Bitcoin bude formovať dlhodobé dno. Zdroj: Shutterstock.com/PopTika

Bitcoin sa so svojou cenovou hladinou zhruba mesiac pohybuje okolo hranice 20 000 dolárov a tejto sideway štruktúre predchádzal veľký cenový prepad. Nedávne on-chain dáta poukazujú na formovanie dlhodobého dna. Toto dno však pravdepodobne bude formované dlhší čas. Poďme sa spolu pozrieť na metriku, ktorá to potvrdzuje.

Kapitulácia investorov prebiehala aj v segmente LTH (long term hodler – dlhodobý držiteľ). Ziskovosť LTH môžeme sledovať predovšetkým na týchto dvoch úrovniach:

  • aktualizované straty (výdavky)
  • nerealizované straty (držanie mincí, ktoré sú pod nákupnou cenou)

Ukazovateľ Long-Term Holder Spent Output Profit Ratio (LTH-SOPR) slúži na zachytávanie pomeru zisku LTH. Ak napríklad metrika dosahuje hodnotu 2, znamená to, že dlhodobí držitelia sa zbavujú mincí za cenu, ktorá je dvojnásobná v porovnaní s nákupnou cenou. Logicky, ak je metrika pod hladinou 1, znamená to, že investori realizujú straty, resp. predávajú mince za nižšie ceny, ako ich nakupovali.

SOPR LTH
SOPR LTH. Zdroj: Glassnode

Keď sa pozrieme na graf vyššie, zistíme, že metrika dosahuje aktuálne hodnotu 0,67. Inak povedané, mince, ktorých sa LTH zbavujú, sú v strate približne 33 %.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečíta jsi tiež: Bitcoinové adresy v strate dosiahli historické maximum

Bitcoin bude formovať dlhodobé dno

Táto metrika nám dokáže poskytnúť informácie aj o formovaní dna korekcie. Aktuálne sa metrika dostala do extrémne nízkej hodnoty. Vidíme však, že v roku 2015 a 2019 SOPR LTH dosahoval minimá 0,50 a 0,48. V porovnaní s aktuálnou hodnotou 0,67 je tak ešte priestor na pád spotovej ceny BTC.

Ako dlho však Bitcoin formoval dno? Formovanie dna podľa tejto metriky meriame na základe toho, ako dlho metrika zotrvala pod hladinou 1. Vidíme, že spomínané minimá metriky boli sprevádzané formovaním dna 402 dní a 328 dní.

Výnimkou je dno z marca 2020. Počas vypuknutia pandémie však stimuly dopomáhali dopytu, ktorý neustupoval. Taktiež sa na trhu neprejavil nepomer medzi ponukou a dopytom, čo malo za následok prudké zvýšenie cien a vymazanie korekcie. Aktuálne svetové dianie však nezodpovedá podmienkam z marca 2020, a preto bude formovanie dna dlhodobé.

Na záver teda môžeme predpovedať, že formovanie dna bude trvať ešte niekoľko mesiacov. Je ťažké určiť presný časový interval, no metrika ukazuje, že priestor na prepad stále existuje.

Mohlo by ťa zaujímať: Masívne výbery z búrz pokračujú. Rezervy sú na 4-ročnom minime

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance