Dôležité: Bezpečnosť v kryptomenách – Takto ochránite vaše coiny pred podvodníkmi

BitmarketsKvakomat mobil

Nedávno som sa zapojil na facebooku do jednej diskusie ohľadom nováčikov v kryptomenách a ich základných chybách. Tento článok je určený predovšetkým pre nich. A budem rád, ak si po dočítaní dajú nováčikovia v krypto svete väčší pozor na svoje peňaženky. Aké základné chyby sa deju?

Vytvorenie peňaženky druhou osobou – veľmi zlý nápad

Stretávam sa s tým často. Celkom ma to desí, no na druhú stranu to chápem. O čom hovorím?

Ľudia, ktorí donedávna nemali o kryptomenách ani šajnu, ma prosia o pomoc. Častokrát je to pomoc so založením krypto peňaženky. Nemám problém človeku pomôcť, ale pokiaľ by tento človek napísal nesprávnej osobe, pravdepodobne by mohol onedlho prísť o všetko. Ako to?

Pri každej rozumnej peňaženke (non custodial), kde sa Vám pri vytvorení vygeneruje seed (14, 24 alebo iný počet náhodných slov), si tento seed musíte v danom poradí zapísať. Ideálne na papier, ktorý si bezpečne uchováte. Tento seed je kľúčom k vašej peňaženke a preto je bezpečnosť prvoradá. Dať si však vytvoriť peňaženku niekomu druhému je nezodpovedné. Problém je ten, že pokiaľ má dotyčný, ktorého by krypto nováčik oslovil, nekalé úmysly, vedel by to patrične zneužiť. Príklad:

Jožko je v kryptomenách nováčik a požiadal Ferka o pomoc s vytvorením peňaženky. Ferko, keďže kryptomeny miluje, mu so založením neváha pomôcť. No skrstne mu v hlave, že si jeho seed odpíše na papier aj on. Tým pádom odovzdá neznalému Jožkovi napr. nainštalovanú aplikáciu v mobile spolu s papierikom, na ktorom má napísaný seed. Jožko je šťastný, a tak si pomocou online zmenárne kupuje svoj prvý Bitcoin a posiela ho do peňaženky, ktorú mu vytvoril Ferko.

TOP dôvody, prečo sa teraz oplatí investovať na burze do kryptomien

A tu nastáva problém. “Kľúče od miešačky” majú dve osoby. Ku kryptomenám na peňaženke sa tak môžu dostať obidvaja a vedia s nimi aj plnohodnotne manipulovať. To je nebezpečné, pretože je jasné, že v prípade záujmu sa obsahu kryptopeňaženky zmocní Ferko pretože je lepší v tejto oblasti.  A následne si Bitcoin pošle na svoju peňaženku.

Kryptonováčik Jožko ostáva bez peňazí aj bez kryptomien, a na každú stránku a skupinu na sociálnej sieti na ktorú vstúpi nadáva na kryptomeny aký je to podvod….

Poučenie: Nikdy nikomu nedávajte vytvoriť svoju peňaženku. Pokiaľ to nezvládate sami, nevstupujte do krypta. Totiž vytvorením všetko nekončí, a ak neviete peňaženku vytvoriť, ťažko ju budete vedieť ovládať. Peňaženku si vytvorte jednoznačne sami!

Seed nikomu nekopírujte!

Odpísanie seedu niekomu do správy na messengeri, do viberu, whats-upu, wechatu alebo kdekoľvek elektronicky vám dokáže peňaženku rovnako ohroziť ako v prvom prípade. Seed je potrebné si odpísať ideálne na papier alebo niekam kde na to nemá nik okrem vás dosah.

Za tri roky čo sa venujem kryptomenám som už mal pár prípadov kedy mi seed z  nejakej peňaženky pristál priamo do mailu. Neveriacky som krútil hlavou – človek, čo to poslal, predsa nemôže byť v poriadku. No on bol, ale netušil, že to, čo robí, je pre neho nebezpečné 🙂 Podobné prípady sa stávali, keď človek chcel investovať do SCAM stránky a poslal “majiteľovi” svoj seed. Verím, že nikto z vás si nejde do banky vytvoriť účet a potom posiela údaje z platobnej karty kadekomu…

TOP 5 spôsobov, ako si ochrániť portfólio pred cenovým prepadom

Stratený alebo zabudnutý seed…

Poslednou dôležitou vecou je to, že keď sa vám podarí bezpečne odpísať seed, aby ste ho bezpečne aj uskladnili. Jedno riešenie ponúka aj bunkeroid, kde si viete svoj seed vyskladať z oceľových plieškov a uskladniť ich do kovovej krabičky. Je to ohňovzdorné, nárazu odolné a pod… 
Bunkeroid môžete zakúpiť tu: https://www.bunkeroid.com
Viete, čo sa môže stať, keď stratíte nejakým spôsobom seed? Už nikdy sa nedostanete k svojim prostriedkom, ktoré máte na peňaženke, ktorej seed patril. V tej chvíľi vám nepomôže vôbec nik, pretože blockchain a kryptomeny vznikli práve kôli nezávislosti tretích strán. A teraz si zopakujme všetky tri prikázania bezpečnosti v skratke:
  • Nepožiadaš blížneho svojho o vytvorenie peňaženky tvojej
  • Nebudeš kopírovať, fotiť, posielať seed
  • Nestratíš seed svoj – zakúpiš si napr. bunkeroid
Znie to možno vtipne, ale vtipné to rozhodne nie je. Aj toto je totiž dôvod, prečo sa krypto tak pomaly adaptuje vo svete a aj na Slovensku. Prosím ľudí, aby mali k seedu úctu a naozaj ho uchovali tak, aby ho našli a aby sa nedostal do nepovolaných rúk.
A hlavne nikdy nevyhadzujte počítač, na ktorom máte svoje kryptomeny! Tento blázon takto kedysi prišiel o 7500 BTC a teraz sa hrabe na smetisku, aby ich našiel:

Chlapík ponúkol mestu $75 miliónov, aby mohol vykopať stratený disk s krypto pokladom

Kvakomat PC bannerOkazio mobil