Dovolenky v Chorvátsku sa zmenia na nepoznanie. Spôsobí to táto vec

  • Ak sa chystáte na dovolenku do Chorvátska, naplno si ju užite.
  • Už čoskoro sa totiž zmenia, teploty budú rekordne vysoké.
Off topic Dovolenky v Chorvátsku sa zmenia na nepoznanie
Dovolenky v Chorvátsku sa zmenia na nepoznanie. Zdroj: Shutterstock.com/goran_safarek, Gustavo Frazao
BITmarkets BITmarkets

V pondelok zasiahla Balkánsky polostrov ďalšia vlna horúčav. V niektorých oblastiach Albánska, Srbska a Kosova teploty dosahujú až 40 stupňov Celzia. Zasiahnuté krajiny vyzývajú obyvateľov na opatrnosť a odporúčajú vyhýbať sa priamemu slnku.

Ako uvádza portál Teraz.sk, albánske úrady varovali, že za spôsobenie požiaru, či už úmyselného alebo neúmyselného, môže hroziť trest až 15 rokov väzenia. Stačí jediná iskra, aby došlo k nevyčísliteľným škodám, tvrdí albánske ministerstvo obrany.

Meteorológovia na Balkáne predpovedajú aj tropické noci, počas ktorých teploty neklesnú pod 20 stupňov Celzia. Podľa odborníkov zo Srbska bude vlnu horúčav sprevádzať aj akútny nedostatok zrážok.

V Kosove sa okrem horúčav vyskytujú aj piesočné búrky. Úrady odporúčajú ľuďom vyhnúť sa dlhodobému vystaveniu priamemu slnku. Hydrometeorologický ústav v Kosove varoval pred mimoriadne vysokým UV indexom.

Pred troma týždňami Balkán postihli vysoké teploty, ktoré spôsobili výpadky elektrickej energie v niekoľkých štátoch.

Vedci varujú, že opakované vlny horúčav sú jedným z typických znakov globálneho otepľovania. Európska služba pre zmenu klímy Copernicus uviedla, že globálny priemer teplôt za posledných 12 mesiacov dosiahol najvyššie hodnoty v histórii meraní.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: The TelegraphTAGY:
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.