Nová správa Európskej centrálnej banky (ECB) je zameraná výrazne na kryptomenový svet. Podľa ECB je potrebná primeraná regulácia stablecoinov a DeFi. Problém môže nastať aj v prípade uhlíkovej stopy, ktorá vzniká ťažbou Bitcoinu. Preto by mohla byť zakázaná.
Kryptomenový svet sa vyvíja veľkou rýchlosťou, čo stále viac púta pozornosť regulátorov a centrálne banky. Dôležité bude sledovať zasadnutie G20 v októbri, kde jedna z hlavných tém bude regulácia kryptomien.
Aké zmeny môžeme očakávať?
Ku G20 sa pridáva aj ECB, ktorá trvá na tom, že kryptomenový svet potrebuje reguláciu. Najväčší problém v súčasnosti je ťažba Bitcoinu, ktorá nie je v súlade s novými pravidlami a smerovaním Európskej únie znížiť produkciu emisií.
Druhý dôležitý segment, ktorý by si mal vyžadovať pozornosť regulátorov, sú stablecoiny, ktoré rovnako nie sú v súlade s regulačnými nariadeniami. Po novom by sa na nich mohla sťahovať legislatíva MiCA. V jednom z článkov vydanou ECB bol spomenutý aj krach stablecoinu LUNA, čo iba potvrdilo, že stablecoiny potrebujú nové regulačne zákony.
O niečo menej negatívne sa ECB postavila k sektoru DeFi, o ktorom píše, že ide o nové technologické a zaujímavé spôsoby rozmieňania kryptomien. No opačnej strane však tvrdí, že nevytvárajú nové finančné produkty, ale skôr napodobňujú produkty už zaužívaných platforiem vo finančnom svete.
Hrozí úplný zákaz
Podľa dokumentu je málo pravdepodobné, že budú kryptomeny zakázané. Cieľom ECB je pripraviť regulačný dohlaď nad týmito aktívami, aby vznikalo menej podvodov. Kryptomenová komunita má s regulačnými úradmi a bankami dlhodobo vážny problém, pretože Bitcoin vznikol ako neštátne peniaze a alternatíva k bankám. Nie ako nástroj, ktorý si podmania centrálne banky a budú rozhodovať o jeho ďalšom vývoji.
Prečítaj si aj: Prečo je teraz správny čas kúpiť Bitcoin. Alebo nie? (Názor)