Ekonomický spravodaj – Čína v obchodnom prebytku, nemeckému Telekomu rastú výnosy

BitmarketsBitmarkets

V závislosti od rastúceho obchodného napätia môžu prísť vhod posledné čísla z Číny o exportoch, z ktorých vyplýva, že ich krajina je v obchodnom prebytku 45 miliárd dolárov. To sa dá isto označiť za lepší výsledok, než sa vôbec dalo očakávať. Potom tu máme z Číny ďalšiu správu, podľa ktorej bolo zrušené regulačné opatrenie, ktoré komplikovalo burzovým obchodníkom z cudziny obchodovať v Číne.

Čína

Čínsky obchodný prebytok so svetom dosiahol v júli 45,06 miliardy dolárov. Túto správu priniesla vo štvrtok všeobecná správa ciel. Toto číslo sa ale oproti prechádzajúcemu mesiacu znížilo o 11,6 %. Čínska obchodná bilancia so Spojenými štátmi činila v júli kladných 27,97 miliardy USD, čo znamená, že od júna klesla z prebytku 29,92 miliardy USD. V medziročnom porovnaní činí čínsky obchodný prebytok s USA 168,5 miliardy USD.

Čína ďalej uviedla, že jej vývoz v dolároch sa v júli medziročne zvýšil o 3,3 %. Dovoz klesol v porovnaní s rovnakým mesiacom v roku 2018 o 5,6 %. Čísla sú to stále dobré, a to napriek očakávaniam trhových pozorovateľov, hlavne keď je v ich hľadáčiku pozornosti obdobie obchodnej vojny medzi Pekingom a Washingtonom. Čínska ekonomika čelí práve tlaku amerických ciel, o ktorých zavedení bolo rozhodnuté v máji tohto roku. USA nedávno oznámili, že od 1. septembra zavedú na zvyšný čínsky tovar ďalšie 10 % clo.

Podľa ďalších správ sa Čína rozhodla upustiť od regulácie, ktorá požaduje, aby cudzinci získali súhlas od úradu krajiny skôr, než budú môcť v Číne obchodovať. Podľa správy regulátori rušia zákaz nekrytých „stávok”. To znamená, že cudzí štátni príslušníci budú môcť obchodovať s futures kontraktmi na komodity a akciové indexy, bez toho aby museli kvótu stanovenú pekinskou vládou dodržiavať.

Mohlo by vás zaujímať: Spor medzi Amerikou a Čínou bude hnať Bitcoin ešte vyššie!

Nemecko

Spoločnosť Deutsche Telekom AG vo štvrtok uviedla, že jej čistý príjem v prvej polovici roku 2019 činil 39,2 miliardy EUR, čo je medziročne o 7,9 % viac, zatiaľ čo výnosy očistené o pozitívne vplyvy čistého kurzu sa zvýšili o 1,2 miliardy EUR alebo 3,2 % na ročnej báze. Zisk spoločnosti z podielu na akcii činil 0,53 EUR, čo predstavuje nárast o 3,9 % v porovnaní s prvými šiestimi mesiacmi roku 2018.

V druhom štvrťroku došlo k výraznému skoku vo vykázanom čistom zisku, a to vo výške 900 miliónov EUR, čo je o 90,7 % viac než v predchádzajúcom roku. Upravený zisk pred úrokmi, daňami, odpismi a amortizáciou sa v prvej polovici roku 2019 medziročne zvýšil o 0,9 miliardy EUR, resp. o 7,7 % na 12,2 miliardy EUR. Súčasne sa počet zamestnancov firmy znížil o 1,4 %.

Oddelenie zdravotnej starostlivosti spoločnosti Siemens AG a spoločnosť Siemens Healthineers už v roku 2018 súhlasili s nákupom firmy Corindus Vascular Robotics kótovanej na newyorskej burze cenných papierov, a to v objeme transakcie v hodnote približne 1,1 miliardy USD. Akcionári spoločnosti Corindus môžu očakávať, že v rámci tohto obchodu utŕžia zisk 4,28 dolára na akciu. Spoločnosť Corindus bude oficiálne zakúpená spoločnosťou Siemens Medical Solutions, ktorá je dcérskou spoločnosťou Siemens Healthineers.

Generálny riaditeľ spoločnosti Cordinus Mark Torland uviedol:

„Veríme, že transakcia prinesie okamžitú, presvedčivú a istú hodnotu všetkým akcionárom spoločnosti Corindus a tiež významné výhody pre našich zákazníkov. Kombinácia pokročilého, vysoko kvalitného zobrazovacieho digitálneho a umelého spravodajstva spoločnosti Siemens Healthineers spolu s nástrojmi a s platformou presnej robotiky spoločnosti Corindus majú potenciál zmeniť spôsob poskytovania zdravotnej starostlivosti tým, ktorí trpia kardiovaskulárnymi chorobami. Obrovská technologická synergia a spoločná víza oboch spoločností by nám mala umožniť dosiahnuť bezproblémovú integráciu medzi našimi podnikmi.”

Dohodu musia ešte schváliť akcionári spoločnosti Corindus, ale očakáva sa, že bude hotová v poslednom štvrťroku tohto roku.

Záver

Určite je pre mnoho ľudí prekvapujúce, že si Čína stále drží obchodnú bilanciu v prebytku a vykazuje teda pozitívne čisté exporty. Exporty do USA sú pre Čínu samozrejme veľmi dôležité, takže sa nedá úplne očakávať, že by sa ich len tak vzdala, alebo že by čínski exportéri nedokázali nájsť prípadnú náhradu. V poslednej dobe napríklad rastie objem obchodov medzi Čínou a Ruskom, takže náhradný odbyt tu bude. Rusko síce nemá takú bohatú ekonomiku ako USA, ale trh je to veľký, takže substitúcia je tu do istej miery možná. Naopak, je to veľká príležitosť pre štáty Európskej únie, aby upevnili obchodné vzťahy s ČĽR a vyťažili z toho čo najviac.

Čo čítať ďalej?

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav Jarolím.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Freedum fighters PCtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.