Cena elektriny
Cena elektriny. Zdroj: shutterstock.com/BLACKDAY

Cena elektrickej energie na burze Power Exchange Central Europe za posledný týždeň stúpla o ďalších takmer 100 %. Celkovo za posledný rok ide o viac ako 1 000 % nárast. V ohrození sú hlavne veľké firmy, ktoré nemajú ceny garantované štátom, ale trhové, aktuálne veľmi vysoké ceny.

Cena elektriny prvýkrát na 1 000 eur za MWh!

Cena elektriny bola dlhodobo od roku 2008 stabilná a pohybovala sa na cene okolo 50 eur za MWh. Za posledné 2 roky sa ale stalo niečo, čo iba malokto očakával. Od začiatku roka 2021 do dnešného dňa cena vzrástla o závratných 2 000 %.

Ceny elektriny za posledný rok
Ceny elektriny za posledný rok. Zdroj: kurzy.cz

Problém spôsobuje strach z energetickej budúcnosti v EU. Hlavne pre odstávky dodávok plynu z Ruska, čím by si niektoré štáty nemuseli doplniť potrebné zásoby na zimu. V dôsledku obáv posledný mesiac sa takmer každý deň zvyšovala cena elektriny na burze.

Obavy o kolaps ekonomiky

Prvou obeťou vysokých cien elektriny je čiastočne najväčšia hlinikáreň na Slovensku Slovalco. Ohrozené sú aj ďalšie firmy, ktoré sú priamo ovplyvnené cenou elektriny, ako OFZ a Duslo-Šaľa. Do podobnej situácie sa môže dostať aj niekoľko stoviek ďalších slovenských firiem, ktoré odoberajú elektrinu za trhové ceny, a teda nárazový, desaťnásobný nárast cien elektriny môže byť likvidačný. Kolaps veľkých firiem môže veľmi rýchlo spustiť reťazovú reakciu, podobnú tej z krízy v roku 2008.

Prečítaj si: Čínu čaká ekonomický kolaps. Tu sú hlavné dôvody

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance