Prežije ťažba kryptomien tvrdé obdobie?
Prežije ťažba kryptomien tvrdé obdobie? Zdroj: Shutterstock, SPF

Ťažba kryptomien priťahuje v poslednom období čoraz väčšiu pozornosť najmä zo strany ekologických organizácií. Väčšina štátov a svetových vlád vidí túto oblasť negatívne, no je ťažké ju zastaviť, keďže popularita kryptomien neustále rastie.

Ťažba kryptomien

Dokáže tento najdôležitejší sektor kryptomien prežiť aj pod tvrdým nátlakom niektorých svetových vlád? Prvou krajinou, ktorá sa do boja s ťažbou pustila naozaj zostra, je Čína. Táto krajina uviedla ako hlavný dôvod zákazu BTC jeho zdokumentovaný vplyv na klimatické zmeny. Otázka je, či bol čínsky útok natoľko silný, že by ovplyvnil aj ďalšie krajiny.

Prečítaj si tiež: Binance dúfa, že expandovaniu do Ruska pomôže nový regulačný rámec

Najväčším problémom ťažby kryptomien je uhlíková stopa, ktorú na planéte zanecháva. V súčasnosti je menej ako jedna tretina globálnej elektrickej energie pôvodom z obnoviteľných zdrojov. Ak by sa tento podiel v plnej miere využíval na ťažbu kryptomien, stále by to bolo málo na trvalú udržateľnosť.

Po čínskom exode prešla pomerne krátka doba a USA sa už môžu pýšiť najvyššou pozíciou v oblasti ťažby kryptomien. Spojené štáty sa jednoducho chopili šance a stali sa globálnym ťažobným centrom. Podľa najnovších správ existujú krajiny, ktoré chcú USA konkurovať. Ide o dobre známy Kazachstan, kde sa opäť vo veľkom rozbieha ťažba. Pridáva sa aj Malajzia. V Európe sa o ťažbu najviac zaujímajú krajiny ako Nemecko a Írsko. Na blízkom východe je to Irán.

Snaha o udržanie ťažby kryptomien je silná, no otázkou zostáva, či bude úspešná. Bitcoin tu máme od roku 2008. Otvoril dvere na ceste k novej digitálnej ekonomike. Jeho model proof-of-work bol veľkým objavom decentralizácie, no jeho účinnosť predstavuje časovanú bombu, ktorá môže v krátkom období explodovať. Ani krajiny ako USA nemôžu donekonečna využívať BTC. Skôr sa budú pozerať po energeticky menej náročných projektoch. Dopyt po kryptomenách bude zrejme naďalej rásť a tak by mal prežiť aj ťažobný sektor. No cieľom je určite ekologicky menej náročná cesta.