Dovolenky v Chorvátsku sa zmenia na nepoznanie. Spôsobí to táto vec

  • Ak sa chystáte na dovolenku do Chorvátska, naplno si ju užite.
  • Už čoskoro sa totiž zmenia, teploty budú rekordne vysoké.
Off topic Dovolenky v Chorvátsku sa zmenia na nepoznanie
Dovolenky v Chorvátsku sa zmenia na nepoznanie. Zdroj: Shutterstock.com/goran_safarek, Gustavo Frazao
BITmarkets BITmarkets

O tom, že Chorvátsko patrí medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie ľudí z celej Európy, sa baviť ani netreba. Relatívne nízke ceny, príjemná klíma, čisté more a dostupnosť autom a vlakom sú dôvody, prečo túto krajinu ročne navštívia státisíce turistov.

Jeden z týchto dôvodov však zrejme zo zoznamu budeme musieť čoskoro vyradiť. Ako totiž uvádza portál The Telegraph, tamojšie podnebie by sa malo v priebehu najbližších desaťročí výrazne zmeniť.

Jadranský Dubaj?

Podľa odborníkov by mohli byť chorvátske letá do konca storočia podobné tým v Dubaji, kde sú teploty takmer neznesiteľné. Ako príklad uvádzajú Grécko, ktoré už zažíva tento jav a momentálne prechádza obrovskou vlnou horúčav. Podobná situácia sa deje aj v Katalánsku a na Sicílii.

Britský meteorológ Peter Stott tvrdí, že v dohľadnej dobe by mohli teploty v Európe atakovať hranicu až 50 stupňov Celzia. Takéto vysoké teploty sa najskôr objavia v oblasti Stredozemného mora. Táto lokalita doplatí na svoju polohu v blízkosti Afriky.

Rekordné teploty sa očakávajú už toto leto, pričom najviac bude ohrozená južná Európa. Úmrtnosť v dôsledku horúčav by mala vzrásť až o 30 percent. Letá budú nielen suchšie, ale aj dlhšie. Hladina Stredozemného mora by sa mohla do roka 2100 zvýšiť až o jeden meter. Dovolenková sezóna sa predĺži, a dovolenka v máji či októbri sa v Chorvátsku stane bežnou.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Balkán pod paľbou horúčav

Späť
Strana 1/2Ďalej
0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: The TelegraphTAGY:
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.