 7,1 % na 1,27 miliardy EUR. V druhom štvrťroku sa prevádzkové náklady znížili o 4 %, zatiaľ čo pomer nesplatených úverov bol nízky (0,8 %). V Nemecku spoločnosť získala 232 000 nových súkromných zákazníkov a aktív v správe je o 7,7 % viac, čo znamená rast na 413 miliárd EUR.

Zlato a striebro rastú na cene

Z dnešného sledovania spotových cien drahých kovov vzišlo, že boli v súlade s posunom investorov k snahe zachovania hodnoty svojho kapitálu, hoci akcie v Európe rástli. Tempo poklesu priemyselnej produkcie v Nemecku v júni zrýchlilo na 5,2 %, najviac od novembra 2009, v dôsledku desaťročného vysokého prepadu výroby o 6 %. Dnešné oficiálne štatistické zverejnenie vyvolalo obavy z recesie, pretože Bundesbank už varovala, že najväčšia ekonomika eurozóny čelí ekonomickému oslabeniu.

V dôsledku „presunu“ obchodnej vojny medzi USA a Čínou na „devízový front“ dnes centrálne banky Nového Zélandu, Indie a Thajska znížili úrokové sadzby.

Zlato vzrástlo o viac než 1,5 % na 1 479,5 $ za uncu v popoludňajších hodinách, čo sa podarilo po prvýkrát od mája roku 2013. Futures kontrakty prekonali už aj 1 500 USD a žltý kov dosiahol rekordné maximá v librách, rupiách, kanadských a austrálskych dolároch aj japonských jenoch. Striebro vzrástlo skoro o 3 %, a to na 16,93 USD. Platina a paládium, ktoré sa najčastejšie používajú v automobilovom priemysle, naopak oslabujú.

Záver

Ak sa viac zaujímate o aktuálnu technickú stránku trhov, odporúčam prečítať si moje analýzy, kde sa práve akciám a drahým kovom venujem najviac. Vzhľadom na posledné udalosti je jasné, že zlato a striebro ako spoľahlivý uchovávateľ hodnoty budú mať navrch. Ťažko povedať, ako dlho bude na akciových trhoch panika, ale zatiaľ to teda vyzerá skôr v prospech drahých kovov. Tí, čo nakupovali zlato už dlhodobo, sú teraz asi dosť radi, že svoj kapitál nenechali práve v akciách.

Čo čítať ďalej?

Analýza indexu Dow Jones Industrial Average – Krvavý týden na akciových trzích

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav Jarolím.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance