DNES – Ethereum Classic Thanos hard-fork – všetko čo potrebujete vedieť

0

Dnes krátko po polnoci sme zaznamenali dôležitý hard-fork kryptomeny Ethereum Classic. Vylepšenie s názvom Thanos je namierené na podporu menších minerov so starším hardwarom. Znižuje nároky na pamäť grafických kariet. Nový mining algoritmus tak má predĺžiť životnosť GPU, ktoré majú iba 4 GB pamäte RAM.

Vylepšenie vošlo do produkcie po dosiahnutí bloku č. 11 700 000, ktorý bol vyťažený na prelome soboty a nedele. Tým sa skončila epocha ťažby ETC pomocou algoritmu Ethash.

Ethereum prekonalo 500 $ – Je v bullrune lepšia investícia ako Bitcoin?

Problém s Ethashom – vysoké nároky na pamäť GPU – a riešenie

Problémom Ethashu je, že využíva predpočítané dáta zoradené v DAGu (Directed Acyclic Graph). Ide o špeciálnu dátovú štruktúru, ktorej veľkosť pri ťažbe ETC rastie rýchlosťou cca 1GB za 1,5 roka. Aktuálne je veľmi blízko pri 4 GB a bez Thanos hard-forku by čoskoro vyradil veľké množstvo starších grafických kariet, hlavne Radeonov minulej generácie a mid-range Nvidií.

Ťažba pomocou týchto kariet by potom naďalej nebola zisková, keďže by sa výrazne znížil ich hashrate kvôli overheadu pri prehadzovaní dát medzi pamäťou GPU a celého systému.

Thanos hard-fork znížil o polovicu veľkosť DAGu a tým aj nároky na grafickú pamäť. Do hry teda vstupujú aj GPU s 3 GB pamäte a tých rozhodne nie je málo. Ethereum Classic týmto krokom priláka množstvo menších minerov, čo zlepší decentralizáciu, a teda aj bezpečnosť siete.

Očakáva sa tiež, že na Ethereum Classic bude migrovať aj množstvo ETH minerov. Veľkosť DAGu pri ťažbe na tejto sieti totiž čoskoro tiež prekoná 4GB.

Dnes končia BLACK Friday akcie. Máte poslednú šancu získať prístup do našej VIP skupiny so zľavou až 75%. Tak neváhajte a pridajte sa. Táto možnosť úderom polnoci vyprší!

>>>Pozrieť si BLACK Friday ponuku<<<

Thanos, hashrate a 51% útok

To by malo vyriešiť aj problémy ETC s 51% útokmi. V minulosti sme ich zaznamenali už niekoľko a viniť za to môžeme slabý hashrate siete. Vďaka nemu je dosť lacné prenajať si dostatok výpočtovej sily na ovládnutie celého blockchainu.

Podobné problémy majú všetky menšie kryptomeny, ktoré je možné ťažiť pomocou grafických kariet. Väčšina GPU hashratu sa totiž sústredí na Ethereu a niektorí ETH mineri vlastnia tak veľké farmy, že dokážu vytvoriť 51% útok na väčšinu coinov.

Samozrejme, profitovať z takéhoto útoku nie je jednoduché. Hacker musí byť rýchly a presne vedieť, čo robí. Inak zbytočne spáli množstvo energie. Najčastejšie sa 51% útok spája s double spendingom, pri ktorom dokážete jednu mincu použiť dvakrát.

Viac o 51% útokoch na Ethereum Classic:

Je vôbec ETC bezpečné? Dva 51% útoky za jeden týždeň a miliónové škody!

Bitcoin Skupina
Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.