Do vesmíru poletí prvý satelit plne financovaný kryptomenami

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Vývojársky tím kryptomeny Nexus (NXS) plní svoje vízie a chystá sa na vypustenie svojho prvého satelitu na obežnú dráhu Zeme. K tejto dlho očakávanej udalosti by malo dôjsť posledný marcový deň – 31. 3. 2019.

Ak celá udalosť prebehne úspešne, bude to prvý funkčný satelit, ktorého stavba bola financovaná len kryptomenami. Avšak Nexus nie je len digitálna mena. Jej tím je známy predovšetkým svojou snahou o maximálne decentralizovaný internet, ktorý bude dostupný komukoľvek, kdekoľvek a kedykoľvek. Na tento účel vytvára svoju vlastnú sieť postavenú na blockchaine.

Decentralizácia prenosu údajov v praxi

Tá doteraz pozostávala „iba” z pozemných zariadení, ale to sa teraz má zmeniť. Práve prepojením pozemných sietí so satelitmi na obežnej dráhe Zeme chce tím okolo Nexus-u docieliť úplnú decentralizáciu prenosu dát.

Nejde však o žiadne mechanické obry. Podľa slov Colina Cantrella, zakladateľa celého projektu, sú ich zamýšľané satelity malinké kocôčky s rozmermi 10 × 10 × 10 cm. Aj napriek tejto veľkosti stojí výroba jedného takéhoto satelitu zhruba 50 000 – 100 000 $ !

Mohlo by vás zaujímať: NASA vyvíja autonómne kozmické lode pomocou Blockchainu

Nexus napĺňa svoju víziu

Tím Nexus-u tak plní svoje vízie a zároveň sľuby, ktoré dal komunite už na začiatku svojho projektu v roku 2014. Za viac ako 4 roky svojej existencie zvládol prejsť dlhú cestu a uzavrel partnerstvo napríklad so spoločnosťami Vector Space Systems a SpaceChain, ktoré sa zameriavajú na podobný cieľ ako Nexus. Už vtedy bolo jasné, že tím ide priamo za svojím snom.

A dnes už nie je vôbec ďaleko! Úspešným vypustením svojho prvého satelitu by Nexus urobil obrovský krok vpred vo svojom snažení.

Aj cena rovnomennej kryptomeny zaznamenala v poslednom mesiaci výrazný nárast, pravdepodobne ako reakcia práve na túto udalosť. Nie je vylúčené, že jedného dňa budú do vesmíru stúpať nielen satelity Nexus, ale aj hodnota tejto kryptomeny.

Ak vás tento projekt zaujal a chceli by ste sa o ňom dozvedieť viac, môžete sa pozrieť napríklad na toto krátke video

Čo čítať ďalej?

Kryptomeny prinesú oveľa väčšiu revolúciu ako Facebook – Tvrdia Winklevossovci

Zdroje:
nexusearth.com
londonletter.org

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil David H.